[Caut] Platformă eCommerce bună

Un magazin online conteaza si cum il gandesti, organizezi, promovezi, nu doar designul.
Ca si resursa pentru persoanele care doresc sa inceapa o afacere online sau sa faca mai profitabila una existenta, de un real folos pentru mine a fost situl cu resurse GARATUITE e te trece prin toate stadiile de la planificare la management si optimizare. etc. Foarte detaliat, informatii complete si actuale! Il recomand ca resursa importanta!
Reclama de la primul post? Felicitari
 
Ultima editare de un moderator:
Bună tuturor, am nevoie de o platformă ecommerce eficientă și cu design plăcut. Am nevoie pentru un magazin online care vinde piese auto. Poate mă întrebați de ce nu plătesc pe cineva să facă custom, ei bine am nevoie de platforma asta cât mai repede și nu mai pot aștepta câteva luni. Țin să menționez că nu vreau să folosesc site-uri gen shopmania. Vreau ca totul să decurcă de pe siteul propriu.
Ps. nu pentru mine caut, vreau să mă informez pentru un prieten.
Dacă vă pricepeți mai bine, îmi puteți lăsa vă rog un pro și contra cu ce ați folosit voi?
Vă mulțumesc mult!
Opencart ... am magazin online pe opencart 1.5.x de multi ani si nu am avut probleme cu el :) ! Iar legat de SEO, consider ca e cea mai potrivita platforma ptr SEO :)
 
Opencart ... am magazin online pe opencart 1.5.x de multi ani si nu am avut probleme cu el :) ! Iar legat de SEO, consider ca e cea mai potrivita platforma ptr SEO :)
Nu sunt de acord cu tine. Toate aceste platforme au predefinite niste facilități SEO. Contează cum știi să le pui in aplicare. SEO nu înseamnă numai titlu, descriere, url rewrite. Discuția e lungă
 
Nu sunt de acord cu tine. Toate aceste platforme au predefinite niste facilități SEO. Contează cum știi să le pui in aplicare. SEO nu înseamnă numai titlu, descriere, url rewrite. Discuția e lungă
Cauta pe net la Magento vs Opencart si ai sa vezi de ce :) ... legat de viteza si alte preferinte care te ajuta e mai mult mai superioara. O astfel de comparatie s-a discutat si la GPEC anul trecut.
 
Platforma magazinului se alege in functie de marimea magazinului/numarului de produse.
Pentru magazine mici/medii woo merge foarte bine. Avantajul ar fi ca e usor de configurat, se gasesc mai usor developeri, theme, pluginuri, cerinte mici pt hosting etc.
 
Platforma magazinului se alege in functie de marimea magazinului/numarului de produse.
Asa este.
Am explicat de cateva ori cum sta treaba pe aceasta nisa cand vine vorba sa alegi o platforma.

1. numar de produse
2. nisa de produse si ce optiuni am nevoie
3. ma voi extinte peste 12 luni, voi avea nevoie de mai multe
4. buget care este foarte important
5. cunostinte in administrare si configurare care este foarte important
6. module/optiuni care vin default cu platforma si daca nu vin care sunt costurile la acestea
7. module de plata care sunt foarte importante si daca nu sunt, care este costul de realizare si implementare
8. cata bataie de cap vrei sa ai.

In final totul se rezuma la costul de mentenanta la un magazin online.
Daca nu au cunostinte avansate de configurare si administrare server sau nu iti permiti sa anagajezi pe cineva special pentru asta, atunci alege o varinta gen shopmania sau spotify. O ora de downtime iti poate aduce pierderi mari.
Daca costul la platforma este mare sau e gratis, dar costul la module este mare unde unul singur costa de la 100 euro in sus si nu iti permiti sa faci asta sau sa angajezi pe cineva, atunci alege variante gen gen shopmania sau spotify.

In uk magazine mari platesc developeri cu 100-500£ pe zi pentru mentenata si adaugare de module.
Cum am spus de multe ori: Ce este bun sau functioneaza pentru mine, nu inseamna ca este si pentru tine.
 
Ai dreptate la faza cu prețul modulelor. Eu folosesc Prestashop. Vine kitul de instalare cu multe module, in principiu îți ajung, dar dacă vrei un modul nou, scoți din buzunar destul
 
Loading...
Back
Sus