Tutorial Cum poti afla link real ascuns cu shorturl pentru a evita scamul si virusii

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu stiu daca stiati dar exista o posibilitate sa aflati care este link real ascuns prin shorturl. In special la link-urile de pe facebook care va trimit prin 3-5 site=uri si fiecare fura ceva de la voi.

1. cand vedeti o postare sau link pe net care este prescurtat sau pare suspect il copiati.
2. accesati acest site si paste la link http://checkshorturl.com/
3. click pe expand si in cateva secunde o sa apara link-ul real
Rezultatul este ceva de genul:
fFhsEIt.png



Pentru mai multe site-uri de gen cautati pe google acest termen sau orice relevant cu acesta: unhide short url
 
Asta vroiam sa ofer si eu userilor de pe http://fifo.cc :) +1
 
Ramai dator.

Din cauza atacurilor din ultima vreme la conturile facebook care sunt folosite pentru a posta link catre site-uri cu virusi si alte chestii, te poti folosi de aceasta situatie pentru a asigura userul ca ceea ce acceseaza este sigur.

o aplicatie la facebook pentru site-ul tau si de fiecare data cand userul da click pe un link din mesaje sau postari sa treaca prin site-ul tau care sa afiseze url real si sa anunte userul daca vrea sa continuie. Daca sistemul tau considera ca url este prea periculos sa nu ii dea voie sa mearga mai departe.

partea ta de munca este sa faci sistemul de afisare safe a link-ul de destinatie pe site si desigur app pe facebook + integrarea pe site.
Cu ceva marketing ai putea strange cateva milioane de useri care sa foloseasca site-ul tau cu aceasta aplicatie.
Nu cred ca trebuie sa iti mai spun ce benificii poate aduce mai departe....
 
@AlexH am avut optiunea de verificare a linkului inainte de a fi redirected catre link si inca o am implementata in sistem dar nu am reusit sa o testez :)

In momentul in care incercai sa accesezi un link, eu faceam o verificare de virus si daca era ceva ciudat in pagina, iti ziceam ce am gasit si daca vrei sa aprobi accesarea linkului. Doar ca problema aparea cand faceai share la URL iti aparea in snippet messagjul de aprobare/refuzare :( si nu am cum sa trec de lucrul acesta.
 
@AlexH am avut optiunea de verificare a linkului inainte de a fi redirected catre link si inca o am implementata in sistem dar nu am reusit sa o testez :)

In momentul in care incercai sa accesezi un link, eu faceam o verificare de virus si daca era ceva ciudat in pagina, iti ziceam ce am gasit si daca vrei sa aprobi accesarea linkului. Doar ca problema aparea cand faceai share la URL iti aparea in snippet messagjul de aprobare/refuzare :( si nu am cum sa trec de lucrul acesta.

Eu ma refeream doar la link care sunt postate e facebook de alte surse si nu prin sistemul tau.
 
Foarte bun tutorialul. Ar trebui distribuit pe Facebook pentru a fi vazut de cat mai multe persoane :)

Am observat ca unele persoane fac click pe link-ul distribuit daca acesta are o imagine "interesanta". Altii, cand vad link-uri scurte le considera suspecte si nu fac click niciodata pe ele.
 
Ma bucur ca iti place @cata
Poti da cateva share pe facebook daca vrei. Eu am dat peste tot unde am putut.
Poate reuseste @Ovidiu Bokar sa implementeze ideea mea in site lui. Atunci toti ar scapa de aceasta problema.
 
Poate reuseste @Ovidiu Bokar sa implementeze ideea mea in site lui. Atunci toti ar scapa de aceasta problema.
Voi incerca sa vad daca pot implementa, fiindca facebook are reguli ciudate la implementare. Iar procesul de implememtare va fi foarte incet :( fiindca in momentul de fata fac reorganizare a platformei UI&UX :)
 
Loading...
Back
Sus