Windows 7 revine in forta

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Desi micrasoft a decis sa opreasca orice support pentru windows 7, se pare ca piata nu este inca pregatita pentru acest lucru.
In ultimele 6 luni windows 7 a avut o crestere cu cel putin 24 procente fata de windows 8.1 sau windows 10. Tot mai multe magazine de ID care vand sisteme desktop sau laptop au inceput sa ofere windows 7 si nu 8.1 sau 10.

Dupa windows 98 si XP, windows 7 a fost cel mai bun produs al microsoft, iar restul versiunilor au fost in viziunea multor un mare dezastru.

Va amintiti ca la inceput microsoft a anuntat ca windows 10 va fi gratis si ultimul, dar in timp si-au schimbat strategia.

Voi ce parere aveti despre asta?

Eu rulez windows 10 de la lansare.
Voi ce Windows folositi?
 
intorc la 7 cat de curand
Faza este ca multe programe nu mai functioneaza bine pe windows 7. Vezi OBS care are foarte multe erori pe windows7. Sper sa ofere support iar pentru aceasta cei de la microsoft.
 
La 10 am problema cu un driver si am renuntat la el..m-am intors la 7..si asa eu sunt mai oldschool,desii sunt deschis la ~ nou ! :))
 
Am windows 7 de cativa ani, nici macar nu m-am gandit sa instalez windows 8 sau 10. Majoritatea userilor instaleaza windows 8 sau 10 doar pentru cifra mai mare si atat.
 
Zecele abia ia driverele
Asta se intampla la windows 7, dar la windows 10, pe orice device am instalat nu am avut probleme cu driverele.
Am observat o chestie la versiunile care nu ilegale sa spun asa, unde instaleaza versiunea default la drivere si nu ultimele sau cele mai performante, asa cum este la placa video.
Poti incerca din device manager sa dezinstalezi placa video, apoi dai scan drive tot din device manager.
Alegi sa caute online si ar trebui sa instaleze driverul corect.
Sau poti face cautand pe google driverul.
O alta variant pentru drivere mai usoara si rapida este sa folositi una din optiunile de mai jos, in functie de ce aveti in comp.

Acestea sunt scanere de la firmele oficiale care vor instala automat orice driver daca corespunde cu produsele lor.
Nu uitati ca uneori firma care a produs compul are propriile drivere, vezi intel, dell, etc.
http://www.intel.com/content/www/us/en/support/detect.html
http://www.nvidia.com/download/scan.aspx?lang=en-us - e nevoie de java si e posibil ca pe chrome sa nu functioneze, ci doar pe IE
http://support.amd.com/en-us/download/auto-detect-tool
http://www.dell.com/support/home/uk/en/ukbsdt1/Products?app=drivers
 
Pe noul meu i7 am avut window 10 cateva luni... de vreo 2 saptamani am revenit la 7... Desi 10-le mergea mult mai repede ca 7.. la conversie video se bloca si scotea un zgomot... Lucru care nu mi se mai intampla la 7
 
Windows 10 este cel mai bine optimizat windows. A fost si 7 bun, insa 10 este cel mai bun.
Descarcati driverele de pe site-urile oficiale sau daca nu va descurcati folositi softul iobit driver booster.
 
Sincer mie niciodata nu mi-a placut windows 10, actual folosesc windows 8 doar pentru ca am versiunea enterprise cu 90 de zile trial, insa as folosi windows 7 cu mare drag, intotdeauna mi-a placut..dar nu prea il gasesc 'clean'. . asa ca momentan am ramas la acesta. Si culmea este ca am un laptop asus care pur si simplu nu accepta windows 7 decat 10 sau 8 insa pe 64bits, apare un mesaj albastru si nu merge, in bios are decat o optiune ide parca nu mai retin exact. Deci sa inteleg ca Asus te obliga sa folosesti windows 10 sau poate nu stiu eu sa il instalez?
 
actual folosesc windows 8
Daca folosesti windows 8, iti garantez ca windows 10 iti va parea mult mai bun.
Windows 8 este destul de incalcit fata de restul, iar 10 este mai usor de utilizat.
Este posibil ca versiunea ta de windows 7 nu este pe 64bit si de asta nu poti instala, la fel se poate ca firma care la facut sa fi pus restrictie pentru ca windows 7 nu mai are support din partea microsoft si asta duce la probleme mari de securitate.

Executa un hard formart la HDD si apoi ruleaza install.

Windows 10 este cel mai bine optimizat windows.
Si eu sunt de aceiasi parere la ce este acum pe piata.
 
@AlexH , ai dreptate Windows 10 este bun insa din cauza ca isi face singur update-urile in fundal nu mi-a placut, de exemplu dupa ce instalez Windows 10 acesta incepe sa isi faca update la toate driverele lipsa si poate unii nu au internet nelimitat, doar cativa gb si aia pe luna, daca Windows-ul ii baga 2gb din update unde ajungi? trebuia sa lase la alegerea utilizatorului partea cu update-ul ce sa descarce si ce nu. Plus ca te poti trezi cand ai cea mai mare nevoie de pc, ca windows-ul isi face update-ul si pana nu se termina nu se deschide.
 
Windows 10 este bun insa din cauza ca isi face singur update-urile in fundal nu mi-a placut
Asta este si marea neplacere a mea. Am si postat aici http://www.roforum.net/threads/microsoft-support-mi-a-raspuns-la-tweet-dar-problema-tot-exista.1872/ despre aceasta problema.
poate unii nu au internet nelimitat
Se poate dezactiva optiunea de update si din cate stiu eu doar pe mobil este trafic nelimitat, in rest trafic cat poti.
In imaginea de mai jos ti-am aratat cum poti dezactiva auto update
75de170834ea4dabbe0b154ca7d5a749.png


O alta varianta este sa setezi un interval de timp cand poate face update. Inainte de a face update te va anuntat si poti decide daca da sau nu, sau poti te poti pregati inainte de a accepta, adica sa conectezi laptop, desktop la un Lan.
 
Windows 7 mi se pare cel mai bun, mai ales ca totii au crescut cu 2000 si xp, windows 10 sau 11 cand va fi, il voi instala la un nou calculator cand va veni vremea sa iau altul (maxim 1 an) !
 
Loading...
Back
Sus