Ce, cine sunt ghizii spirituali și cum îi putem contacta

DanN

antreprenor
Registered
Full Member
Freelancer
Web Designer
za-ghfft.jpg

Ghizii spirituali sunt entități non-fizice, sau energii, care oferă ghidare și susținere pe calea noastră spirituală și de dezvoltare personală.
Acești ghizi sunt percepuți ca fiind ființe superioare, îngeri, ghizi de lumină, spirite ale pământului sau strămoși. Pot avea o conexiune cu noi pe plan energetic și pot oferi înțelepciune, inspirație și protecție.

Există mai multe modalități prin care ne putem contacta ghizii spirituali. Iată câteva dintre ele:

Meditație

Meditația este o metodă excelentă pentru a accepta ghidarea spirituală. Prin liniștirea minții și concentrarea asupra respirației sau a unei anumite întrebări sau intenții, putem intra într-o stare de receptivitate și așteptare a mesajelor sau a prezenței ghidului nostru spiritual.

Rugăciune

Rugăciunea este o modalitate de a comunica cu ghizii spirituali și de a cere îndrumare. Poți formula o rugăciune în care îți exprimi dorința de a intra în contact cu ghidul tău și de a primi ghidare și înțelepciune.

Scrie notițe, scris automat canalizat

Prin scrierea liberă sau prin tehnicile de scris automat poți încerca să te conectezi la ghidul tău spiritual. Lasă-ți mâna să se miște liber pe hârtie și vezi ce mesaje sau informații se conturează.
Dacă ești la început, încerci această metodă de conexiune, comunicare și canalizare pentru prima dată? Nu te simți dezamăgit dacă ceea ce ai scris pe hârtie nu are sens, dacă îți par la prima vedere doar mâzgălituri.
Exersează, continuă această activitate zi de zi și rezultatele vor începe să apară negreșit, încet-încet “ți se formează mâna”, începi să te încrezi în propria capabilitate de a canaliza informația într-un mod cât mai inteligibil pentru tine.

Intuiție și semne

Ghizii spirituali pot comunica și prin intermediul intuiției și a semnelor din mediul înconjurător.
Poți fi atent la semnele, sincronicitățile sau sentimentele pe care le simți și să înțelegi că acestea ar putea fi mesaje, impulsuri, direcționări ale ghidului tău spiritual.

Ceremonii sau ritualuri

În unele culturi și tradiții spirituale, ceremoniile sau ritualurile specifice pot fi folosite pentru a deschide o conexiune cu ghizii spirituali. Aceste practici pot include dans, cântec, folosirea de plante sacre sau alte obiceiuri tradiționale.

Trebuie să menționez că experiențele de contact cu ghizii spirituali sunt foarte personale și individuale. Ceea ce funcționează pentru o persoană poate să nu funcționeze la fel de bine pentru alta.
Este esențial să cultivi răbdarea, deschiderea și să ai încredere în tine însuți și în propriul tău proces de conectare cu ghizii spirituali.

Câteva sugestii care să te ajute:

  • evită pe cât posibil să insiști, să proiectezi “cum ar trebui” să decurgă acest contact, această comunicare
  • evită stările de anxietate, nervozitate înainte de a încerca să te conectezi cu ghizii spirituali
  • în cazul în care ai dificultăți, contactează (mental) Sinele tău divin și cere ajutor sau asistență
  • de cele mai multe ori contactul și comunicare au loc atunci când ne odihnim, în timpul somnului sau în stare meditativă intensă în care mintea analitică rulează pe fundal și nu intervine în acest proces
  • nu insistați pentru a afla numele ghizilor voștri spirituali, au motive întemeiate să rețină această informație. Unul dintre motive este acela de idolatrizare. Este foarte ușor să cădem în capcana idolatrizarii motiv pentru care cei mai mulți dintre ghizii spirituali nu își declină o identitate anume așa cum definim noi ca fiind numele.
[...]
Materialul integral îl găsești la link-ul de mai jos
PS: nu încerc să schimb mentalități ci ofer alte perspective, cu unele poate rezonezi, poate au sens, poate fac click cu ceea ce știai deja la un anumit nivel al conștiinței dar poate nu ai "verbalizat" această conștientizare .

 
Un lucru care trebuie știut.
Daca nu esti foarte important pentru viitor, plan existențial, acești ghizi nu pot face nimic fara acceptul tau, vocal, scris, gândit sau tacit.

Ei te pot ghida dar calea, a deschide usa si intra sau chiar iesi trebuie sa fie alegerea ta.
 
Un lucru care trebuie știut.
Daca nu esti foarte important pentru viitor, plan existențial, acești ghizi nu pot face nimic fara acceptul tau, vocal, scris, gândit sau tacit.

Ei te pot ghida dar calea, a deschide usa si intra sau chiar iesi trebuie sa fie alegerea ta.
Din cand in cand mai intreb si mi se mai si raspunde.
Nu invalidez ceea ce ai afirmat dar din punctul meu de vedere si din experienta mea personala stiu ca la nastere (la reincarnare) primim cel putin un ghid si cel putin un inger.
Ghizii spirituali pot fi mai multi pe parcursul vietii noastre pe pamant in plan fizic si pot intervenii ori de cate ori li se cere in plan energetic.
Ce inseamna interventia in plan energetic? Inseamna ca nu au voie sa intervina in planul fizic decat in cazul in care se produce un eveniment care NU face parte din planul astral din planul Sufletului cum ar fi un accident neprevazut de masina sau o explozie accidentala. Sub aceleasi legi astrale sunt supusi si ingerii care au rol de gardieni astrali. Fac o paranteza, nici "demonii" nu pot actiona fara acordul nostru dar nu intru in aceast aspect in acest moment.

Aici nu am facut aceasta afirmatie dar am sa o fac, mergand pe firul logic.
Pacatul nu exista, karma nu exista (asa cum am tot auzit cu ani in urma).
Suntem creatie, suntem parte din Creator din Dumnezeu, din Sursa a tot ceea ce este, suntem parte din Divinitate sau cum doresti sa numesti aceasta energie.
Sursa, Creatorul, Dumnezeu nu face greseli, nu-i da cu virgula, prin urmare, noi, Creatia Creatorului suntem perfecti asa cum suntem si este imposibil sa gresim (sa pacatuim, sa cream karma sau darma) atata timp cat creatia (noi) suntem Divinitatea, Dumnezeu, Creatorul care se experimenteaza prin Creatie (prin noi). Ergo, nu exista greseala, nu exista conceptul de bine si rau decat aici in planul fizic, in realitatea pe care o construim pentru a putea avea o experienta cat mai bogata, cat mai revelatoare, cat mai implinita.
Pentru ca toti suntem Unul, sau mai bine spus, toti suntem aspecte ale unui / unei singure energii numita Divinitate, Sursa, Dumnezeu toti suntem perfect egali, avem aceeasi importanta, aceeasi valoare, aceeasi capacitate, acelasi potential. Altfel Dumnezeu ar fi incomplet. Daca nu ai exista, nu ar mai fi tot ceea ce este (pentru ca nu esti).
Fiecare are propriul bagaj de experiente, propriile filtre, propriul drum, propria cale de urmat, propria realitate care poate fi extrem de diferita de a celorlati sau asemanatoare cu a unora dar niciodata 100% identica ca a altuia. Fiecare dintre noi este o sursa de manifestare a propriilor actiuni si alegeri.
Stiu ca este un text lung si dificil pe alocuri dar cred ca informatia va ajunge la cine trebuie altfel nu as fi tastat atat de mult pentru ca nu vreau sa demonstrez nimic si nici nu caut validare sau like-uri sau sa fie cineva in acord cu aceasta perspectiva dar, avem calitati si un bagaj de experiente cu un plan (template/blueprint astral) pe care il urmam tocmai pentru a trece prin aceste experiente si a acumula cunostinte. Cum altfel ar putea o entitate perfecta sa evolueze daca nu astfel.... uitand experientele precedente si experimentand din nou din alt unghi.

Deci nu, nu exista mai important sau mai putin important, dar da, exista ideea de "impact" si dau un exemplu:
La nivel de suflet decidem ca in urmatoare reincarnare sa experimentam moartea tragica prin gazare.
Va reamintesc ca aceasta experienta pentru corpul fizic inseamna "scoaterea din functiune" prin traume fizice si psihice extreme dar pentru Suflet sunt doar experiente, lectii pe care le experimenteaza, sufletul nu cunoaste durerea fizica chiar daca noi folosim "mi se rupe sufletul..." in schimb acea "trauma" este o energie aparte pentru esenta noastra, pentru Suflet si are o frecventa, o vibratie anume pe care o integram.
Cand acele suflete cad in acord sa experimenteze acest eveniment tragic din punctul uman 3d de vedere se cristalizeaza ideea si o armata de entitati lucreaza pentru acest plan, pentru a pune in aplicare aceasta manifestare in lumea fizica, in planul fizic... Asa ia nastere un personaj ca Hitler si Holocaustul cu camerele de gazare, cu purificarea etnica pentru ca grupul respectiv a luat identitatea evreilor persecutati.
Nici nu va puteti imagina ce fel de sacrificii se fac in planurile astrale pentru ca noi aici sa avem fel de fel de experiente (pe unele le numim traume).
Sunt suflete care DIN IUBIRE pentru ceilalti renunta la lumina lor, renunta la iubirea si pacea divina pentru a deveni in lumea noastra un criminal, un violator, un tiran.
Va reamintesc ca Sursa este SURSA a tot ceea ce este si nimic nu exista in afara la Tot Ceea Ce Este prin urmare si demonii si toate aspectele negative sunt tot expresii ale aceleiasi Surse, aceluiasi unic si Unul Dumnezeu.

Va recomand ca inainte sa adormiti sa puneti o intrebare sinelui vostru divin daca doriti mai multe informatii. In timpul somnului puteti primi aceste informatii chiar in aceeasi noapte sau pe parcursul a mai multe nopti.
Daca aceasta cunoastere NU serveste dezvoltarii sufletului vostru, nu veti primi astfel de informatii ba mai mult va trezici cu cosmaruri.
Se intampla ca in acest moment sa nu fiti pregatiti pentru astfel de informatii, dar ele exista... Puteti apela la o persoana care face citiri Akashice daca simtiti nevoia.

Seara superba va doresc tuturor
PS: stiu, am scris mult, poate si cu greseli in ortografie dar asa se intampla cand primesc informatia mai repede decat pot tasta :)
Este o perspectiva personala, nu caut validare, este realitatea in care eu ma manifest.
Realitatea ta poate fi diferita si e ok.
 
Loading...
Back
Sus