Marca - Brand - Marca Inregistrata

Ionescu Viorel

Member
Registered
Banned
Am o nelamurire daca cineva stie ( sa nu mearga pe logica - sau din auzite va rog )
Daca numele afaceri este spre exemplu roforum.net iar eu inregistrez Romaniaforum.net sau rforum.net , contravine cu legile privind marca inregistrata ?
Nu pot da detalii exacte despre nume bineinteles.
( Exemplu cu Roforum ESTE EXEMPLU )
 
Din cate stiu eu nu contrazice.
De ce?
Foarte simplu sunt sute de marci fake iti dau de exemplu
Firma Puma am mai vazut tricoua genu Puna : Pumba Fumba
Sau de la GA exista tot cu numele ala doar ca la simbol e taiat capu la vultur daca e marca fake
La fel se aplica si pentru numele la site..blog..............E.T.C

Mai simplu zis Romaniaforum.net sau rforum.net este cu totul alt nume... inspiratia ai luat de al roforum dar e cu totul alceva.
 
Depinde de forma in care a inregistrat firma sau persona respectiva marca roforum si desigur de bugetul acestora.
La forma silmpla nu exista porblema, dar la cea complexa unde poate include orice derivat din nume sau poate semana cu numele roforum, poate intra sub incidenta legii.
Pentru a te asigura trebuie sa cauti pe osim numele la brand si vezi forma de inregistrare.
La fel conteaza forma in care este inregistrat, culori, etc.
 
Hai sa ofer un exemplu mai concludent ca sa intelegi exact
Are inregistrat la osim exemplu forma pastadinti.ro , dar eu am domeniu pastadedinti.ro .. + este un nume generalizat si nu mi-se pare ok sa ai la osim inregistrat denumirea pastadinti ... aici este problema mea.
 
La exemplu oferit de tine este putin propabil.
1. este interzis sa inregistrezi nume din dictionar, gen ''Cauta'' pentru ca este liber la folosire. Cu probema asta s-a confruntat google acum cativa ani cand cativa academici voiaiu sa includa cuvantul google in dictionar, lucru care ar fi dus la pierderea marcii si oricine ar fi putut folosi numele google.
2. am cautat pastadinti.ro si nu exista nimic inregistrat cu acest nume
3. daca luam in considerare cum fac majoritatea inregistrarea, atunci nu vei avea probleme sa folosesti pasadedinti.ro
 
Atata timp cat nu s-a inregistrat/platit drepturi de autor pe anume marca, este liber la folosire de oricine...Drept de autor marca inregistrata costa undeva la 40 mil...am vrut eu in 2013-2014 sa o fac, dar m-am lipsit.
Era un coleg de al nostru care gasise liber untold.ro si l-a inregistrat dar a cerut pareri aici si din cate am vazut era marca inregistrata si era bagat si protv-ul...daca este marca inregistrata, te pot da in judecata si iti cere daune morale de iti vinzi casa sa platesti.
 
Eu stiu ca cineva a inregistrat doua nume gen Razvan si Alexandra. Altcineva a deschis o afacere in acelasi domeniu cu numele Robert si Alexandra. A fost dat in judecata ca a folosit o parte din numele lui. Dar a pierdut.
 
Dupa noile reguli OSIM poti inregistra orice nume chiar daca este deaja inregistrat.
Si conform legii nu poti inregistra nume de gen simple ci in combinatie cu altceva. Dar stim cu totii cum functioneaza la noi institutiile.
 
Loading...
Back
Sus