Wordpress Update Problema

Mariuselll

Moderator
Membru personal
Moderator
VIP Club
Salut. Acum cateva zile cand a aparut versiune la wordpress 4.1.1 m-am decis sa fac si eu update cu tot ca am stat pe ganduri dupa ultimele update-uri cand am avut cateva probleme. La indrumarea lui Alex am ajuns sa sciu aici care e problema in caz ca cineva o sa aibe acceleasi probleme si sa gaseasca un mod de a rezolva.
Bun, dupa ce am facut update din wp-admin, toate bune si frumoase dar cand am vrut sa postez ceva si sa adaug imagine in post hopa HTTP: ERROR . Am modificat permisiuniile in n si n feluri si degeaba. Asa ca m-am hotarat sa reinstalez wordpressul din wp-admin dar cand am dat pe Update il loc sa apara pagina de actualizari
sitemeu.com/wp-admin/update-core.php aparea Eroare 404. Dupa lungi cautari pe internet si tot felul de solutii gen : dezactiveaza toate pluginuriile, schimbare fisier plugin in plugin2112 nu am rezolvat nimica. Asa ca am facut urmatorul lucru:
Am descarcat wordpress 4.1.1 de pe site.
Am dezarhivat arhiva.
Si am urcat folderu wp-admin cu toate fisierele din el (bineanteles dupa ce am facut o arhiva la vechiu wp-admin in caz de ceva).
Dupa am urcat folderu wp-include ( la fel backup ca wp-admin)
Si toate fisierele din folderu principal INAFARA de WP-CONFIG ( acesta dupa cum bine stiti contine baza de date si username-ul) DECI NU IL URCATI SI PE ACESTA.
Si gata problema a fost rezolvata.
Sa speram ca voi nu o sa patiti asa cum am patit si eu, dar informatia asta sper sa fie binevenita aici pe forum. O seara buna sa aveti.
 
Salut, trebuia verificat error_log si activat debug astfel vedeai mai exact care a fost problema. Sincer nu cred ca este de vina ultima versiune .
 
Salut, trebuia verificat error_log si activat debug astfel vedeai mai exact care a fost problema. Sincer nu cred ca este de vina ultima versiune .
Am verificat asta si nu am gasit nimica. Din cate am citit pe net au mai fost genuri de astea de probleme dar cu alte rezolvari. Si ce era "culmea" 2 site-uri hostate pe un host 1 a mers nu a avut probleme si celalalt nu. Pe celalalt host acceasi problema la site.
 
am avut si eu o problema asemanatoare, am updatat si wordpress-ul si vreo trei plugins-uri in acelasi timp, ca in final sa constat ca de fapt un plugins era de vina
 
am avut si eu o problema asemanatoare, am updatat si wordpress-ul si vreo trei plugins-uri in acelasi timp, ca in final sa constat ca de fapt un plugins era de vina
Si eu am patit asa o data dar de data asta nu a mai mers, si doar a doua zi am rezolvat problema :( Urat a fost ca nu am putu posta, ca de mergeau imaginiile urcate in post poate nu mai bagam de seama.
 
in error_log era o eroare legat de php ca un argument nu este valid.
Tot fisierul era plin cu aceasta eroare.
@Mariuselll ma bucur ca ai rezolvat si ti-ai facut timp sa postezi aici.

Voie buna.
 
Este posibil sa fi fost si din cauza unui plugin.
Sa ne scrii cand vei decide sa faci iarasi update ! Succes!
 
Este posibil sa fi fost si din cauza unui plugin.
Sa ne scrii cand vei decide sa faci iarasi update ! Succes!
De la plugin nu a fost ca am modificat folderu plugin si am dezactivat si pluginurile. Oricum am sa ma gandesc de 3-4 ori data viitoare cand o sa vreau sa fac update :))
 
Si revin din nou cu acceasi problema. Am facut update la 4.2 si nu mai imi merge wp-admin, login apare pagina cu 404 pagina nu a fost gasita
 
1. incearca sa maresti in wp-config.php valoarea la memorie. Pune 256MB si apoi executa update direct/
site.com/wp-admin/upgrade.php sau update.php sau update-core.php
2. cauta in ftp si vezi daca ai fisierul .maintenance. daca este prezent, atunci stergel.
3. verifica fisierul .htaccess daca este corect scris.
4. daca nimic nu functioneaza, executa un upgrade manual.
urci toate fisierele prin ftp, mai putin wp-config.php
la final tastezi in browser acest link site.com/wp-admin/upgrade.php

resursa:
http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress#Manual_Update
 
Ms alex de raspuns dar din pacate doar punctul 4 ma ajutat. Am urcat wp-admin si wp-includes din nou si se pare ca merge. Dupa ce le-am urcat si m-am logat a aparut ca trebuie actualizare la baza de date. I-am dat, oricum nu mai aveam ce pierde si se pare ca merge momentan. Nu am gasit ceva problema pana acuma. Faza e ca mai trebuie sa fac la 2 site-uri update :( . Dar ce nu inteleg eu daca tot urc fisierele NOI pe site, de ce de fiecare data cand fac update am aceasi problema?
 
Din cate am inteles poate fi din 3 cauze.
1. consum mare de memorie la update iar memoria alocata pentru site nu este suficienta
2. timpul de executie prea mare fata de cel setat de admin
In amundoua cazuri nu se termina copierea noilor fisiere si update la db.
3. permisiunile la foldere nu sunt bine setate.

Daca ai alt site de facut update, inainte de a face asta, incearca sa setezi memoria in wp-config.php la 256MB.
Apoi executa update si vezi daca mai primesti eroarea.
 
Asta e Wp-Config . M-am uitat cu ce am pe celelalte de pe site-uri si sunt la fel toate.


<?php
/**
* The base configurations of the WordPress.
*
* This file has the following configurations: MySQL settings, Table Prefix,
* Secret Keys, WordPress Language, and ABSPATH. You can find more information
* by visiting {@link http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php Editing
* wp-config.php} Codex page. You can get the MySQL settings from your web host.
*
* This file is used by the wp-config.php creation script during the
* installation. You don't have to use the web site, you can just copy this file
* to "wp-config.php" and fill in the values.
*
* @package WordPress
*/

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
//Added by WP-Cache Manager

//Added by WP-Cache Manager
//Added by WP-Cache Manager
define('WP_CACHE', true); //Added by WP-Cache Manager
define( 'WPCACHEHOME', '/home/ccc/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/' ); //Added by WP-Cache Manager
define('DB_NAME', 'ccccc_wp11');

/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'ccccc');

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', 'cccccc');

/** MySQL hostname */
define('DB_HOST', 'localhost');

/** Database Charset to use in creating database tables. */
define('DB_CHARSET', 'utf8');

/** The Database Collate type. Don't change this if in doubt. */
define('DB_COLLATE', '');

/**#@+
* Authentication Unique Keys and Salts.
*
* Change these to different unique phrases!
* You can generate these using the {@link https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/ WordPress.org secret-key service}
* You can change these at any point in time to invalidate all existing cookies. This will force all users to have to log in again.
*
* @since 2.6.0
*/
define('AUTH_KEY', NICIODATA NU FA PUBLIC ACESTE KEY

/**
* Other customizations.
*/
define('FS_METHOD','direct');define('FS_CHMOD_DIR',0777);define('FS_CHMOD_FILE',0666);
define('WP_TEMP_DIR',dirname(__FILE__).'/wp-content/uploads');

/**
* Turn off automatic updates since these are managed upstream.
*/
define('AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true);


/**#@-*/

/**
* WordPress Database Table prefix.
*
* You can have multiple installations in one database if you give each a unique
* prefix. Only numbers, letters, and underscores please!
*/
$table_prefix = 'wp_';

/**
* For developers: WordPress debugging mode.
*
* Change this to true to enable the display of notices during development.
* It is strongly recommended that plugin and theme developers use WP_DEBUG
* in their development environments.
*/
define('WP_DEBUG', false);

/* That's all, stop editing! Happy blogging. */

/** Absolute path to the WordPress directory. */
if ( !defined('ABSPATH') )
define('ABSPATH', dirname(__FILE__) . '/');

/** Sets up WordPress vars and included files. */
require_once(ABSPATH . 'wp-settings.php');
 
Pe la linia 36/37 adauga aceasta linie in wp-config.php
Cod:
/** Memory Limit */
define('WP_MEMORY_LIMIT', '256M');

Nu uita ca indiferent ce setezi la memorie trebuie sa fie setat si pe server.
Exemplu:
Ai setat pe server pentru fiecare site 256MB ram. Poti seta 128Mb si rula 2 site, dar nu poti seta la un singur site 512MB ram, pentru ca isi va lua maximul setat pe server si anume 256Mb ram.

resursa aici:
http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Increasing_memory_allocated_to_PHP
 
La un site Memory ma ajutat dar la celalalt din pacate acceasi problema ca si la primul, wp-admin si wp-includes adaugate din nou si merge (Iara faza cu actualizare dupa baza de date etc) Oricum am adaugat si codul sa fiu sigur. Multumesc AlexH de ajutor. Mare Domn.;)
/** Memory Limit */
define('WP_MEMORY_LIMIT', '256M');
 
Un alt truc este ca inainte sa executi update, dezactiveaza toate pluginurile.
Si daca tot nu merge, executa manual totul, nu uita sa nu urci si wp-config.php

Cand mai ai nevoie de ajutor, posteaza si voi incerca sa te ajut.
 
Loading...
Back
Sus