Cum iti distrugi site si pozitia in google singur fara sa stii

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Multi care aveti site-uri va bucurati ca scoate 1-3 euro pe luna din vanzarea unui link sau advertorial dar nu stiti ca prin asta va distrugeti site-ul si pozitia in google.
Voi lua ca exemplu nisa filme online unde toti faceti acelasi lucru.

1. Orice link extern poate dauna si ajuta la un site. In general cele din sitebar sau footer mai mult dauneaza decat ajuta si cei 1-3 euro pe luna nu va ajuta cu nimic.
2. Cand pui un link extern automat transferi autoritate, catre acel domeniu.
3. Daca ai site de filme online, este o prostie sa pui link extern catre un alt site de filme cu keyword si ancora Filme online.
4. In general pentru orice link extern nu e bine sa folositi ca keyword exact keyword pentru ca pierzi din rankare.


Sper ca ati inteles la ce ma refer.
Acum verificati site vostru, vedeti ce pozitie aveti in acest moment si ce pozitie au cei care au link la voi pe exact keyword.
Daca nu sunt platite puteti scoate pentru o luna aceste link si vedeti daca pozitia in google devine mai buna.
 
Chiar azi cautam despre asta :) . Am zburat pe un keyword si nu stiu de ce, nu imi dau seama. In webmaster tools de 2 luni poate mai bine imi arata pozitia dar cand caut Nema nu sunt deloc. Am sa inlatur linkurile care le am si am sa astept sa vad daca se intampla ceva.

Si cum ai zis mai sus ca nu e bine sa pui linkuri cu keywordu tau principal la tine pe site, Atunci ce e de facut? Din cate stiu un link din aceeasi nisa e mai bun de cat unul de pe alta nisa. Nu? si cum ai zis la un site de filme toata lumea vrea FILME ONLINE sau derivate din el.
 
Cine sa va mai înțeleagă, schimbați regulile mereu, cu google vorbeam
 
Cine sa va mai înțeleagă, schimbați regulile mereu, cu google vorbeam
regulile le schimba mereu dar nu asta e o problema. Problema e Posesorul site-ului care face tot ce aude in stanga si dreapta.
Eu am site-uri care nu le-am promovat, nici backlinkuri nu am adus, doar post, post si iar post. E wordpress si folosesc Yoast - e tot ce am nevoie.
 
Si cum ai zis mai sus ca nu e bine sa pui linkuri cu keywordu tau principal la tine pe site
Nu ai inteles aci cred.
Poti avea keyword principal pe site dar nu cu link catre alt site.
Sa spunem ca ai un site filme online subtitrare si acesta este keywordul tau. Daca pui link extern pe keyword filme online, filme online subtitrate te va afecta pe tine in rank.
Ai inteles acum?

Aici ma refer la site principal, dar daca ai ferma de site-uri tier2 - tier5 atunci poti pune catre cel principal asa, pentru ca nu te intereseaza alea sa aiba un rank bun ci cel principal.
 
Pai eu la asta ma refeream link cu keyword spre alt site - metoda schimb de link. Daca am sa pun pe alte site-uri doar linku spre al meu e bine dar sa nu pun de pe al meu spre altu.
 
Cred ca @AlexH se refera mai mult la
rel="nofollow"
pentru linukuri pe aceasi nisa si externe. Nu?
 
Pai eu la asta ma refeream link cu keyword spre alt site - metoda schimb de link
Asa cum am spus poti face asta pentru site/domenii tier 2 la tier 5 dar nu pe site principal.

Greseala care se face la link exchange.

Google vede ca link exchange total diferit de cum vedem noi.
Cum fac majoritatea:

Varianta 1

1. x pune link catre site Y pe keyword filme online
2. Z pune link catre site-ul lui X cu keyword filme online
O metoda buna si urca cel care are mai multe baclink de calitate dar nu inseamna ca este si o metoda buna.
Plus toate link sunt wide pe site, lucru iar care nu da bine.

Varianta 2

1. X are link catre site Y cu keyword filme online
2. Z nu pune link catre X. Aici se vede mai mult la cumparare de link, dar si la cei care tin o perioada scurta link catre X pe site.

Varianta recomandata

1. X face link catre o pagina interioara din site lui Z cu keyword relevant cu pagina sau articol
2. Z face link catre site-ul lui X catre o alta pagina interioara sau chiar aceiasi dar relavanta cu pagina de pe care face link.

Sper ca ai inteles la ce ma refer.
pentru linukuri pe aceasi nisa si externe. Nu?
Se intelege de la sine, adica toti trebuie sa stim ca este recomandat sa nu ai multe link extern dofollow pe site.
Ideal: Fara Exact Keyword si pricipal keyword + rel="nofollow" la orice link extern.

Repet se aplica la site-ul principal care vrei sa urce un pozitii. La restul faci cum vrei.
 
primele site-uri din cautari pe filme online au fiecare vreo 3-4-5 parteneri cu link pe keyword si stau bine mersi pe prima pozitie...ca fapt divers
 
Multi "vorbeste" putin cunosc, nu stiu cati din expertii astia SEO sau cei care isi dau cu parerea despre google si SEO au avut vrodata vrun site pe prima pozitie la vrun cuvant dorit de el ...... sunt zeci de site-uri care au sute de link-uri externe pe site-urile lor si totusi sunt primele la cautari
 
Voi incerca teoria ta (sau cum vrei sa ii spui) am un site de filme si momentan am in jur de 2k pe zi. Revin peste o luna cu statistici daca imi amintesc, daca nu sa imi lasa-ti-mi un @tag
 
Loading...
Back
Sus