De ce este Romanul asa Rau?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Astazi o persona m-a contactat pe skype pentru a cere un sfat legat de canalul lui youtube si dailymotion.

Pana acum cateva zile totul a mers bine, chiar scoatea banuti frumosi din cele doua canale. Canele au fost tinute secret sa spun asa, pentru ca nimeni nu stia ca sunt ale lui.
Acum cateva zile a decis sa posteze pe cateva grupuri un video de pe fiecare canal sa vada cum este si poate reuseste sa isi mareasca veniturile.

Astazi cand a incercat sa se logheze in conturile de pe youtube si dailymotion a primit mesaj ca acestea au fost suspendate pe motiv de actiuni suspecte si incalcarea termenilor.

Nu stiu cum este la dailimotion dar la youtube odata suspendat, la revedere cont.
Odata cu aceste conturi sau dus toti banii care i-a castigat pe luna Iunie. Contul adsense era hostat pe contul youtube asa ca s-a dus si acesta.

Cazul nu este unul singular si mai tot timpul aud persoanele care intru in contact ca le este frica sa isi faca canalele publice de frica sa nu fie suspendate.

Nu pot intelege actiunile acestor oameni. Cu ce ii deranjeaza daca X sau Y face bani pe youtube sau pe bloguri.
Chiar nu au altceva mai bun de facut?
Nu putem sa ne maturizam putin si sa incercam sa ne ajutam, sa crestem, sa invatam unul de altul si sa ne vedem de treaba noastra?

La mine nu trece saptamana sa nu primesc cel putin o amenintare de gen de la diverese persoane la care refuz sa fac diverse servicii.

Daca aveti cunostinte de astfel de persoane va rog postati datele si ce a facut la sectiunea blacklist>persoane. In acest fel sa afle toata lumea despre ei.
Poate impreuna reusim sa scapam de aceste marle ale internetului.

Daca cunosteti siuatii de gen postati mai jos sau orice opinie aveti.

Faca parte din multe comunitati externe. Nu pot spune ca nu se intampla si pe acolo din astea, dar parca e mai bine.
Vad persoane care incearca sa se ajute si singurul lucru care iti cere este sa te inregistrezi de pe referalul lui.
Noi nici asta nu facem.
De ce X sa castige un amarat de 5% din activitatea mea cand pot trece peste referalul lui. De parca cei 5% sunt luati din buzunarul lui.
Sunt comunitati externe unde lumea cu munca de 1-2 ore pe zi, fac cate 50-100 euro pe zi fara multe probleme.
Ma chinui sa fac asa ceva si pe romania de multi ani dar fara noroc.

Chiar nu putem fi civilizati si sa ne bucuram pentru X ca face bani online?

 
Teoretic ar trebuit, practic nu. Intotdeauna vor exista fustrati si tepari. Asta tine de mentalitate si de cei 7 ani de acasa. In plus conteaza si nivelul de inteligenta al respectivului. Un om citit se observa la fel cum un prost iese repede in evidenta. Pacat, mare pacat!
 
Pentru un procent mare din populatie, orice suma de bani castigata nu este de ajuns. De aici pleaca tot. Multi nu au limita sau nu vor fi niciodata multumiti.
 
Pentru un procent mare din populatie, orice suma de bani castigata nu este de ajuns. De aici pleaca tot. Multi nu au limita sau nu vor fi niciodata multumiti.
pai asta nu inteleg. De ce sa ii pun bete in roate lui X, nu mai bine muncesc in plus, ma chinui sa-mi cresc eu veniturile? Daca ii pun bete in roate lui X ma incalzeste cu ceva? Castig mai mult? Categoric NU
 
De ce? Nu stiu nici eu...ca toti murim si in pamant ajungem, fara nici un bun pe lumea cealalta. Tot ce conteaza e cum esti tu, familia ta si cum iti cresti copii.

Cred ca problema este cu politia si legea din Romania. Ar trebui sa ajunga lumea cu dosar penal si posibila inchisoare chiar si pentru o teapa de 5 euro, la o schema de vanzare credit pentru mobil spre exemplu. Cunosc lume cu mii de euro datorii la stat care se complac in situatia asta, nu patesc nimic si continuia sa faca numai rau sau datorii si mai mari ca stiu ca nu patesc nimic. Si chiar nu patesc.
Stiu persoane care vindeau masini fictive pe craiglist si iti zic sincer ca faceau totul cu ip-ul lor si nu au patit absolut nimic nici pana in ziua de astazi. Si vorbim de zecii de mii de euro. Daca la chestile astea nu se ia nici o masura, ce te mai mira ca lumea are atat tupeu si ameninta , fura , scheme, etc?

In general pentru ei cel mai usor mod de a face bani e sa furi sau sa fraieresti lumea. Exemplu din perspectiva lor: De ce sa muncesc 1 luna pentru 1000lei cand pot sa ard o persoana si fac jumatate de salariu intr-o zi/doua? Ca oricum mai mult ca sigur nu patesc nimic daca nu bag in spital sau omor pe cineva.
 
In general pentru ei cel mai usor mod de a face bani e sa furi sau sa fraieresti lumea. Exemplu din perspectiva lor: De ce sa muncesc 1 luna pentru 1000lei cand pot sa ard o persoana si fac jumatate de salariu intr-o zi/doua? Ca oricum mai mult ca sigur nu patesc nimic daca nu bag in spital sau omor pe cineva.
Ok, asta inteleg, dar ce treaba are cu actiuni impotriva unui cont sau site care castiga bani? Pentru ca cel care face asta nu castiga nimic daca contul sau site este inchis.
Cunosc si eu multi face fac magarii. Am scris parca odata despre cativa care fac SEO si cum pacalesc lumea. NU seo de 5-100 euro ci de sute sau mii de euro, fara sa ofere macar un rezultat la bani incasati.

Discutam zilele acestea cu cineva legat de o metoda pentru sustinerea acestui forum, la care la un moment dat mi-a spus sa o las mai moale, ca nimeni nu va oferi macar 1 euro. Lumea nu da macar un share la o postare, dar sa ofere 1 euro?

Plus, forumul zi de zi creste si atacurile vor creste, sunt sigur de asta. Deaja apare pe unele nise inaintea unor forumuri cu pretentii si care nu vor accepta ca altcineva sa le fure painea.

Dar trebuie sa continuam si ma bucur ca ne-am adunat cativa aici care incercam sa facem ceva si ne tratam cu respect. Cel putin pana acum si sper sa continue.

Eu tot sper ca putem sa schimbam mentalitatea unora daca facem front comun.
 
Loading...
Back
Sus