Gazduire web cu sau fara ip dedicat

Forzy

Member
Registered
Full Member
As vrea sa aud pareri legate de ip-ul dedicat comandat impreuna cu un pachet de gazduire web (webhosting), ma intereseaza importanta lui pentru seo si daca voi aveti ip dedicat la toate pachetele de webhosting folosite sau este un euro pe luna irosit fara rost?
 
Personal este egal cu zero.
Cumperi Ip dedicat dar vei trece prin cloudflare site nu?
Cum e problema mare cu ip de cativa ani asta este un cost extra pentru tine de care nu ai nevoie.
Poti avea ip dedicat, server dedicat dar site sa nu functioneze, sa nu urce.
Nu imi place sa spun asta, dar in final tot spamul este cel care urca un site.
Vad unii ca se streseaza sa fie cu verde si 99 scor pe site de speed test, v-ati uitat la site de top ce scor are?
 
cu siguranta ip-ul a mai fost detinut in trecut si a putut fi folosit pentru n chestii 'aiurea'
Cum am patit eu acum cu noul ip, care este in blacklist in multe locuri din cauza celui care la folosit inainte.
Ma refer la ip alocat la server si nu dedicat, adica nu am platit extra pe el.
Imagineaza-ti sa platesti extra si sa fie in blacklist peste tot.
 
Cum am patit eu acum cu noul ip, care este in blacklist in multe locuri din cauza celui care la folosit inainte.
Ma refer la ip alocat la server si nu dedicat, adica nu am platit extra pe el.
Imagineaza-ti sa platesti extra si sa fie in blacklist peste tot.
stiu ce zici, e cam imposibil sa gasesti un ipv4 not blacklisted. in schimb, ipv6 gasesti sigur...
 
Aseară dupa ce am văzut acest topic am verificat toate ip care le detin si toate au scor naspa la spam/scam.
Ultimul pe care rulează si forum acum este cel mai naspa, scor de 80/100, iar ip are 2 zile de cand l-am luat.
Se pare ca cine la avut înainte îl folosea la email spam, pishing, scam si cam tot ce este rau.
E in blacklist peste tot.
 
Am găzduire de ceva timp și cam la toate am avut IP dedicat. Nu am avut nici o problemă cu acestea, sunt indexat în mare parte deci oarecum merită acel 1 euro pe lună. Acum.. ține de tine dacă vrei să iei sau nu.
 
Loading...
Back
Sus