Domenii com vs xyz

Alex11b

Staff
Membru personal
Administrative
Registered
Sponsor
Full Member
VIP Club
Cum sunt un pic ''toma necredinciosul'' si imi place sa testez c-am orice si am vazut multe controverse referitoare la extensia xyz am zis hai sa incerc si eu.Am clonat unul dintre site-urile mele de filme ce nu il mai foloseam in 2 exemplare identice (numar de filme 3500 +,titluri,descrieri,absolut tot identic).Am cumparat 2 domeni la fel unul cu extensia com si unul cu extensia xyz si m-am pus si le-am dat drumul imediat.Cu timpul am mai bagat continut pe ele dar la fel identic.Dupa mai mult de 3 saptamani surpriza in google analytics cel cu extensia com are 500+ unici pe zi constant si cel cu xyz are 1500+ unici pe zi constant.Bun acum este si asa zisa perioada "Google honeymoon" si lucrurile s-ar putea schimba.O sa revin cu amanunte.Ce am vrut eu sa subliniez mai mult este ca google nu are extensi preferentiale ! in ochii lui google toate extensile sunt tratale la fel.(publicul este cel care poate nu este obisnuit cu extensi noi gen xyz,life,club dar cu timpul se vor obinui asa cum s-au obisnuit si cu restul extensilor):D
 
Ultima editare:
Xyz Este vazuta prost de unele sisteme pentru ca sa facut mult spam, dar in fata Lu Google sunt toate la fel, Mai Putin cele pe Tara care vor avea prioritate pe teritoriul respectiv.
 
Xyz Este vazuta prost de unele sisteme pentru ca sa facut mult spam, dar in fata Lu Google sunt toate la fel, Mai Putin cele pe Tara care vor avea prioritate pe teritoriul respectiv.
Eu personal nu sunt de acord. Nu ma intelege gresit, nu te contrazic neaparat, insa din experienta mea proprie si personala, pe SEO mi-au rankat mult mai bine .com-uri decat .net-uri, sau .info-uri si cam orice extensie "exotica" sa zicem.
Am mai facut anul trecut un experiment cu .science, dar n-a iesit mare branza...
 
Loading...
Back
Sus