Eroarea 429 Too many Requests

jonas

Member
Registered
Full Member
Salut prieteni,
Am un site Wordpress cu o ''găzduire'' oferită de Namecheap printr-un serviciu numit ''EasyWp''.


turbo.png

Toate bune și frumoase, preț bun, calitate decentă, nu am avut probleme sa-mi pice site-ul. Cu toate acestea, site-ul meu este ''afectat'' de o problemă pe care nu am reușit să o rezolv.

eroare.png

Înainte, când selectam mai multe pagini, de la 4 în sus, primeam eroarea ''429 Too many Requests''. Acum este suficient să fac o căutare pe site a unui cuvânt, că imediat primesc această eroare. Și nu mai pot accesa nici contul meu în Wordpress pentru a face modificări.

Discutând cu cei de la Namecheap support, am găsit o mică soluție (temporară), și anume să îmi pun domeniul pe lista albă în serviciul lor de securitate. Aceștia au declarat că serviciul de găzduire EasyWP este conceput în acest mod și că nu pot face nicio modificare permanentă.

Problema este că acum nu mai doresc să facă această modificare și mi-au recomandat să trec la ''SHARED HOSTING''.

hared hosting.png

Întrebarea mea este cum pot să-mi transfer site-ul de la ''EasyWP'' la ''Shared Hosting''?

Ce plugin îmi puteți recomanda pentru a-mi transfera site-ul actual la ''shared hosting'' (imagini, postări, pagini și așa mai departe).

Nu aș fi vrut să renunț la EasyWP, dar trebuie să remediez cumva această eroare. Nu este normală și îmi va afecta foarte mult site-ul dacă nu găsesc o soluție.

Vă mulțumesc anticipat.
 
Asta se intampla cu shared hosting, unde rate limit este foarte mica si cum o depasesti apare aceasta eroare.
1. intreaba la suport daca iti pot schimba planul de hosting fara sa faci migrarea
2. daca se poate atunci cu siguranta iti face ei migrarea
3. daca alegi sa faci tu migrarea vezi acest topic

eu folosesc la migrare pluginul All-in-One WP Migration care faci o migrare imediat si daca folosesti cloudflare, downtime este 1 secunda maxim.

Daca ai site-uri cu vizite sau stii ca vor creste, mai bine cumperi un server de 13 euro Promotie - Server dedicat 8 core si 8GB RAM 13 euro care te va ajuta mai mult pe termen lung decat sa iti cada mereu cand iti cresc vizitele.
 
Mulțumesc pentru răspuns.
Să înțeleg că, chiar dacă trec la ''SHARED HOSTING'', nu voi scăpa de această eroare? Singura opțiune ar fi să trec la unul dedicat?
 
Trebuie sa vezi ce limita vei avea si pe alt pachet.
Insa mai toate au rate limit foarte mic.
Vorbește la suport sa vezi care pachet are un rate limit mai bun decat al tau si apoi decizi daca ramai pe shared cu limitări sau pe dedicat unde tu esti seful. :)
 
Voi vorbi cu cei de la asistență. Ideea este că în acest moment sunt pe găzduire Wordpress și vreau să trec la ''Shared Hosting'', ceea ce mi-a recomandat suportul pentru a scăpa de acea eroare.

Deși nu are legătură cu acest subiect, sunt curios de un aspect. Ce părere aveți despre utilizarea formatului WebP. Răsfoind diverse site-uri, am reușit să modific majoritatea imaginilor de pe site-ul meu din ''jpg'' în webp.

Întrebarea mea este: oare este un lucru bun că am făcut această schimbare sau voi avea de suferit pe viitor.

Vă mulțumesc anticipat.
 
Ei recomanda shared hosting, dar ti-au spus care este rate limit la pachetul respectiv?
Degeaba te muți daca peste o luna vei avea aceiași problema.

Google a spus ca mereu face o declasare cand se schimba hostul, asa ca poti pierde mai mult.
Sa te gândești bine înainte de a face ceva.

Webp este noul format si nu e suportat de toate browserele, asa ca mai bine ramai pe normal.
Daca ai spatiu destul, poti tine amundoua formate si lași browserul sa decida unde are suport sa folosească webp sau normal.
 
M-am decis să încerc ''Shared Hosting'' pentru 1 an pentru a vedea cum se compară cu Wordress Hosting.

Am vorbit cu cei de la ''suport'', le-am explicat situația și mi-au dat câteva tutoriale.

Ideea este că am înțeles cum să transfer un site de pe domeniul A pe domeniul B.

Confuzia mea este ce se întâmplă când este vorba de același domeniu. Din ce mi-au spus cei de la suport, nu trebuie să instalez Wordpress pe ''Shared Hosting'', dar va trebui să adaug domeniul.

Și cum am deja site-ul pe acest domeniu, trebuie să șterg site-ul de pe ''hosting'' pe care îl folosesc acum pentru a folosi serviciul ''Shared Hosting''?

Voi folosi plugin-uri precum ''All-in-One WP Migration'' sau ''Duplicator'' (export și apoi import), am văzut câteva tutoriale pe YouTube și am așa o idee despre procesul de migrare.

Și cum am observat acum niște probleme cu ''total web search clicks'' din Google Search Console, în sensul că în ultimele 3 săptămâni au scăzut de la 15 000 la 13 600, în momentul de față. Mă gândesc că eroarea ''429 Too many Requests'' să fie cumva responsabilă de această ''evoluție''.

Îmi cer scuze dacă sunt un pic cam greu de cap, dar experiența mea în acest domeniu este egală cu zero.

Vă mulțumesc anticipat.
 
1. domeniul a fie adaugat in cloudflare pentru migrare ip rapida
2. cu pluginul all in one migrate faci backup la tot
3. pe noul pachet adaugi domeniul tau
4. faci cont ftp si urci wordpress asta daca nu are posibbilitatea de install din panel
5. schimba ip la domeniu in cloudflare cu cel nou
6. dupa 1 minut asa, va rula pe noul cont de host, unde rulezi install la wordpress. Daca e facut install din panel atunci doar login in wpadmin
7. instaleaza pluginul all in one migrate
8. import la arhiva si asteapta sa termine
9. acum site tau va fi exact ca inainte

e normal sa pierzi pozitii din cauza ca nu a fost accesibil si vei mai pierde la schimbarea e host.
 
Pentru a adăuga domeniul la Cloudflare, trebuie să fac câteva modificări la ''nameservers'', adică să adaug 2 lucruri. Acestea vor intra în conflict cu ceea ce namecheap vrea să adaug la ''nameservers'' pentru a folosi Shared Hosting.

''
'' -minutul 1:02-

CDN-ul oferit gratuit de Namecheap este mult mai slab decât ceea ce oferă Cloudflare, de aceea aș fi mult mai interesat să folosesc Cloudflare.

Ca urmare, voi folosi un plugin (export), voi crea un cont ftp, instalare wordpress din CPANEL, instalare plugin (import) și final.

Când te referi la contul FTP, este vorba de ''MySQL Database'' și ''MySQL User''?

Mulțumesc anticipat.
 
Când te referi la contul FTP, este vorba de ''MySQL Database'' și ''MySQL User''?
FTP înseamnă fișiere html, css, php iar în cpanel îl găsești la secțiunea Files -> File Manager
Mysql înseamnă baza de date, care o găsești la secțiunea Databases -> phpMyadmin

MySQL Database reprezintă numele bazei de date
MySQL User reprezintă utilizatorul bazei de date
 
Export simplu mai mult ca sigur nu iti va aduce totul, insa cel de migrate iti pune sute complet, cu plugin, setari, etc.

Daca domeniul este prin cloudflare nu trebuie să schimbi dns in provider ci doar ip. In cPanel ai acolo ip sau da un ping pe noile ns si vezi ip.
 
Vă mulțumesc pentru tot sprijinul acordat.

Cred că am înțeles. Voi adăuga domeniul la Cloudflare. Voi folosi un plugin ''All-in-One WP Migration'' sau ''Duplicator'' (pentru backup).

Acum pot sa șterg vechiul site.

Voi adăuga domeniul la Shared Hosting.

Voi crea un nou cont FTP și apoi voi instala wordpress prin aplicația din CPANEL.

Voi căuta noul IP în CPANEL și îl voi adăuga în Cloudflare.

Voi instala din nou unul dintre cele 2 plugin-uri pentru a importa site-ul.

Este corect ceea ce am scris mai sus?

Vă mulțumesc anticipat.
 
Loading...
Back
Sus