Primul Roman cu CIP - RFID

xenno

Active Member
Registered
Full Member
Nu stiu daca s-a scris despre asta insa ... eu acum am aflat despre George Buhnici ca ar fi primul roman ce a fost de acord sa isi implanteze CIP RFID subcutanat.

Voi ce parere aveti? Ati face asa ceva?

Daca ne uitam putin in urma vom observa ca se bate moneda pe securitate iar daca ne scoatem putin capul din cele de prin media ne putem da seama ca securitatea este doar o notiune ea nefiind posibila fara infractiune.

Pe scurt, nu te poti securiza niciodata prea mult pentru ca este nevoie de hot sa stii cum sa te securizezi. Eu mereu am vazut asta cu securitatea un fel de caruta inaintea boilor insa ... in lumea de azi se pune accent foarte mult pe notiunea de securitate.

Am vazut insa ca yahoo a fost spart de nu stiu cate ori, ca au fost sparte nu stiu cate servere si pe scurt ca ... shit happens. Ideea e ca ... trebuie sa fii cineva ca sa patesti ceva, sau sa fii chiar dumb cand vine vorba de alegerea parolelor in cazul in care vreun script iti gaseste parola.

Chiar daca, ai o parola forte, ea nu face decat sa intregeasca colectia de parole in momentul in care ea se afla de exemplu, nesecurizata, undeva pe un server.

Am intalnit multe site-uri si portaluri, care mai de care mai pompoase cand vine vorba de securitate si parola si tu, daca ai administrat vreodata un server (doar de la root) stii ca poti avea acces, cateodata, la parolele utilizatorilor :)
De obicei parolele mele sunt caractere random, fara vreo logica insa am mare grija sa am adresa de e-mail up and running pentru ca sa pot reseta oricand parola. Eu nu imi mai bat capul sa tin minte parolele de pe site-uri. Trebuie doar sa am o adresa de e-mail activa pentru a recupera/reseta etc.

Acum ... sunt probabil persoane care se simt stransi in multitudinea de conturi si parole, pe care un om este "nevoit" acum sa le aiba. Vor fi si mai multe si ... in ultima perioada au inceput sa fie mai personale: vor si numarul tau de mobil pentru a confirma prin SMS (atentie ... MOBIL) :).

Google, Facebook, Twitter si altii care se mai joaca pe aici, pot spune oricand ca fara un numar de telefon mobil viabil nu ai ce sa cauti in reteaua lor. Nu atasezi numarul de telefon, la revedere acces in retea. Asta cu numarul de telefon e de vreo 2-3 ani, si se realizeaza prin campanii, cel putin asa am observat eu care nu am lasat numerele de telefon (cu exceptia cazului in care trebuia sa confirm vreo plata pe undeva).

Facebook nu are numarul meu de telefon si se oftica pentru ca la fiecare autentificare, imi face un camp undeva sus, doar pentru mine in care imi spune sa imi trec numarul de telefon pentru ca nu voi stii decat eu (si cu ei) dar ei nu stiu ca eu il stiu deja. Nu m-ar uimi insa sa .... imi suspende contul pentru ca nu trec numarul de telefon.
Revenind la subiectul topicului, credeti ca ceea ce acum este o fita ar putea deveni o obligativitate ?

Ar fi posibil ca in 5-10 ani ceea ce acum este considerat ca exclusivist si pionierat sa devina obligatoriu astfel incat cine nu este cu cip ... nu mai este ?

De asemenea, cat de sigur ar fi un device, implantat subcutanat, care are un numar unic (care poate fi citit cu NFC ) ? Cat de greu mi-ar fi sa fac un RFID neimplantat subcutanat, care sa fie conectat la o memorie ce sa contina ... cateva milioane de ID-uri (numere dintr-alea unice) ?

Ah ... si sa nu uit ... erau unii prin lagare, sub nazisti si le puneau nazistii numere pe maini ca sa iasa la inventar ... Cat de similara ar fi ideea ?
 
Ultima editare de un moderator:
cind il vad cu cipul in mana atunci mai vorbim.
de ce sa vrei sa iti bagi de bunavoie un cip care sa iti urmareasca fiecare miscare, unde te duci, unde ai fost, ce ai facut?!? la fel cum google iti urmareste fiecare site accesat sa stie ce reclame sa iti bage pe gat cind vizitezi alte siteuri.
asta cu securitatea e caterinca. cred ca vor sa ne controleze pe toti ca pe niste oi sa umblam in turma.
 
Revenind la subiectul topicului, credeti ca ceea ce acum este o fita ar putea deveni o obligativitate ?
Nu este fita, ci a fost folosit numele lui pentru ca are acea emisiune, in speranta ca cei care`l urmaresc o vor face si ei. Sa stii ca metoda cu vedetele merge la greu, nu stiu cat la noi, dar pe extern merge de minune.
Statul roman nu poate securiza un amarat de site si vrei sa poata securiza ceva de genul?
Site-ul celor de la itgovhub a fost spart de 10 ori, plus rula inainte pe o versiune de wp foarte invechita, la fel si pluginurile folosite.

Acest cip in viitor va fi obligatoriu si indiferent de motivele care le vor aduce, va spune eu, ca nu este de bine pentru noi. Singurii care or avea de castigat sunt guvernul si agentiile sale.
 
Singurii care or avea de castigat sunt guvernul si agentiile sale.
Parerea mea este ca la momentul obligativitatii se vor schimba si astea. Cred ca ne asteapta ceva mai mare decat un guvern ...
 
Loading...
Back
Sus