Țăranul ne dă lecții de viață

cnusi

Moderator
Membru personal
Moderator
Registered
Full Member
Web Designer
VIP Club
Trebuie sa asculti si sa te minunezi de ce spune acest taranoi cu accent de englezoi parlit care ne da lectii de viata.
 
Tipul face parte dintr-o echipa de 4 baieti si 2 fete din Londra care fac caterinca despre orice. Sunt chiar foarte cunoscuti in mediul online si au aparut la cateva posturi Tv din Romania.
Acesta este Sova si celalalt este Clement. :D
 
Chiar aici e secretul, cu cat iesi mai mult cu atat vei realiza ca suntem superiori la multe natii din foarte multe punct de vedere.
Asta intreb eu. Superiori din ce punct de vedere?
Intelectual? Jumatate din romani sunt analfabeti functionali.
Profesional? Pai daca jumatate sunt analfabeti restul crezi ca sunt mai buni? Cine ajunge vreodata intr-o functie de conducere o sa isi dea seama la ce ma refer. Romanii nu sunt in stare sa urmeze comenzi simple si face tot cum il taie capul. Ca stie el mai bine. Acesta e motivul pentru care foarte putini ajung in posturi de conducere in lumea civilizata. Pentru ca numarul de romani capabili e foarte foarte limitat. Chiar si in it. Ganditi-va ca it-ul din romania inseamna in proportie de 70-80% outsourcing de la firmele de afara. Adica chestii cu care vesticii nu considera ca merita sa isi piarda timpul.

Romanii nu au o atitudine corecta fata de munca. Noi, ca natie, excelam in principal la ciupeala, inselatorie si hotie.
 
Intelectual? Jumatate din romani sunt analfabeti functionali.
Gresit, te rog sa te documentezi.
Profesional? Pai daca jumatate sunt analfabeti restul crezi ca sunt mai buni
Suntem foarte apreciati pentru stilul de munca si profesionalism oriunde in lume.
Pentru ca numarul de romani capabili e foarte foarte limitat.
Nu asta e problema, ci pentru ca le-a fost bagat in cap ideea ca nu merita timpul si efortul, asa ca se concentreaza la altceva.

Stiai ca in UK la orice amarat de interviu se da test de matematica de clasa 1? Sunt multi care nu stiu cat face 1+1, nu stiu cum sa scrie in propria limba. A fost acum 2 ani parca un reportaj despre studentii Romani aici la universitati.
Toti englezii ii laudau si spuneai ca Romanii vorbesc mai bine si mai corect engleza decat ei nativi, plus stiu mult mai multe despre orice, decat oricine altcineva care a intalnit.
 
Gresit, te rog sa te documentezi.
Eu vorbesc pe date oficiale, nu pe povesti.
http://www.digi24.ro/stiri/actualit...ntre-romani-sunt-analfabeti-functional-525168

Alt studiu:
În urma unor teste de specialitate, s-au decelat 5 niveluri de pregătire a elevilor români la terminarea studiilor medii:
  • 10% din elevi nu au capacitatea de a lectura un text.
  • 35% dintre elevi nu au capacitatea de a înțelege textul citit.
  • 25% dintre elevi nu au capacitatea de a face conexiuni între informația nouă, adusă de text, și informațiile dobândite anterior.
  • 10% dintre elevi nu au capacitatea de a formula un punct de vedere, preferând să preia un punct de vedere enunțat de o autoritate, un profesor sau un critic.
  • 10% dintre elevi, care au un punct de vedere propriu, nu au capacitatea de a-l exprima oral sau în scris.
Concluzia testelor a fost că numai 10% din elevi trec testul, fiind pregătiți pentru o viață profesională normală.

Şase la sută din populaţie nu ştie carte, adică 150.000 de români trebuie să-şi pună amprenta, pentru că nu pot să semneze

Suntem foarte apreciati pentru stilul de munca si profesionalism oriunde in lume.
Alex 90% dintre romanii plecati afara lucreaza in domenii care nu necesita calificare (agricultura, curatenie, badante, constructii, soferi, ospatari etc). Adica pleaca la munca bruta.
Despre ce recunoastere vorbim?

Noi ridicam in slavi exceptiile, dar marea majoritate sunt vai mama lor.
 
Eu vorbesc pe date oficiale, nu pe povesti.
http://www.digi24.ro/stiri/actualit...ntre-romani-sunt-analfabeti-functional-525168

Alt studiu:





Alex 90% dintre romanii plecati afara lucreaza in domenii care nu necesita calificare (agricultura, curatenie, badante, constructii, soferi, ospatari etc). Adica pleaca la munca bruta.
Despre ce recunoastere vorbim?

Noi ridicam in slavi exceptiile, dar marea majoritate sunt vai mama lor.

Esti pe langa subiect cu totul..

Stii care este diferenta dintre Stapan si sclav ?
 
Eu vorbesc pe date oficiale, nu pe povesti.
Te rog sa imi dai alta sursa ca nu cred nimic din ce spuna aia de la digi.
Alex 90% dintre romanii plecati afara lucreaza in domenii care nu necesita calificare
Procentul nu este asa mare. Sunt foarte multi romani care lucreaza si pe 650£ pe zi. @Ovidiu Bokar iti poate confirma.
Dece multi lucreaza pe meserii fara calificare?
Pentru ca ne este interzis sa spun asa la functii bune care sunt pe calificarea noastra. Exemplu Spania: Poti avea cunostinte probate si chiar experienta mai buna decat directorul bancii, dar tot la curatenie te pune si asta pentru simplu fapt ca esti Romana.
In uk daca nu ai diploma nici paznic la un WC public nu poti lucra. Sunt cateva firme pe IT care conteaza experienta, ce stii sa faci si mai putin acea diploma.
In constructii aici nu poti lucra fara CSCS card si pentru care se da test. Daca nu ai acest card nu poti intra pe santier.
Un Roman invata o limba straina sau chiar mai multe foarte repede, pe cand in alte tari lise pare ceva foarte greu.
Ieri eram la o cafea cu niste amici, englezi toti si a venit vorba cat mai este pana la X. Am spus o ora, adica 3600 secunde, la care toti au ramas masca. Cum ai facut calculul asa repede? Le-am raspuns ca nu am facut nici un calcul si ca stiu asta de cand eram mic, adica e ceva normal.

Ce ne trebuie noua la romani, este ceva mai mult respect de sine, natie. Insa asta uneori e aproape imposibil cand esti tratat rau la tine in tara si ce asteptari sa ai in alta tara.
Polonezii aici nu sunt vazuti prea bine dar o duc bine si stii de ce?
Daca oricine din guvern local sau national, grup de persoane, media incearca sa spuna ceva rau de polonezi, imediat ambasadorul polenez sustinut de guvernul polonez ies in fata si cer explicatii, scuze, etc.
Pe BBC, Skye news, ITV nu am vazut niciodata prezent un oficial roman, pe cand oficiali polonezi sunt mai mereu prezenti.
 
Te rog sa imi dai alta sursa ca nu cred nimic din ce spuna aia de la digi.
http://lmgtfy.com/?q=analfabeti+functionali
Studiul e de la finalul anului trecut si a facut ceva valva la vremea la care s-a sustinut. E cat se poate de real ;)

Pentru ca ne este interzis sa spun asa la functii bune care sunt pe calificarea noastra. Exemplu Spania: Poti avea cunostinte probate si chiar experienta mai buna decat directorul bancii, dar tot la curatenie te pune si asta pentru simplu fapt ca esti Romana.
TOTI romanii au impresia ca seful e un prost, ca ei s-ar descurca mai bine etc etc. Repet, AU IMPRESIA.

Un Roman invata o limba straina sau chiar mai multe foarte repede, pe cand in alte tari lise pare ceva foarte greu.
Romanii nu stiu sa scrie nici in limba romana corect.
Sunt comunitati de romani in toate tarile europene care vorbesc doar romana, nu limba tarii in care sunt. Stiu oameni plecati de ani de zile in germania care in afara de cuvintele de baza nu stiu altceva. La banda lucrezi, nu vorbesti. :))
O sa las si asta aici.
8720f9ee11a3880fafc684a6f926528d.png

Tine cont ca acest procent arata asa in principal din cauza tinerilor care o mai ard pe net. In randul persoanelor de varsta doua-treia procentul tinde spre 0.

Stiu ca sunt si oameni care castiga bani multi afara, dar acestea sunt exceptii, dar reperul e dat de MAJORITATE. Si majoritaea romanilor plecati sunt vai mama lor, aproape toti lucreaza pe salariul minim. Si nu, nu pentru ca sunt romani si sunt descriminati, ci pentru ca MAJORITATEA nu sunt calificati, nu se pot califica (nu au experienta, studii) sau nu vor sa se califice.

Si ca sa iti dau un exemplu concret de ce foarte multi romani nu pot progresa. Acum cateva saptamani am dat o solutie destul de usoara prin care oricine poate ajunge in 6-12 luni sa castige ~1000 euro in Romania. (front end + online marketing). Cati s-au apucat sa invete si sa puna in aplicare sfaturi reale si cati s-au apucat sa isi faca siteuri (majoritatea ilegale - filme, stiri false etc) din care sa castige bani nici macar pentru weekend?
Intelegi cam unde suntem?
 
Ultima editare:
O sa las si asta aici.
Nu stiu de unde este acel studiu dar eu iti spun din experienta.
A se intelege ca vorbesc la general si nu de exemple concrete sau comunitati anume.
Acum cateva saptamani am dat o solutie destul de usoara prin care oricine poate ajunge in 6-12 luni sa castige ~1000 euro in Romania. (front end + online marketing). Cati s-au apucat sa invete si sa puna in aplicare sfaturi reale
Ai stiu despre ce vorbesti si inteleg cele spuse, plus iti dau dreptate. Insa se poate rezolva prin educarea userului si care necesita timp.
Daca din 89 pana in prezent toti iti spun ca esti prost, nu esti bun de nimic, e normal ca lumea sa inceapa sa creada asta. Daca vrem schimbare atunci ar trebui sa incetam sa ne plangem, sa zicem ca sunte niste prosti, buni de nimic si sa avem mai multa incredere in noi, sa indraznim sa speram, sa visam.
De cand am inceput sa ajut online sunt cam 10 ani cred ca am schimbat modul de gandire la maxim 3-5 persoane si sunt multumit. Ma refer sa gandeasca pe termen lung, sa aiba incredere in propriile forte sa se respecte, etc.
Daca fiecare am reusi sa facem acest lucru, sau macar o persoana in intreaga viata, atunci avem sperante la un viitor mai bun.

Cum putem spera la un viitor mai bun, cand invatam la scoala despre viata lui elena udrea sau ce a facut aia care se plimba cu curca pe strada.
O natie care isi pierde identitatea, traditiile, nu are viitor.
Eu sunt optimist de felul meu. :D
 
Despre personajul de sus ..da e un țăran cu Ț mare.. mulți că el..care pleacă de acasă și când de întorc vezi doamne a uitat să vorbească limba Română, sau , vaiii ce drumuri sunt în România ..vaiii cate gropi , preturi scumpe .etc etc etc
De ce nu ai stat în România să faci tara sa strălucească.?să nu fie gropi..prosti,scumpiri..sau dece se mai plâng țărani prin video..că față în față i cumperi cu doua găleți portocali sau roși.:)
Trebuie să fi retardat total..să pleci din tara ta când a fost greu..și să te întorci după ceva ani si sa crezi că te întorci în Suedia sau Elveția..
Toți care pleacă în străinătate pleacă pentru ei..pentru o viața mai bună pt ei , nimeni nu pleacă pentru România..
..că visam la întoarcere .. să găsim o țară mai buna , mai frumoasa ..e alceva..dar când noi am plecat din tara,pentru bani..mai multi bani ...nu cred că avem nici un drept să ne plângem de ce găsim în țara, atâta timp când noi nu am fost în țara , să lucrăm sau sa luptăm umăr la umăr cu Români din România.
Nu am auzit pe nimeni , vreau sa plec în străinătate să fac bani și să mă întorc sa repar toate drumurile din orașul meu...nu nu nimeni...dar am auzit multi care spun ..că vai ce de căcat e orașul acuma ..
Și dacă am ajuns sa ne explice un Țăran care a uitat limba Română cum trebuie făcute treburile în țara...ne- am dus dracu...dar cel mai rău e ..că are și fani :((

 
Loading...
Back
Sus