Copy site pe alt server

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cand ai un site mare in GB sau TB si vrei sa-l muti pe alt server poate fi o problema, mai ales daca ai o viteza mica la upload.

Metoda de mai jos este pentru Sentora dar functioneaza pentru orice atat timp cat ai acces root.

[HIDE-THANKS]Pentru a copia un fisier sau arhiva ne folosim de comanda SCP sau rsync.
1. scp este buna pentru arhive sau fisier
2. rsync este cand vrei sa copy un site intreg si vrei sa pastrezi permisiunile
scp copie bine, dar nu pastreaza permisiunile la folder sau fisiere si le face pe toate cu permisiune de root, adica nu pot fi editate sau chiar sterse daca nu esti logat ca root.
Asa ca pentru exemplu de mai jos folosim rsync pentru a copia site-ul pe celalalt server cu aceleasi permisiuni la foldere si fisiere.

Pregatire inainte de copiere.
1. login in sentora pe serverul unde vrei sa copy site-ul
2. adauga domeniul
3. faci dns la domeniu
4. faci db si user pentru site

Acum incepem sa copiem site-ul pe noul server

1. login cu putty pe serverul unde ai site-ul de copiat
2. executa comanda de
Cod:
rsync -av source /var/sentora/hostdata/zadmin/public_html/site_com/* root@ipserver:/var/sentora/hostdata/zadmin/public_html/site_com/
3. te va intreba de parola la serverul unde vei copia
4. in functie de marimea la site si specificatiile la server poate dura cateva minute. La mine un site de 327Gb a fost copiat in maxim 2 minute.

Pentru scp folosim comanda de mai jos, cu diferenta ca trebuie sa ne logam pe serverul unde vrem sa copiem site-ul.

Cod:
scp -r root@ip server unde este site tau:/var/sentora/hostdata/zadmin/public_html/site_com/* /var/sentora/hostdata/zadmin/public_html/site_com/

Pentru cpanel doar modificati calea la fisiere care in general este de forma /home/user/public_html/* asta pentru domeniu principal iar pentru domenii addon /home/user/public_html/domeniu.com/
[/HIDE-THANKS]
*
Daca aveti intrebari postati mai jos.


 
Si dupa trebuie dat import la baza de date?
 
Si dupa trebuie dat import la baza de date?
Da. Am crezut ca se intelege asta.
Comanda de mai sus copie doar fisierele pe celalalt server. Cum eu aveam multe video si marimea era destul de mare, imi trebuia peste o saptamana sa fac mutarea, iar cu aceasta a durat cateva minute.

[HIDE-THANKS]Dupa copiere:
1. backup db pe vechiul server. Daca faceti exportul din myphpadmin recomand sa faceti in cele 3 forme: insert , update, replace
2. login pe noul server in myphpadmin
3. select noua baza de date si import la fisierul care l-ai exportat
4. edit fisierul unde sunt trecute datele la baza de date si care in general au aceste nume: wp-config.php , config.php, db.php
5. schimba dns la domeniu. Daca folositi cloudflare puteti schimba ip direct din contul vostru
6. cei care au domenii la immdomain.com actualizarea se face aproape instantat si site este live.
[/HIDE-THANKS]

Asta este tot.
 
Ceva nu a mers ok
Cod:
rsync: link_stat "/root/source" failed: No such file or directory (2)
index.html
_errorpages/
_errorpages/403.html
_errorpages/404.html
_errorpages/500.html
_errorpages/510.html

sent 18179 bytes  received 1263 bytes  427.30 bytes/sec
total size is 149940  speedup is 7.71
rsync error: some files/attrs were not transferred (see previous errors) (code 23) at main.c(1052) [sender=3.0.9]
 
Ceva nu a mers ok
Acestea sunt fisierele default de la sentora cred ca nu rescrie, dar nu trebuie sa te stresezi ca nu sunt importante.
scp rescrie automat orice fisier.
root@ipserver
Da este ip la serverul unde vei copia site-ul tau.
Vom numi X serverul unde este acum site
Vom numi Y serverul unde vom muta/copia site
root@Y
 
Am copiat invers
 
Loading...
Back
Sus