Dilema SEO: Fortez pe siteul vechi sau o iau de la capat cu altul nou

Dilema SEO: Site nou Vs Site Vechi

  • Site nou

    Votes: 1 50,0%
  • Site vechi

    Votes: 1 50,0%

  • Total voters
    2

Jhonny

Trec prin viata cu zambetul pe fata !
Registered
Full Member
Am o dilema:

1.Sa incep sa actualizez mai des si cu continut mai bogat plus campanie link la un site care are un trafic mic, dar este vechi de peste 8 ani plus DA, PA mari.

2. Am domeniu nou si sa adaug continut plus campanie link.

Din experienta mea:
1.Daca aleg varianta 1 este mai grea, dar mai sanatoasa, adica ajung la un trafic mare mai greu, dar are o baza buna.
2.Daca aleg varianta a doua, pleci de la un site curat, o sa ai trafic mai mare la inceput, dar apoi scade, pana se stabilizeaza in timp, aici nu ai o baza de unde pleci.

Deci avantaje si dezavantaje !
Voi ce ati alege ?
 
Sincer...eu as merge pe prima varianta....din ce stiu..site-urile vechi sunt mult mai "staruri" decat cele noi...care practic sunt de scurta durata..la o campanie de linkbuilding....
 
Sincer...eu as merge pe prima varianta....din ce stiu..site-urile vechi sunt mult mai "staruri" decat cele noi...care practic sunt de scurta durata..la o campanie de linkbuilding....
Am uitat sa fac o precizare, siteul vechi are trafic mic (in medie 30 persoane pe zi), fiindca de mai bine de un an nu a avut nici un link cumparat pentru el, iar sa zicem in 365 de zile a fost adaugate cel mult 50 de articole, majoritatea dintre ele sub 150 de cuvinte !
 
Iti recomand prima varinata daca domeniul este rentabil si daca numele lui este usor de retinut. Sunt de parere ca orice domeniu trebuie sa fie format cel putin dintr-un cuvant cheie astfel ar fi mult mai simplu. Cateva detalii in plus despre domeniul tau ne-ar ajuta, care este nisa lui?
 
Iti recomand prima varinata daca domeniul este rentabil si daca numele lui este usor de retinut. Sunt de parere ca orice domeniu trebuie sa fie format cel putin dintr-un cuvant cheie astfel ar fi mult mai simplu. Cateva detalii in plus despre domeniul tau ne-ar ajuta, care este nisa lui?
generalist/stiri, este pe .ro si format dintr-o cifra si o litera ! Cel nou este informație tot pe .ro
 
Cam greu sa mergi cu mai multe domenii de o data, dar incearca totusi sa vezi care da randament. Ai putea sa il alegi pe cel format dintr-o cifra si o litera pentru ca ar fi mult mai usor de retinut sau ai putea sa il alegi pe cel nou daca numele iti place mai mult. Iti recomand platforma Wordpress.
 
Ai un domeniu format din doua caractere si n-ai de gand sa il folosesti? :/
Este folosit deja, dar nu prea am avut timp de el in ultimul an si jumatate sa zic !
Alegi ambele variante, dat te ocupi de prima pentru a ridica pe adoua si asa in timp vei avea doua site-uri cu baza. :D

Ms de raspuns, problema ca nu am timp de amandoua siteurile, deja o sa incep sa imi fac curatenie la ele sa vand alte siteuri/domenii, sunt ocupat firma si am timp numai un pic seara in general !

Probabil o sa merg tot pe vechiul site, domeniu nou mai are de asteptat pana ma ocupa de el !

Multumesc tuturor de pareri !
 
Loading...
Back
Sus