XAMPP sau WAMPP

XAMPP pentru ca este cel mai folosit si cel mai bine documentat, deasemeanea Bitnami vine cu XAMPP. In plus XAMPP este asemanator cu un server si poti invata mai multe :)
 
Daca vrei sa testezi securitatea atunci iti recomand VM cu Apache2, MySQL si PHP instalate individual :)
 
Daca vrei sa testezi securitatea atunci iti recomand VM cu Apache2, MySQL si PHP instalate individual :)
Un link de une sa descarc te rog.
In detaliile la program recomandat aceste programe.
Install XAMPP or WAMPP in your machine
 
Programale se instaleaza in VM (VirtualMachine) in felul urmator:

sudo apt-get install apache2
sudo apt-get install mysql-server
sudo apt-get install php5
 
Dintre alea 2 eu as recomanda XAMPP.
Pentru webserver pe Windows 8 eu folosesc USBWebserver pt ca este portabil:
http://www.usbwebserver.net/en/

Intradevar este dragut cu idea de webserver portabil, dar nu este recomandat. Portabilitatea creaza fisiere temporare pe USB, iar daca din gresala sa sters unu, USB serverul sa distrus :( in plus, depinde modul de encriptare a datelor. Daca encriparea nu a fost afectata poti recupera datele, altfel nici o sansa.

Cea mai buna solutie este un server normal cu LAMPP (XAMPP) :)
 
Intradevar este dragut cu idea de webserver portabil, dar nu este recomandat. Portabilitatea creaza fisiere temporare pe USB, iar daca din gresala sa sters unu, USB serverul sa distrus :( in plus, depinde modul de encriptare a datelor. Daca encriparea nu a fost afectata poti recupera datele, altfel nici o sansa.

Cea mai buna solutie este un server normal cu LAMPP (XAMPP) :)

Eu il folosesc zi de zi. Nu creeaza fisiere temporare nicaieri, toate datele si configuratiile se salveaza in acel folder. Eu nu il folosesc pe stick sau deastea, imi place la el ca daca maine windowsul pateste ceva si trebuie sa reformatez stiu ca am programul in alta partitie si functioneaza imediat dupa ce am reinstalat windowsul. Daca stergi un fisier ... descarci din nou usbwebserver si recuperezi fisierul de acolo, nu pierzi nimic. Modul de encriptare ... nu are, fisierele pt webhost pe ai in folderul root din program, acum nu stiu cu baza de date cum o recuperezi daca nu mai functioneaza programul.
Din propria experienta iti zic este mai greu sa strici si mai usor sa repari usbwebserver decat un xampp.
Recomandat, nerecomandat, fiecare foloseste ce ii place.
 
@Andrei Telteu apreciez parerea despre usbwebserver asa ca +1 , dar iti va fi greu sa lucrezi cu vhost si absolute path fiindca serverele portabile sunt greu de configurat :)

OFF Topic:
Orice program folosesti are fisiere temporare inca nu sa inventat unul care nu contina fisiere temporare, inclusiv cursorul cand il misti pe ecran are fisiere temporare. Deobicei fisiere temporare sunt ascunse si nu le poti vedea. Cand am mentionat faptul ca se poate strica user, ma referem la fisierele temporare. Daca ai un virus care iti sterge fisierele temporare iar programul instalat mentine setari in fisierele temporare atunci vei avea probleme mari si nu vei mai putea recupera nimic.
Sper ca ajuta explicatia de mai sus.
 
Loading...
Back
Sus