Auto redirect din chrome la accesarea unui site

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ieri a trebuit sa fac un transfer online si am folosit transferwise. Cand am scris in bara adresa la site imi facea automat redirect la azimo. Am sters cache, cookie, tot si tot la fel facea. Apoi am cautat pe google site-ul si accesat, care a functionat de aceasta data.

Acest redirect poate fi o mare probleme si cauzele pot fi multiple.
1. probleme in calculator care este cel mai probabil, insa la mine este clean ca l-am verificat imediat dupa
2. ISP in colaborare cu firma X care a platit sau pentru a castiga din referali face autoredirect la accesarea unui url, care trebuie trebuie sa fie pentru toti ci setat la u procent din numarul total de accesati in 24 ore sau 30 zile.
3. aceiasi problema ca la punctul 2 doar ca aici este direct implicat chrome, adica google.
4. extensii, aplicatii, instalate pe calculator.

De asta e bine sa verificati cu atentie site pe care sunteti sau ati fost redirectionat.

Imediat am sunat la transferwise si am raportat problema.

Intr-un topic am explicat cat de periculoasa este redirectinarea dns si a fost la cateva zile cand google a patit acest lucru pe partea de asia si 500 milioane de accesari au fost redirectionate catre site-uri suspecte.
 
Loading...
Back
Sus