Scam Furat de fiver.com

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am gasit ieri o poveste a unui user care foloseste fiver.com Am citit ce scria acolo si m-am gandit sa caut sa vad daca mai sunt si alte cazuri. Stiu ca am mai vazut povesti de genul pe net. Se pare ca nu este singurul care a fost furat de fiver.com si nici nu cred ca va fi ultimul.

Timp de 2 ani aceasta persoana a vandut pe fiver.com servicii in valoare de peste 750$ pe luna. Acum 2 luni s-a trezit cu contul suspendat, de fapt sters de pe fiver. In cont mai avea de retras banii pe ultimile gigs vandute in valoare de 500$. Toate gigs au fost livrate la timp, deci clientii au primit ceea ce au cumparat.
A incercat sa contacteze fiver.com pentru detalii legat de actiunea impotriva contului sau.
Raspunul a venit dupa cateva zile in care i se spunea ca cineva a cumparat mai multe gigs de la el cu un paypal furat.
El le-a raspuns ca un singur utilizator a cumparat 2 gigs diferite de la el si acestea au fost cu cateva luni in urma si ca i se pare imposibil asa ceva. Plus nu este problema lui va fiver are grija de partea de securitate.
Nu a mai primit nici un raspuns.
A incercat pe pagina de support sa ii contacteze dar fara raspuns. Apoi a intrat pe forum unde a postat problema lui pentru a primi raspuns. La cateva minute topicul lui a fost sters la fel si contul aferent. A facut asta de mai multe ori si acelasi rezultat.
A incercat sa ii contacteze si pe retelele de social media si nimic.

In final a luat o teapa de 500$ si nici un raspuns de la fiver. Plus a pierdut un cont cu un feedback foarte bun.
In ultima vreme fiver a facut multe schimbari la platforma, a marit taxele, acum ambele parti platesc taxe. Clientul 0.50 centi si vanzatorul 1$ pe gigs.
O singura data am retras bani din fiver.com si dupa ce mi-a oprit 1$ pe gigs cand au trimis banii a trebuit sa platesc eu taxele paypal 0.35$ + 3.5%.

Asa ca aveti grija.
 
Loading...
Back
Sus