Paid Content in primele rezultate de la google

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Unii dintre voi stiti cred ca google nu afiseaza in rezultate continutul care poate fi accesat doar daca esti logat sau trebuie sa platesti pentru a vedea.
Se pare ca s-a gandit mai bine si cel mai sigur din motive financiare sa afiseze in rezultate continutul care trebuie sa platesti pentru al vedea/citit.

Paid content va fi disponibil prin optiunea google First Click Free care iti permite sa citesti acel continut daca vii din google. Daca vrei sa citesti alte articole, atunci va trebui sa platesti.

Voi ce parere aveti? Va influenta situatia actuala, va face munca mai grea celor cu site-uri mici?
site_thetimes_co_uk_-_Google_Search-800x349.png
 
Aceasta este o noua modalitate de a-si mari veniturile si a urmari mai bine utilizatorii. Eu cred ca are atat avantaje cat si dezavantaje. Este utila pentru a imbunatati rapid si usor pozitia in Google, vizitatorii/veniturile, dar cei care posteaza continut de calitate si au muncit mult la site vor fi afectati.
 
Asta zic si eu. Firma x are tot interesul sa plateasca pentru o pozitionare mai buna pentru ca iti va scoate bani din subscribe. Google poate primi bani din afisare sau ca publisher la site x. pe cand site y care munceste la continut unic si de calitate, dar nu isi permite sa plateasca va sta in coada.
Cu ultimile actualizari google a devenit subiectiv din obiectiv.
 
Loading...
Back
Sus