FFMPEG pe server cu CWP

MarianVIP

Active Member
Registered
Full Member
Salutare, am un dedicat cu centos si cu Centos Web Panel. Am instalat eu ffmpeg pe el ca am zis sa nu il mai bat la cap pe Alex :) Am reusit pana la un punct si anume am instalat in panoul de control imi spune asta : FFMPEG already installed! File Path: /usr/local/bin/ffmpeg
In SSH daca scriu ffmpeg imi da urmatoarele:
[HIDE]# ffmpeg
ffmpeg version 2.8.8 Copyright (c) 2000-2016 the FFmpeg developers
built with gcc 4.8.5 (GCC) 20150623 (Red Hat 4.8.5-16)
configuration: --disable-static --enable-gpl --enable-version3 --enable-nonfree --enable-shared --enable-libmp3lame --enable-libx264 --enable-libvpx --enable-libvorbis --enable-libopencore-amrnb --enable-libopencore-amrwb --enable-libopencore-amrnb --enable-libtheora --enable-libxvid --enable-libfdk_aac --enable-libopus --enable-libfreetype --enable-libfaac
libavutil 54. 31.100 / 54. 31.100
libavcodec 56. 60.100 / 56. 60.100
libavformat 56. 40.101 / 56. 40.101
libavdevice 56. 4.100 / 56. 4.100
libavfilter 5. 40.101 / 5. 40.101
libswscale 3. 1.101 / 3. 1.101
libswresample 1. 2.101 / 1. 2.101
libpostproc 53. 3.100 / 53. 3.100
Hyper fast Audio and Video encoder
usage: ffmpeg [options] [[infile options] -i infile]... {[outfile options] outfile}...

Use -h to get full help or, even better, run 'man ffmpeg'[/HIDE]
Nah bun pare sa fie ok dar nu imi apare nimic de ffmpeg in phpinfo ... si am pus si un script de test pentru PHPVibe si imi spune ca ffmpeg nu este pe server :) Ce mai trebuie sa fac sa fie ok ?
 
am pus doar ala de tester de la phpvibe si imi zice ca nu e ffmpeg :( imi da Could not locate FFMPEG via a php command. FFMPEG is optional.
 
am pus doar ala de tester de la phpvibe
Editeaza fisierul test si pune calea manual.
La fel dupa ce instalezi phpvibe, pui calea la ffmpeg care este: /usr/local/bin/ffmpeg
 
Se pare ca asta era problema, calea catre ffmpeg insa acum am urcat un video si dureaza cam mult procesarea :) Sa vad pana mai tarziu daca se proceseaza :) Daca nu inseamna ca mai e ceva ce lipseste :)
 
Nici pana acum nu s-a procesat, cred ca mai lipseste ceva si nu imi dau seama ce
Intra pe root si vezi la procese daca ffmpeg ruleaza, daca da, atunci nu ai ce face.
Cele in mp4 nu are rost sa le mai convertesti.
 
Pai eu incarc in phpvibe video si asta imi da ca se proceseaza, acum vad ca fisierele ar trebui sa fie in folder media dar nu am nici un fisier mp4 acolo :) Cred ca trebuie sa iti arunci ochii tu peste ele ca pe mine ma bazaie. O sa mai urc odata phpvibe sa vad de reusesc ceva ...
 
Pai eu incarc in phpvibe video si asta imi da ca se proceseaza
Pai chiar daca incarci cu phpvibe procesul trebuie sa apara odata inceput. De asta ti-am spus sa te uiti.
Vezi poate nu iti functioneaza cron, care fara el scriptul nu poate incepe procesul de codare.
 
Loading...
Back
Sus