Ajutor cu instalare website pe vps

Se stie ca e de rahat si totusi este promovata, nu inteleg de ce ... daca e suport de kkt si servere ok, inseamna ca e de kkt, de ce ii ia lumea apararea ?
Incepem iar?
Ce treaba ai cu suportul la un vps sau dedicat server? Totul depinde de tine la administrare. Pe mine ma intereseaza servere bune iar supportul nu e asa important. Nu inteleg la ce te ambalezi atat cu server.ro aka newhost.ro.
Vrei sa te certi pe tema asta, deschide alt topic.

daca stiam ca e asa, luam din alta parte unde se activa mai repede
Majoritatea iti cere acest lucru si e stiu de toata lumea ca ovh iti cere acte.
Faci un full backup la site tau si cand e gata la ovh il muti. online.net la fel iti cere copie dupa BI cand faci cont nou.

Inceaca sa deschizi un ticket la ovh si seteaza urgent, poate iti raspund.

continuati sa promovati firme de genul, o sa aveti clienti la fel de multumiti ca cel de mai sus ^.
gl&hf
Inceteaza te rog cu offtopicul.
 
@AlexH am trimis ticket tot aseara doar sa ii intreb cat o sa dureze, dar fara raspuns momentan. Nu e problema de acte, le trimit in secunda 2 daca mi le cere..
 
Se stie ca e de rahat si totusi este promovata, nu inteleg de ce ... daca e suport de kkt si servere ok, inseamna ca e de kkt, de ce ii ia lumea apararea ?
Ovh si hetzner sunt unii dintre cei mai vechi si seriosi provideri de vps-uri/servere dedicate.
In tarile civilizate supportul se plateste si e acordat intr-un interval rezonabil de timp.
Reviewuri negative sunt in general de la clientii care cauta mocangeli si care asteapta pt un server de 50 de euro sa primeasca support in weekend la 2 noaptea.

@AlexH am trimis ticket tot aseara doar sa ii intreb cat o sa dureze, dar fara raspuns momentan. Nu e problema de acte, le trimit in secunda 2 daca mi le cere..
La tine nu e weekend?
Home phone and email Monday - Friday: 9 - 6pm
 
Incepem iar?
Ce treaba ai cu suportul la un vps sau dedicat server? Totul depinde de tine la administrare. Pe mine ma intereseaza servere bune iar supportul nu e asa important. Nu inteleg la ce te ambalezi atat cu server.ro aka newhost.ro.
Vrei sa te certi pe tema asta, deschide alt topic.


Majoritatea iti cere acest lucru si e stiu de toata lumea ca ovh iti cere acte.
Faci un full backup la site tau si cand e gata la ovh il muti. online.net la fel iti cere copie dupa BI cand faci cont nou.

Inceaca sa deschizi un ticket la ovh si seteaza urgent, poate iti raspund.


Inceteaza te rog cu offtopicul.

@AlexH Man, ideea era sa nu o dau in offtopic, nu am chef de cearta sub nici un fel. Dar nu inteleg anumite lucruri ... nu am zis decat de cazul meu cu server.ro, la restul posturilor nu am pomenit nimic de ei, Sa rectific, eu personal nu m-am baga sa fac reclama la o companie care chiar daca are servere ok, trebuie 5 zile sa iti activeze contul, sa nu mai zic de aberatia cu buletinul .. maine poimaine ti se cere codul ADN, recunosti ca e aberant ? Plus unde ai vazut tu sa deschizi ticket cand cumperi ceva nou ? Oricine ti-l vinde instant, serviciul ar trebui sa fie instant cand s-a facut plata. Nu o sa mai comentez pe subiectul asta pentru ca am impresia ca cineva de aici se cunoaste cu altcineva si de aceea este promovat un serviciu de acest gen. Acestea fiin spuse, seara buna.
 
In tarile civilizate supportul se plateste si e acordat intr-un interval rezonabil de timp.
Vroaiam doar sa adaug, pentru a activa un VPS nu ai nevoie de asistenta unama, daca plata e facuta, se activeaza vps-ul dupa 2 minute, despre ce vorbim aici ? De ce ai avea nevoie de suport ? Despre asta este vorba in acest topic, prietenul nostru a platit pentru un serviciu si nu i s-a activat nimic, asa ca mai usor cu tarile civilizate ...
 
prietenul nostru a platit pentru un serviciu si nu i s-a activat nimic, asa ca mai usor cu tarile civilizate ...
Dupa ce iti activeaza contul orice comanda se activeaza instant. Eu acum intru pe ovh si fac un vps nou in 15 secunde.
Eu as promova cu placere firme romanesti de hosting daca ar avea preturi ok si servere de calitate.
Serverul de 15 euro de la online.net il gasesti in romania la un pret de 10 ori mai mare.
Un amic are server in romania la o firma destul de cunoscuta. A platit si Custom support si dupa i-au buit serverul pur si simplu i-au spus sa se descurce. Nu mai spun ca instalarea a fost facuta foarte naspa.
Poate tu nu ai avut probleme cu site de care spui, dar iti arat cel putin 20 persoane care au avut probleme cu newhost si felul cum trateaza clienti.
 
Vroaiam doar sa adaug, pentru a activa un VPS nu ai nevoie de asistenta unama, daca plata e facuta, se activeaza vps-ul dupa 2 minute, despre ce vorbim aici ? De ce ai avea nevoie de suport ? Despre asta este vorba in acest topic, prietenul nostru a platit pentru un serviciu si nu i s-a activat nimic, asa ca mai usor cu tarile civilizate ...

Mie imi plac la nebunie clientii care fac ei politica companiilor.
Scrie undeva ca se face activarea pe loc daca nu ai cont verificat? Nu. Pai si atunci de ce ai pretentia asta?
Daca fac verificari o fac ca sa evite posibile incercari de frauda. Sau nu stii ce reputatie are romania?
 
Da, multumesc baieti de raspunsuri. Vad ca am inceput un scandal aici. Probabil aveti dreptate si cei de la conturi/acte nu lucreaza in weekend.. Oricum nu cred ca e diferenta dintre cont in RO sau alte tarii, pentru ca eu nu locuiesc in RO acum si tot aceeasi treaba e.

O sa vad maine ce se rezolva, dar eu am creeat acest topic sa imi spuna cineva ce trebuie si cum sa instalez sistemele necesare pentru a rula si administra webhostul.
Multumesc.
 
O sa vad maine ce se rezolva, dar eu am creeat acest topic sa imi spuna cineva ce trebuie si cum sa instalez sistemele necesare pentru a rula si administra webhostul.
Odata ce iti este activat vps-ul iti poti alege ce os sa instaleze. Dupa instalare te conectezi la root si incepi instalarea la sentora care iti va instala tot ce ai nevoie.
Daca vrei neparat cpanel poti alege direct acesta si nu trebuie sa mai faci nimic. Cand e gata instalarea vei primi datele de logare.
 
Odata ce iti este activat vps-ul iti poti alege ce os sa instaleze. Dupa instalare te conectezi la root si incepi instalarea la sentora care iti va instala tot ce ai nevoie.
Daca vrei neparat cpanel poti alege direct acesta si nu trebuie sa mai faci nimic. Cand e gata instalarea vei primi datele de logare.
Nu vreau cpanel, am ales cand am cumparat Centos 7 64 .
 
Nu vreau cpanel, am ales cand am cumparat Centos 7 64 .
Ok, dar tot iti trebuie un panel. Daca te pricei sa faci totul din comanda, atunci nu e nevoie de panel, daca nu te pricepi, atunci sentora.
La final de install iti afiseaza datele de logare.
Le gasesti si ruland comenzile:
nano password.txt
cat password.txt
tail passowrd.txt
Aceste date le salvezi in calculator.
 
Nu vreau cpanel, am ales cand am cumparat Centos 7 64 .
@AlexH nu are nevoie daca nu face reseller, pentru ce sa aibe nevoie de cpanel ? sunteti dusi cu pluta toti ?? @Lucifer daca ai nevoie de ajutor, ma contactezi si te ajut fara probleme. Daca ai nevoie doar de host site, nu ai nevoie de absolut nimic, se seteaza totul din vps..
 
pentru ce sa aibe nevoie de cpanel ?
Nu toata lumea are cunostinte avansate de a face totul din cmd. Odata ce a cerut info legat de instalare, se intelege ca nu detine aceste info si are nevoie de un panel.
sunteti dusi cu pluta toti
Te rog ai grija la limbaj. Stii bine ca nu e prima oara.
Ma repet:
Sa revenim la topic si sa incetam cu offtopic.
 
Nu toata lumea are cunostinte avansate de a face totul din cmd. Odata ce a cerut info legat de instalare, se intelege ca nu detine aceste info si are nevoie de un panel.

Te rog ai grija la limbaj. Stii bine ca nu e prima oara.
Ma repet:
Sa revenim la topic si sa incetam cu offtopic.
Nu ai nevoie de cunostinte avansarte pentru a pune la punct un site. Din cmd dai doar 10- comenzi, atat. Ti se pare ca instaland cpanel e mai simplu ? Sunteti cu toti .. visatori ... De ce sa instalezi un serviciu in plus cand poti sa nu instalezi nici unul (absolut deloc "blows your mins") care sa manance ram ???
 
Cine m poate ajuta sa instalez tot ce trebuie pe el?
Ti-am spus mai sus.
Te loghezi pe root si apoi instalezi sentora, la final primesti datele de logare.
 
Loading...
Back
Sus