Work from Home - De ce nu functioneaza in Romania?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In acest topic ma refer doar la experienta personala si a unor prietenii, asa ca nu generalizati.

De cateva luni caut un fel de agenti de vanzari pentru proiectele mele. Am postat anunturi pe forumuri, site de anunturi si pana acum nu am reusit sa colaborez cu cineva. Raspunsul la mesaje/ anunturi a fost unul acceptabil sa spun asa. In aceste luni aproximativ 300 persoane au raspuns la anunturi si am discutat cu fiecare in parte.
Din pacate nu am reusit sa fac nici o colaborare din cei 300 care mi-au raspus.
Pe langa timpul pierdut am cheltuit si o gramada de bani pe telefoane, unde minimul la convorbire a fost undeva la 30 minute, ca sunt prea comozi sa intre pe skype.

Au fost doua oferte si sunau cam asa:

1. Recrutor site in reteaua mea de publicitate.
Ce trebuie sa faca?
Sa caute pe net site-uri care respecta anumite criterii, apoi sa contacteze adminul si sa-l convinga sa intre in reteaua mea de publicitate. La inceput ofeream 5% comision din banii generati de site pe perioada in care colaboreaza cu reteaua mea. Cand am vazut ca nu gasesc am decis sa adaug si plata intre 1 si 10$ pentru fiecare site adus in retea si desigur + comisionul de 5%.
La unele persoane le-am sugerat chiar sa fac coduri ads custom pentru ei care sa le puna pe ce site doresc ei, care sa respecte regulile si la final se intelege el cu adminii la site-uri. Din pacate fara rezultat.

O treaba foarte usoara si nu cere cunostinte avansate.

2. Recrutor canale youtube
Ce trebuie sa faca?
Sa caute canale pe youtube care nu apartin unei retele si sa convinga adminul sa intre in reteaua mea. Aici ofer un procent intre 5 si 10% din veniturile generate de canal pe perioada care colaboreaza cu mine. La fel dupa ce a vazut ca nu exista interes am decis sa adaug si plati intre 1 si 10$ per canal adus in retea.

Dupa cum vedeti nu este ceva greu de facut si cu o singura actiune poti castiga bani pe termen lung. Nici nu trebuie sa muncesti tot timpul la asta, ci doar 3-4 luni sau pana reusesti sa aduci 100 canale sau site-uri in retea si apoi poti sta linistitca banii curg.

Cam cat se poate castiga?

1. Totul este in functie de site-uri aduse. In acest moment este un site care castiga o medie de 27$ pe zi. Daca acest site ar fi fost adus de TINE, ai fi castigat 1.35$ pe zi, 40.5$ pe luna, 468$ pe an. Asta este pentru un singur site, daca ar fi 100 atunci rezultatele ar fi 135$ pe zi, 4050$ pe luna, 48600$ pe an. Daca fiecare canal ar face 27$ pe zi. De retinut ca este doar un exemplu si un site ar putea castiga mai putin sau mai mult.

2. La fel este in functie de performanta la fiecare canal. In retea acum canalul care genereaza cele mai multe venituri este de 850$+. Daca pleci de la comisionul minim de 5% ar insemna ca poti face lunar 42.5$, iar pe an 510$. Daca ai avea 100 de canale care ar genera aceiasi suma atunci veniturile tale ar fi, 4250$ pe luna, iar pe an 51.000$.

Asta ar insemna ca din cele doua job-uri poti castiga intr-un an 99600$, adica 8300$ care este venitul pe un an de zile in romania pentru multe persoane.

De ce am postat toate acete info?

Pentru ca voi sa analizati si sa imi spuneti unde am gresit, de ce nu convinge lumea sa colaboreze.

De ce nu fac eu singur asta?

Pai fac singur dar nu am timp pentru toate. Ultimul topic postat astazi la sectiunea help/ajuto mi-a luat 30 minute sa caut info si sa postez raspunsul. Nu mai spun ca de cei care cer ajutor in privat, servere de administrat, alte joburi care trebuiesc facute.

Am prieteni care sunt in cautare mereu de persoane pentru diverse microjob-uri. Din pacate nu gasesc indiferent cat ofera pentru acel job. Uneori prefera sa ofere mai mult pentru a gasi pe cineva dar fara noroc.

Si mai ciudat este ca vad peste tot lume care se plange ca nu au bani, ca nu gasesc de munca si chiar am cativa care regulat ma intreaba daca stiu pe cineva care are ceva de facut. Chiar daca le dau datele de contact ori nu contacteaza persoana respectiva ori nu accepta sau cer sume prostesti pentru un lucru minor.


In paralel am postat acum 3 zile un anunt pe doua locatii unde se discuta despre Work from Home, dar pe extern. Fara prea multe discutii am gasit deaja 3 colaboratori cu oferta initiala, adica fara cei 1-10$ per site sau canal.

Unul din colaboratori astazi mi-a adus un site care este in top 200k alexa.
Cum pe extern se poate si pe romania nu?

Un alt exemplu a fost acum ceva vreme cand cautam recenzii pe fiver si ofeream 1$ pentru fiecare recenzie. Nu am gasit pe nimeni din romania, iar pe extern gasesti si la 0.20 0.50$ per recenzie.

Care ar putea fi motivele?
De ce romanul plange ca nu are de munca, dar cand i se ofera fuge de aceasta?
Ce este gresit sau ar trebui adaugat in ofertele mele ca romanul sa accepte?

O alta problema am vazut ca multi la un job taxeaza pe actiune si nu volum de actiuni. Cand se contracteaza o singura actiune, e normal sa ceri mai mult dar cand este nevoie de volum mare atunci este normal ca pretul sa fie mai mic nu?

Un amic avea nevoie acum o luna de cineva care sa-i scrie articole pe cele 5 site care le detine. A fost contactat de cateva persoane care ii cereau intre 8-13 euro per articol de 500 - 800 cuvinte. La 10 articole pe zi X 8 euro vine 80 euro, iar pe luna 2400 euro. Este suma prostesc de mare cand un articol daca stii sa scrii este gata in maxim 10-15 minute, iar toate cele 10 ti-ar lua aproape 2 ore si apoi cu restul faci ce vrei.
Nici la marile agentii de presa sau ziare din romania nu castigi atatia bani.

La 2400 euro pe luna pentru 10 articole pe zi, as invata gramatica si nu as face nimic altceva. :D

Deci ce este de facut? Unde este problema?
 
Problema Alex este ca toata lumea e comoda, toti vor bani dar sa nu faca nimica . Ia pune un anunt simplu ex: Sa dea likeuri la niste poze pe Fb si ca dai 10 centi pe click sa vezi tu miii de utilizatori care vreau . Asta e asa ca fapt divers.

Toti vor ceva simplu si sa castige mult, cand le zici ca trebuie sa faca ceva mai complicat nitel sunt gata.
 
dai 10 centi pe click sa vezi tu mii
Pentru simplu fapt ca vad 10 centi iti garantez ca nu vor face acest job. Considera ca este prea putin pentru 'munca' depusa, dar nu se gandesc ca la 1000 de like care se poate face foarte rapid suma ar fi de 100$/Euro.

Parca tu ai acel topic unde cautai cineva sa posteze titlu si tag si ti-au spus ca este prea putin, dar fara sa se gandeasca la volum de munca. Oare cate editari as face in 8 ore de munca cand fiecare task il fac in 10 secunde. La asa nu se gandeste nimeni si cred ca aici este problema.
 
Problema cvasi-generala asta. Ciudat este ca doar ptr majoritatea tinerilor care au ramas in tara, cei care au fost pe "afara" nu au problema asta. Poate ar trebui sa te gandesti sa schimbi targetul de varsta spre cei trecuti de 50 ani, chiar daca nu-s someri. Sunt mai seriosi si mai dornici de a castiga o suma suplimentara de bani. Unii dintre ei au inceput sa se obisnuiasca cu calculatorul, netul, etc.
 
sa schimbi targetul de varsta spre cei trecuti de 50 ani,
Nu am pus limita de varsta atat minima sau maxima. NU sunt genul care sa puna limite. Oricine este primit care vrea sa castige bani in plus.
Eu cunosc pe cineva care la 55 de ani a inceput sa invete tot ce tine de calculatoare, designs, web, seo, etc. Acum si-a mutat toate produsele din magazin pe shop-ul online care ii aduce 60%+ vanzari fata de cum avea inainte. Totul este sa te adaptezi situatiei, cerintelor din vreamea in care traiesti.
 
Eu tind sa cred ca .... ceea ce ceri tu de la cei din Romania, lor li se pare ceva de tip BlackHat. Nu ar fi prima data in istorie cand cineva gandeste inaintea timpului lui iar noi aici in RO avem super internet insa oamenii sunt conectati inca in fata monitorului si nu ca noi in spatele monitorului.
Eu, tu si altii ca noi, daca putem sa definim un ca noi, stim ca din spatele monitorului poti castiga bani. Ideile vin, ele se construiesc si le putem pune in practica insa ... ne lipseste timpul, iar cand cauti oameni ... nu gasesti pentru ca nu au incredere in ideea ta, e prea noua, prea inaintea timpului lor.
Inca de prin 2006 jonglam cu PTC-uri, castigam 0,5 $ pe zi si eram foarte satisfacut. Bineinteles ca nu am ridicat banii aia niciodata insa era bine de stiut ca am facut ceva, am produs ceva din spatele monitorului.
Cei ce cauta de munca, au nevoie sa stea in fata monitorului pentru ca asta stiu ei ca face un calculator doar jocuri si fb.
Eu la anii mei, sunt student la zi ... si am vreo 2 activitati de tip job si o activitate de colaborare si tot ... am timp sa scriu pe forum, sa ma joc si sa ma bucur de cei din jurul meu.
As vrea si eu sa externalizez din idei ... insa m-am lasat de mult pagubas :)
 
Aș putea să-ți zic eu unde e problema. Majoritatea celor care aplică pentru job-ul tău au 0% experiență și habar n-au cu ce se mănâncă chestiile astea. Dacă ar fi avut experiență și ar mai fi lucrat în domeniu ar fi calculat când lucrează bulk sau câteva chestii mărunte. Și eu mă gândeam că e puțin să faci nusj ce, pentru că mă blocam la " sumă per task" . Dacă-mi zice cineva că mă angajează cu 8 lei pe oră zic că e puțin, dar hei, eu am lucrat și pe 5 lei. Nu gândim per total, le luăm toate după ochi și nu calculăm mai amănunțit să vedem și plusuri și minusuri. De exemplu eu nu m-aș băga la chesiti de vânzări, să câștig 5$ de exemplu că vândut nusj ce produs. Nu am experiență și nici nu am abilități de agent. Știu că pot câștiga foarte bine, dar îmi știu și cât pot duce.
Alex, mai știu pe cineva ca tine care are atâtea cunoștiințe și e la un așa nivel încât uită să gândească ca ăia neutri sau habarniști. Nu toți se documentează, nu toți știu ce știi tu, nu toți au experiența ta vastă. Și eu de exemplu iau blue screen când îmi zice un unchi că nu știe să bage parola de la wifi și cum să-și facă un mail. Apoi îmi aduc aminte că și eu am fost la nivelul ăla și sunt mai răbdător. Ar trebui să fie anunțul prezentat în așa fel încât să înțeleagă și cei care nu sunt chiar așa experimentați.
 
Din punctul meu de vedere principala problema e de incredere.
Ce garantie are un individ care nu te cunoaste ca, dupa ce iti aduce siteurile in retea, ii mai platesti comisionul? Cam niciuna nu?

In al doilea rand e vorba de cat de vandabil e serviciul pentru care cauti angajati. Gresala (din punctul meu de vedere) pe care am observat-o aici e ca ai pus niste sume total nerealiste. Cei care au un ochi format isi dau usor seama de asta. De ex tu ai scris prima data pe forum despre reteua mcn in octombrie 2015. Deci acum 2 ani jumate. Ai reusit in astia 2 ani sa aduci 100 de canale valoroase (adica sa produca 850$+ fiecare) in retea si sa obtii veniturile pe care le vehiculezi aici?
Daca tu nu ai reusit asta, ca proprietar al afacerii, cum crezi ca o poate face un pesudo agent de vanzari?

In al treilea rand cred ca nu iti cauti potentialii colaboratori unde trebuie. Tot timpul e greu sa iei pe cineva de pe piata libera. Deaia e mai avantajos sa incepi recrutarea printre cunoscuti, cunoscuti ai cunoscutiilor, colaboratori, fosti colaboratori etc.

Eu sincer am incetat de ceva vreme sa ma mai plang de preturi si de oameni. Pana la urma e o piata libera si poti sa alegi cu cine sa muncesti si cu cine nu. Nu esti obligat sa platesti cat cere, dar nici ei nu sunt obligati sa munceasca pe cat consideri tu ca e suficient. De ex. in vara vroiam sa renovez un apartament. Pentru ca era cerere mare pe piata am primit numai preturi mari. Am amanat pana acum in iarna si l-am facut la sfert de pret. Pentru ca oamenii nu mai aveau de lucru. Piata se regleaza singura in functie de cerere si oferta.
 
Loading...
Back
Sus