Cine cunoaste bine legea?

J.D

Active Member
Registered
Full Member
Am si eu nevoie de cineva care cunoaste cat de cat legea pentru a ma lamuri ceva foarte banal. Care a terminat dreptul sau studiaza momentan...
Daca eu sunt proprietarul "unui pamant", sunt casatorit, sotia traieste, copii traiesc, si vreau sa vand acel pamant, am nevoie de aprobarea lor sau le datorez lor ceva?
 
Da poti sa-l vinzi linistit.
Doar in cazul cand esti divortat de sotie atunci e altceva.
 
Pai esti propritar inainte de casatorie sau dupa?
Esti divortat sau separat?
In mode normal il poti vinde fara aprobarea nimanui si face cu banii ce vrea inima ta.
 
Îl poți vinde.
Și la mașină nevasta are dreptul la jumate. Ca asa e legea. Odată căsătorit, soții împart. Dar le poți vinde fără aprobare.
 
Depinde pe numele cui e pamantul.
Daca e doar pe numele tau poti sa il vinzi si sa faci ce vrei cu banii, daca are mai multi proprietari e nevoie de acordul tuturor si banii se impart sau poti sa vinzi doar partea ta (cota parte din teren).
 
Îți spun din propria experienta ,
1. Daca pământul a fost "moștenit" de către tine în timpul căsătoriei tale va trebui sa semneze și soția actul de "vanzare-cumparare".
2. Dacă pământul se afla în propietatea ta înainte de căsătorie doar tu trebuie sa semnezi contractul de "vânzare-cumpărare".
Tot ce primești(moștenire )sau cumperi în perioada de căsătorie ambii sunteți titulari pe bunurile cumpărate deci la o viitoare vânzare va fi nevoie de semnătura ambilor titulari (soț-soție )
 
Daca in acte figureaza si sotia atunci cu siguranta la vanzare trebuie sa fiti impreuna la notar pentru semnarea actelor.
Daca esti doar tu unicul proprietar atunci nu ai de ce sa iti ceri voie sa il vinzi.
Ori ce bun dobandit inaintea casatoriei este proprietatea ta si numai a ta dor 3-5 ani, dupa care totul devine bunuri comune.
 
Raspunsul corect s-a scris. Generalizez doar - la orice bun pe care-l doresti sa vinzi, te uiti in actul de proprietate si vezi cine e proprietar. Daca esti singurul trecut, il poti vinde fara alta aprobare (exemplu - masina). Daca e un apartament cumparat dupa casatorie, pe act apar si sotul si sotia - la vanzarea acestui bun ambii trebuie sa semneze la notar.
 
Loading...
Back
Sus