Tutorial Pasaport Romanesc cu domiciliu in strainatate

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
De curand a trebuit sa imi schimb pasaportul. Cea mai rapida si ieftina solutie a fost sa merg in spania si sa fac pasaportul cu domiciulul in strainatate.
Mai jos spun cum am procedat pentru in viitor aveti nevoie si voi.

1. va inregistrati pe econsulat.ro unde va faceti programare. Fara programare nu va accepta si va pierdeti timpul daca mergeti fara.
2. dupa inregistrare alegeti Servicii Consulare > Documente de calatorie > Pasaport Romanesc cu domiciuliu in strainatate. Sau accesati acest link: https://www.econsulat.ro/PasaportSimpluElectronicRomaniMajoriCRDS/DescriereServiciu/203000002
3. Completati datele care va sunt cerute si la final daca totul merge bine, ar trebui sa va spuna Consulatul la care trebuie sa va prezentati si ora. Mai apar erori uneori pe platforma care pot dura cateva zile.
4. va prezentati la consulat cu 10 minute inainte si nu cu ore asa cum suntem imvatati.
5. predati documentele, platit taxa si apoi o sa fiti trimisi pentru a face poze si ce mai trebuie.

Bun de stiut:
1. pentru fiecare document original aveti nevoie de 2 fotocopy
2. pentru unele tari este nevoie de apostula de la haga pentru a valida documentele de sedere.
3. cand va faceti pasaport cu domiciliu in strainatate trebuie sa aduceti BI/CI cu voi care va fi confiscat, in caz ca nu`l aduceti va trebui sa-l trimiteti prin posta. Odata ce ai pasaport cu domiciuliu in strainatate nu mai poti avea si buletin romanesc cu domiciliu in Romania.

Pentru Spania:
1. Trebuie sa aveti cu voi NIE, Pasaport. CI/BI fie ca este sau nu valid, certificatul de nastere si empadronamiento de la primarie. Nu uitati doua fotocopy dupa fiecare
2. Pe site va cer toate acestea, insa la ghiseu doar NIE mi-a fost cerut + pasaportul si certificatul de nastere.
3. Puteti alege sa primiti pasaportul acasa contra sumei de 15 euro care se plateste la curier cand va ajunge pasaportul. Daca sunteti aproape de consulat, atunci puteti sa-l ridicati personal, dar daca sunteti departe mai bine alegeti sa va vina acasa.

Pentru UK:
1. Documentul care conteaza este cel de la Home office, pentru rezidenta. Permisul de conducere englezesc sau NINO nu se iau in considerare.


Pasaportul va ajunge acasa in 4-5 saptamani, cel putin asa a fost in cazul meu.

Concluzie finala:
Daca timpul nu va permite sa calatoriti, sau veniturile sunt la limita, atunci cea mai buna solutie este sa va faceti pasaport romanesc cu domiciulu in strainatate. Nu trebuie sa mai mergeti in Romania unde este chiar mai complicat si scump.
 
Loading...
Back
Sus