Nume pentru blog?

Ozzy

Member
Registered
Full Member
Salut, doresc sa fac un blog in care sa postez diverse chestii pe diverse teme(politica/sport/tehnologie - stiri in general) si nu stiu ce nume sa-i dau? Desi ma voi axa pe publicul romanesc, nu stiu daca sa-i pun numele in romana sau engleza.

Va rog sa-mi dati idei de nume.
 
Depinde pentru ce vrea sa-l faca.
Daca vrei sa-ti faci un brand personal atunci mergi pe numele tau (in niciun caz porecla). Din pacate la noi e destul de greu ca un necunoscut sa ridice un brand personal din nimic.
Personal as recomanda sa folosesti un nume generalist sau un cuvant brandabil. Pe termen lung te-ar ajuta mai mult si la eventuale parteneriate dar si la o eventuala vanzare.
 
Un nume generalist este mult mai greu de promovat decat un numepersonal.ro
La ce te referi cand zici ca e mai greu de promovat?
Din punct de vedere seo e cam aceiasi chestie.

In general domeniile de genul numeprenume.ro sunt folosite pt bloguri mai personale, exceptie facand vedetele (ex: bunici, esca, andreea raicu etc), la care lumea intra pentru ca le cunosc deja.
Pentru bloguri generale, stiri, politica, sport as folosi altceva. Pe urma.. pe ce site intrii mai usor? Pe ziarulmeu.ro sau pe ionpopescu.ro ? Care e mai credibil in conditiile in care nu stie nimeni cine e ion popescu? Esti sigur ca vrei sa iti asumi tot ce scrii cu numele tau?

Oricum astea sunt pareri subiective si tine in general de planurile si ideile propriatarului. :)
 
Pe ziarulmeu.ro sau pe ionpopescu.ro ?
Personal as intra pe al doilea. Stiri si alte rahaturi pot citi peste tot, insa pe al doilea ma astept aceiasi stire dar din punct de vedere personal.
 
Ozzy.ro este luat, deci astept alte sugestii. M-am gandit si sa pun numele meu dar toate domeniile sunt luate. Si nu prea vreau sa pun numele meu, ma gandeam ceva la insiderspy.ro
 
Loading...
Back
Sus