Wordpress pentru incepatori .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Pentru ca de fiecare data am intampinat probleme de cate ori mi-am facut un blog nou , apelez la bunavointa voastra sa aflu ce ar trebui de fapt sa fac de fiecare data .
toata lumea este binevenita la aceasta discutie .
Ce ma intereseaza pe mine si sunt convinsa ca si pe multi altii :
Am facut blog wordpress , am ales thema care sunt urmatorii pasi de facut ?
1 Inscrii in webmaster tools ?
Mai exact ce faci acolo si cum faci ?
2 Alegi plugin ?
Care sunt cele mai bune si pe care le preferati ?
3 De obicei folosesc Seo by Yoast , acum are o tona de setari , stie cineva ce si cum se fac ?
4 Pentru un blog nou care sunt indrumarile voastre pentru ca totul sa decurga rapid si sa fie indexat cum trebuie de google ?
Momentan acestea sunt problemele mele , daca mai aveti si altele puteti merge cu lista in continuare .
Alex sper ca citesti si acest topic :) , asteptam vesti de la tine cat de curand ?
 
1. Desi inainte recomandam acest lucru, acum nu mai recomand inscrierea in google webmaster a unui site. Odata inscris apar problemele care raman si nu dispar. Am testat pe cateva site-uri si google imi tot spune ca acestea incalca termenii si conditiile. Desi am facut contestatie google nu a acceptat sa scoata sanctiunea la.
De precizat ca site--urile erau noi, fara reclame, aaveau doar articole si video. Pe un site chiar o perioada am blocat google in robots.txt
2. Depinde de nisa la site, dar in general recomand Jetpak care are tot ce iti trebuie pentru a rula un blog. Pentru [HASHTAG]#optimizare seo[/HASHTAG] recomand Seo by Yoast .
3. Nu vad ce este asa complicat. Posteaza punctele unde nu stii ce sa faci si voi incerca sa raspund.
4. Cea mai rapida metoda sa fii indexat este sa pui adsense pe site. Daca nu este posibil acest lucru, atunci trebuie sa anunti motoarele de cautare ca ai postat. Asta se poate face manual online sau automat cand se posteaza. Vezi acest topic:

52 WordPress Ping List pentru o indexare mai rapida a blogului
Vezi si acest topic:
Cum faci backlink la backlink

Atunci cand faceti un backlink la un site, trebuie sa anuntati motoarele de cautare ca aveti link acolo. Asta se face prin ping la acea pagina.
Nu uitati sa aduceti backlink pe pagini interioare mai mult si nu toate pe homepage.

Cititi si aceste topicuri:

Cum poti ridica Autoritatea la Domeniu
Lista comunitati google plus Romania

 
In conescinta webmaster ramane undeva dupa un 3-6 luni de functionare de inscris .( sau deloc ?)
revenim la seo yoast :
Titles & Metas - Yoast SEO -daca se poate la fiecare in parte sa-mi spui ce anume se pune , ce se bifeaza si ce nu .
Si de curand au mai aparut functiile :
Avansat , tools si search console , de aceste functii ce parere ai si cum le-ai seta ?
 
Scuze de intarziere.
1. intri la sectiunea Titles & Metas din plugin.
2. sus de tot in dreapta ai un buton ajutor.
3. click pe aceasta si in stanga sus se va deschide un sub meniu.
4. Click pe Variabile de Baza
5. Aici ai toate codurile care pot fi folosite.
Ci8yPmo.png


Sa spunem ca vrem ca titlul sa fie de forma:
Nume articol + Nume la site.
Atunci din variabilele de mai sus alegem asa:
%%title%% - %%sitename%%
Separatorul - e posibil sa nu mai fie nevoie pentru ca este deaja definit in Titles & Metas ? Global. E bun sa testezi sa vezi cum arata. Daca e deaja definit atunci forma va fi aceasta:
%%title%%%%sitename%%

6. La Șablonul meta descrierii pune asa:
%%excerpt%%
Acesta va posta acea mica descriere care o faci tu, iar daca nu exista va auto-genera una din continutul articolului.
Daca vrei doar acea mica descriere fara auto-generare folosesti asa:
%%excerpt_only%%

7. Roboți Meta : nu setezi nimic
8. Date in Snippet Preview: Bifat
9. Yoast SEO Meta Box: cum doresti tu. La mine nu este bifat.

Cu aceste variabile te poti juca dupa cum vrei tu.

Cum sa setezi un titlul optim gasesti aici
https://yoast.com/articles/wordpress-seo/#titles

Sper sa te ajute.

Link ajutor: http://kb.yoast.com/article/146-yoast-wordpress-seo-titles-metas-template-variables
 
Ultima editare:
Niciodata nu este prea tarziu , multumesc foarte mult si cred ca pe acest forum ar trebui sa avem o categorie cu fel de fel de setari atat pentru wordpress cat si pentru blogger .
 
Niciodata nu este prea tarziu , multumesc foarte mult si cred ca pe acest forum ar trebui sa avem o categorie cu fel de fel de setari atat pentru wordpress cat si pentru blogger .
Exista categorie pentru amundoua.
Singurul lucru de care mai este nevoie, e ca lumea sa posteze intrebari si eu voi incerca sa raspund.
 
Eu sunt pro webmaster. Cu setari perfecte de seo vei avea o indexarea aproape instanta. Eu am mult de castigat cu o indexare asa rapida. Plus ca mereu cand ai probleme te anunta. Nu cred ca verifici tu toate cele zilnic.
Ai grija la seo yoast, dupa fiecare update da disable la sitemap, salveaza optiunile si apoi reactiveaza-l. Dupa update mai mereu nu mai e sitemap si te trezesti in 3 zile ca iti zice webmaster tools...si daca nu folosesc webmaster si mai rau este.
 
Loading...
Back
Sus