Opinii diferite

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In ultima perioada au fost cateva discutii mai aprinse pe motiv ca unele persoane isi sustin cu tarie propriile opinii. Stiti foarte bine ca [HASHTAG]#roforum[/HASHTAG] mereu a sustinut libertatea de exprimare atat timp cat este facuta intr-un mod civilizat.

Respecta daca vrei sa fii respectat.
Problema cea mai mare peste tot este ca toata lumea doreste sa-i fie respectata opinia, dar cand vine vorba sa respecte opinia celuilalt nu o face si de aici ies multe probleme

Nu exista opinie gresita, proasta.
Indiferent ce ai crede despre tine sau despre X, trebuie sa intelegi ca nu exista o opinie gresita sau proasta, pentru simplu fapt ca nu este aceiasi ca a ta. Asa cum crezi tu cu tarie, ca opinia ta este cea dreapta, buna, corecta, asa crede si celalat.

Schimbul de opinii este bun.
Atunci cand facem un schimb de opinii este bine pentru toata lumea implicata direct si indirect. In acest fel ne putem lagi orizonturile, capacitatea de intelegere si multe altele.

Fii tu exemplu pentru ceilalti si viitoarea generatie.
Asa cum am spus mai spus mai sus, incepe tu Tine prima data, sa fii un exemplu, sa respecti pe ceilalti care intra in discutie cu tine. Cum poti spune copiilor tai sa fie buni, sa respecte opinia altora, cand tu insusi nu faci acest lucru?

Ar trebui sa te bucuri cand cineva te provoaca, cand pune sub semnul intrebarii tot ce spui tu.
Atat timp cat este facuta in mod civilizat ar trebui sa te bucuri pentru ca in asa fel ai ocazia sa convingi si pe altii ca ceea ce spui este ok. Plus in acest fel poti afla, ajunge la concluzia ca uneori poate ai deraiat putin de la realitate si poate in unele cazuri reusesti singur sa iti schimbi opinia, credintele, convingerile.

Stiu ca uneori iti vine sa iti smulgi parul din cap cand vezi o opinie postata de o alta persoana si e absolut normal, dar nu este normal sa faci atac la persoana sau convingerile acele persoane pentru simplu fapt ca ti-a pus sub semnul intrebarii ceea ce spui tu.
In momentul cand incepi sa te exprimi necivilizat, nu este cu nimic mai presus, ba chiar dai dovada de multa prostie si foarte mult sub acea persoana. Sa injuram in momentul cand suntem atacati este foarte usor, oricine o poate face, dar foarte putini isi pot tine calumul si raspunde civilizat.
Daca vezi ca dupa N incercari ca persoana respecta se repeta ca un disc stricat, cel mai bine este sa iesi din discutie si sa-l lasi in plata lui. Sunt destui care sunt putin limitati (fara suparare si nu fac referire la nimeni) si pentru ca nu stiu ce sa spuna, se repete si repeta la nesfarsit + vor incepe sa vorbeasca destul de colorat.

Asa ca dragii mei fiti ceva mai deschisi, fiti voi schimbarea, respectati pe ceilalti indiferet de capacitatea acestora si poate cu putin noroc veti reusi sa fiti un exemplu pentru cineva, sau macar pentru voi si copii vostri.

Am mai spus odata intr-un topic.
Nu exista intrebare,raspuns, opinie proasta ci doar informatie. Fiecare e liber sa o interpreteze dupa cum vrea sau il duce capul.
Cred ca va amintiti exemplu/testul cu ochelarii care l-am postat odata pe forum.

Suntem putin peste 1000 de persoane pe acest forum si un procent foarte mic activ, asta inseamna ca ave de a face cu 1000 de caractere diferite. Trebuie sa intelegi, sa cobori sau sa urci in functie de caracterul fiecaruia.

Sunt sigur ca putem fi mai buni.

Un video postat de @Alex11b care va recomand sa-l vizionati de fiecare data cand aveti ceva nervi. :
http://www.roforum.net/threads/loc-de-dat-cu-capul.4510/page-3#post-29750
 
Ultima editare:
Cred ca aici eu sunt de vina si ca despre mine este vorba, nu a fost vorba de opinii (a fost diferit), eu doar am incercat sa dau un sfat la topicul utilizatorului @Sacalul iar eu nu inteleg de ce s-a simtit ofensat, insa eu consider ca m-a jignit la faza aia, eu i-am dat un sfat sa posteze exemple gen la 100 de euro ofer XX BTC, el a zis sa se abtina la postat utilizatorii care nu stiu sa faca un simplu calcul... acum sa fim seriosi, chiar nu stiam sa fac un calcul? a fost un exemplu prin care am incercat sa il ajut si am si explicat in topicul respectiv.

Astazi un alt utilizator @Sencuart (care cu parere de rau este prima data cand il vad pe forum, si cu toate ca am cont din 2015) a adaugat un comentariu legat de discutia asta la postarea "Meteoriti - Ce solutii avem in caz ca ne loveste unul mare". El ma acuza pe mine ca eu am inceput si ca eu sunt de vina si nu intelege care este problema, @Sencuart, ia sa te pui putin in situatia mea, in 2 ani eu nu cred ca am postat ceva pe forumul asta ca vand lucruri sau ca ofer diverse servicii, eu pe forumul asta intru doar sa incerc sa ajut oamenii (cred ca am facut maxim 10-15 euro pe forumul asta, nu am cerut niciodata bani daca am ajutat utilizatorii, si daca vor pot sa confirme chestia asta), si totusi cand vine un om si te face "prost", iti cam taie din chef si te cam face sa nu mai prea intri pe forum (si din pacate cred ca asta o sa si fac), nu cred ca am jignit pe nimeni pe aici si nu accept sa ma jigneasca nimeni (mai ales o persoana cu care nu am nicio tangenta si nu ne cunoastem).

Asa cum spui si tu @AlexH, asta este opinia mea si mi-o respect, sa nu va asteptati sa imi cer scuze sau chestii de genul pentru ca nu o sa o fac, din opinia mea eu nu am gresit cu nimic. Da, recunosc ca am postat niste mesaje cu legatura la utilizatorul @Sacalul, insa mesajele mele erau o urmare la jignirea lui.

Si sa nu va treaca prin cap ca sunt scutit de regulament sau chestii de genul, i-am spus lu' @AlexH ca poate sa ma baneze daca am incalcat regulamentul, si o spun si acum public, daca am incalcat regulamentul puteti sa ma banati.

Asta este opinia mea :)
 
Cred ca aici eu sunt de vina si ca despre mine este vorba, nu a fost vorba de opinii
Topicul nu a fost scris pentru sau cu gandul la tine sau alt utilizator ci ca un topic de meditare sa zic asa.
Ne-ar fi mai usor daca ne-am accepta asa cum suntem, viata ar fi mai frumoasa.
si totusi cand vine un om si te face "prost", iti cam taie din chef si te cam face sa nu mai prea intri pe forum
Vezi asta vreau sa evit, pentru ca am vazut asta pe alte forumuri, pentru simplu fapt ca ai o opinie diferita esti luat la pietre, lucru care nu este corect.
a sa te pui putin in situatia mea, in 2 ani eu nu cred ca am postat ceva pe forumul asta ca vand lucruri sau ca ofer diverse servicii, eu pe forumul asta intru doar sa incerc sa ajut oamenii
Aici este un alt subiect de discutat.
Nimeni nu te poate contrazice ca nu ai ajutat aceasta comunitate, iar eu de fiecare data cand am avut ocazia am incercat sa iti acord creditul pentru orice implicare.
Eu am invatat lucruri de la persoane care nici nu ma asteptatm, pentru simplu fapt ca nu zic sau tipa, nu inseamna ca nu detin cunostinte. Si asa cum am spus, atat timp cat opinia este postat in mod civilizat nu vad dece ti-ai face probleme.

Eu sper sa invatam unul de la celalalt, sa ne tratam cu respect si poate vom reusi sa fim un exemplu pentru altii. Doar asa putem face o schimbare.
 
daca am incalcat regulamentul puteti sa ma banati.

Imi exprim si eu opinia in acest topic in primul rand ca am fost amintit si in al doilea rand pentru a nu se interpreta gresit scopul acestui topic. Nu imi doresc ca pe acest forum sa existe rautati, ranchiuna si lipsa de bun simt.

Din punctul meu de vedere o comunitate puternica poate fi doar cand este compusa din oameni de valoare. Sunt foarte multi oameni de valoare pe acest forum insa nu vreau sa amintesc pe nimeni decat pe tine.

Asa cum aminteai la sfarsitul postari ca "daca am incalcat regulamentul puteti sa ma banati"

vreau sa iti spun ca nimeni nu doreste acest lucru. Orice om poate gresi ..iar noi ceilalti trebuie sa avem puterea de -l aduce pe calea cea buna,nu a-l pedepsi..a-l bana.

Pe langa oamenii de valoare acest forum are nevoie ca de aer de oameni creativi, oameni cu initiativa, oameni cu talent. Tu esti unul dintre ei. Din punctul meu de vedere daca tu nu ai mai activa pe acest forum ar fi o pierdere.

Chiar imi doresc sa devenim prieteni si sa colaboram chiar daca esti cum am inteles ateu. Vreau sa se inteleaga ca nu am nimic cu atei. Mai ales ca am fost ateu convins ..si nu odata ci de mai multe ori. Ba mai mult decat atat ..am convins si pe alti. Insa doar prin dovezi stiintifice. Fiecare comunica cu Dumnezeu in felul sau..alex comunica cu Dumnezeu in felul sau, eu comunic cu Dumnezeu in felul meu, islamistii, budistii etc comunica cu Dumnezeu in felul sau. Iar ateii comunica cu ei insusi in felul lor.

Asa cum spunea mai sus Alex roforum sustine libertatea de exprimare si fiecare este liber sa isi exprime sentimentele sau opiniile atat timp cat nu jigneste pe nimeni si o face intr-un mod civilizat.

Asa cum aminteam mai sus roforum are nevoie de oameni creativi..oameni cu initiative pentru a putea deveni asa cum imi place sa o spun "o forta de temut"

Ce inseamna oameni cu initiativa pe acest forum? Inseamna oameni care se dezvolata pe acest forum. Roforum are nevoie de oameni care isi vand serviciile sau produsele din toate domeniile posibile si amintesc cateva: programatori, webdesigneri, content writing, servicii publicitare si tot felul de servicii. De asemenea roforum are nevoie de cei care isi vand produse de orice fel, Site-uri web, linkuri, banere, spatii publicitare, advertoriale, schimburi, orice fel de bussines atat online cat si offline etc etc.

Roforum poate inflori doar daca atat prima categorie de mai sus cat si a doua sunt foarte dezvoltate si cat mai in echilibru.

Ce se intampla de fapt cand cineva vine si incearca sa se dezvolte pe acest site?

Si am sa amintesc doar de o experienta de a mea cu toate ca stiu foarte multe cazuri asemanatoare.

http://www.roforum.net/threads/5-retele-pop-care-platesc.3920/
In linkul de mai sus am prezentat pe larg 5 retele pop care chiar platesc. De asemenea am pus si linkul de inscriere pentru fiecare retea toate cu refferal. Mai multi useri mi-au dat offtopic scotand in evidenta faptul ca pop ads plateste prost, sau nu mai plateste cum platea descurajand practic pe oricine sa foloseasca popads sau orice alta retea prezentata. Fapt ce duce la descurajarea celor care vor sa se dezvolte. De fapt toti stim si ma refer la cei care folosesc retele pop ca popads este lider. O companie serioasa si de asemenea care plateste cel mai bine dintre toate.

Dezamagit de aceasta atitudine am renuntat la acea initiativa, cu toate ca aveam dovezi ca pop ads imi oferea un cpm de 0.60-0.70 . dar mi-am exprimat doar dezamagirea in acel topic si chiar am editat toate linkurile de referall chiar si cel de payoneer, care nu cumva din intaplare sa se inscrie cineva pe linkul meu de referal si "eu sa ma imbogatesc" - alex poate verifica acest lucru.

Si parca tot nu a fost deajuns faptul ca topicul meu a fost facut fara nici un rost.. S-a mai gasit inca un user sa imi dea lovitura de gratie si sa ma judece ca am pus linkul de referal. Si mai mult decat atat sa il faca cu HHhhasul cel mai mare posibil ca sa se scoata in evidenta acest lucru.

Nu s-a tinut cont de defaptul ca 50% din ce primeam eu ca refferal il primea respectivul inapoi. Nu s-a tinut cont de faptul ca am promis ca le voi dezvalui si alte mici secrete insa pot face diferenta foarte mare in contul tau de paypal.

Mai jos aveti un print al postarii respectivului user.

referal.png

Din punctul meu de vedere acest gen de rautati , ranchiuna si toate cele rele nu face decat rau acestei comunitati. Atat bunatatea cat si rautatea sunt molipsitoare. Cu cat incurajam mai mult rautatea cu atat aceasta prinde putere si se imprastie in toata comunitatea si nu facem decat sa ne dam in cap unul la altul. Practic ne distrugem pe noi insine ..ne impiedicam sa ne dezvoltam.

Am hotarat totusi si sa nu renut la a aduce un aport acestei comunitati si sa imi continui activitatea aici mai ales ca am colaborat si inca mai colaborez cu alex in foarte bune conditii si oarecum suntem pe aceeasi fregventa..pe aceeasi lungime de unda..avem oarecum aceleasi convigeri.

Dupa um spuneam am hotarat sa nu mai las lucrurile chiar la voaia intamplari si sa imi spun punctul de vedere si mi l-am mai spus atunci cand a fost cazul .

Si acum sa revenim la topicul controversat in care spui ca te-am jicnit in modul cel mai grav cu putinta.

Tocmai asta este ideea .. ca eu nu te cred un om prost. Daca venea intrebarea de la alta persoana care era nou venit pe forum il intelegeam insa nu de la tine.

Pe de alta parte cat de greu este sa scoti 7% din 100 este o intrebare de clasa a 2-a .
7 dintr-o 100 = 7

Imi aleg oamenii cu care sa colaborez. Din experienta mea de viata nu fac afaceri cu oameni care vad ca nu stiu nici macar tabla imultirii. De ce ? Pai ma pot astepta la orice din partea lor. Pot spune ca i-am pacalit sau mai stiu eu ce si ma trezesc cu vreo dispua paypal. Asa ca mai bine prefer sa stau cuminte decat sa am de a face cu asa ceva.

Sa nu crezi ca nu m-am gandit ca poate ai avut o intentie buna totusi nu doar sa "imi dai peste nas"

Si am asteptat ..adevarul iese la iveala..

Si s-a vazut asta prin urmatoarea ta postare.. in care ai scos in evidenta anumite intentii.. ai scos in evidenta comisioanele ai scos in evidenta sa plec pe un alt forum.

Este doar o opinie ceea ce am spus mai sus si vreau sa o iei ca atare.. de aceea nu am avut nici o replica mai ales ca si alex a intervenit. Si mi-am vazut de treaba mea poate doar mi se pare.

Si din nou ..pe de alta parte daca cumva stii ca am un forum pe extern sau te deranjeaza comisioanele. Asta este frate nu pot fi bunul samaritean la nesfarsit.. trebuie intr-un fel sau altul sa fiu rasplatit pentru serviciul facut.. Iar daca a fost o aluzie la forum ..nu inteleg ce legatura are . Ca idee forumul este pe extern si am alte planuri cu el. Pe roforum activez de mult timp am prieteni si colaboratori aici ..si de ce nu.. ma regasesc aici, vreau sa activez atat aici cat si acolo. Si ma repet este doar o opinie si vreau sa o iei ca atare.

Si sa consideram ca doar mi se pare si tu ai avut doar intentii bune la adresa mea .

S-a vazut clar ranchiuna intr-un topic care nu isi avea rostul sa amintesti de mine si mai mult decat atat sa o spui razand si sa faci misto de mine aducand intr-o discutie cu totul alta faptul ca eu vand btc. Pe de alta parte Cum iti permiti tu sa faci misto de mine? M-ai vazut pe mine ca fac misto de cineva?

Sau hai lasa-ma pe mine... Tu l-ai vazut vreo data pe alex sa faca misto de cineva pe acest forum. I-a si tu ca exemplu. Sau daca avem facultate si suntem inteligenti putem sa facem misto de oricine si oriunde.

Dragilor ..folositi-va inteligenta in a face bine.. nu a da peste nas sau a face rau.

Sper sa fie luata ca atare aceasta postare a mea si sa se inteleaga ca doar uniti putem deveni puternici.
 
Ultima editare:
Stii care este problema pe acest forum @AlexH ? NOI romanii! In loc sa ne ajutam ne tragem in jos. In loc sa ne promovam unii pe altii ne punem piedici, nu vedem decat interesul pe termen scurt. Ca exemplu forumul sine : ads, ads, ads... intru mai mereu de pe telefon si mai mereu se blocheaza, dau click pe un post, sorry, redirect, se incarca greu pe mobil asa ca primul click pe un post ma duce incredibil catre ads...
Schimb de opinii : întotdeauna este constructiv ( atata timp cat cei implicati au acelasi tel) altfel nu mai este schimb de opinii...
Sincer sunt dezamagit de ceea ce vad aici...si mai dezamagit pentru ca este adevarat proverbul asta ( un pic modificat) : Nu iti fa griji de romani, daca unul scoate capul afara, au grija ceilalti sa il traga in jos
 
Stii care este problema pe acest forum @AlexH Ca exemplu forumul sine : ads, ads, ads... intru mai mereu de pe telefon si mai mereu se blocheaza, dau click pe un post, sorry, redirect, se incarca greu pe mobil asa ca primul click pe un post ma duce incredibil catre ads...
Trimite un print screen, nu sunt reclame pe forum
 
Voi da un exemplu mai jos si fiecare intelege ce vrea.
Exista un membru [HASHTAG]#roforum[/HASHTAG] care mai discut uneori in privat diverse teme. Este pasionat de unele lucruri si are o viziune, opinie mai aparte fata de multe lucruri. Vede viata intr-un mod diferit.
I-am spus sa posteze pe forum iar raspunsul a fost ceva de genul:
Esti nebun? Vrei sa imi sara toata lumea in cap si sa rada de mine? Mai bine le tine pentru mine ca e mai bine.

Oricat de mult am incercat pana acum forumul nu a devenit un loc liber de discutii, unde sa iti spui tot ce iti trece prin minte fara sa iti fie frica ca vei fi luat la pietre. Si nu e vorba doar de acest forum ci de toate. Este trist ca in 2017 cand toti zicem ca suntem deschisi la minte, civilizati sa iti fie frica sa postezi undeva propria opinie, viziune despre ceva si asta spune totul.

Unde este libertatea de care tipam cu totii in gura mare ca o aveam, cand ne este frica sa scrie 2 amarate de raduri sincere despre cum vedem noi lumea ce ne inconjoara.
Cu totii avem viziuni mai speciale sa spun asa si nu ar trebui sa ne fie frica sa le spunem cu voce tare.
 
Este pasionat de unele lucruri si are o viziune, opinie mai aparte fata de multe lucruri. Vede viata intr-un mod diferit.
Eu sper ca lucrurilese vor schimba, cei care sunt in postura celui amintit de tine sa..prinda curaj si sa isi manifeste liber si deschis opiniile.. iar noi ceilalti sa il incurajam si sa devenim pe zi ce trece o adevarata familie.
 
Loading...
Back
Sus