Careva cu conturi de gazduire la namebox.ro?

Susp3kt

Web Designer
Registered
Full Member
Freelancer
Web Designer
Salutare,

Sunt curios daca sunt pe forum persoane care au conturi de gazduire la namebox pentru ca din cate se pare a fost spart si totul a fost pierdut, adio backup, adio fisiere :D

facebook.com/nameboxro/posts/1278267778908573
 
Eu luna trecuta m-am mutat de la ei, insa un prieten a ramas la ei cu toate site-urile si nu a reusit sa recupereze nimic.
Mare noroc ai avut inseamna :)).. In trecut eu eram obsedat de backup-uri, cred ca faceam backup local o data la 2,3 zile insa de 1 an am cam neglijat chestia asta..
Am avut si eu un client caruia i-am facut un site si a preferat sa se mute de la mine la namebbox pentru ca i s-a parut mult 35 de lei pe luna gazduirea plus mentenanta.. cred ca acum este multumit cu "Index of /" pe site-ul lui :))

Oricum pacat de namebox, nu am avut tangente cu ei, insa din cate stiu era firma ok.
 
Mare noroc ai avut inseamna :)).. In trecut eu eram obsedat de backup-uri, cred ca faceam backup local o data la 2,3 zile insa de 1 an am cam neglijat chestia asta..
Am avut si eu un client caruia i-am facut un site si a preferat sa se mute de la mine la namebbox pentru ca i s-a parut mult 35 de lei pe luna gazduirea plus mentenanta.. cred ca acum este multumit cu "Index of /" pe site-ul lui :))

Oricum pacat de namebox, nu am avut tangente cu ei, insa din cate stiu era firma ok.
Exact chestia asta am patit-o cu hostgator luna asta pe 2 parca,toate serverele cloud au cazut vreo 12-14 ore.Bun oficial hostgator a zis ca e vorba de un ''bug'',neoficial toti pe forumuri,etc vorbeau de un atac cibernetic dar problema sa rezolvat pana la urma.Am 3 site-uri la ei exact pe cloud,conturi diferite am stat peste 15 ore cu site-urile down cu ''inima cat un purice'' ))))) .Deci nu e de neglijat sa-i dai din cand in cand un backup la site.:)
 
eu de cind am avut probleme cu hostgator.ro, la sfatul lui @AlexH fac backup la siteuri saptamanal.
va recomand si voua, altfel daca e ceva nu pierzi ani de munca ci doar poate 1-2 saptamani.
 
Acum cateva zile si DC-ul meu a avut probleme cu sistemul cloud Lucru care a facut un downtime de cam 12 ore. Au reusit sa recupereze tot si anuntul official a fost ca la un update un bug a corupt intreg sistemul.
Din cate vad Mai multe firme au avut aceiasi problema in acelasi interval de timp.
E recomandat CA un backup sa fie mereu in calculator sau Google drive.
 
Loading...
Back
Sus