WhatsApp hacked

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca este cel mai penibil hack din istorie. Cu un simplu apel către userul tinta si este infectat. Nu trebuie sa răspundă ci doar telefonul deschis si codul mailicios a fost inserat.

Deci daca in ultimele luni ai primit sau găsit un apel de la un număr necunoscut atunci telefon sau device tau este compromis si doar un factory reset poate rezolva problema.

Desi problema / hack este vechi, abia ieri au început sa apară știrile despre legat de acest subiect.

Tot pe același topic, intel are iar probleme. Se pare ca toate CPU din 2011 si pana azi au o problema care permite unui hacker sa vad in clar absolut orice faci tu pe device si desigur sa preia controlul.

Sa nu uitam ca anul trecut intel a fost descoperit cum a lasat intenționat un backdoor in CPU care le permite sa aiba full control la device si ce este mai tare sa poată folosi acel device cum vor ei chiar daca era inchis dar conectat la curent.

Be safe.
 
eu inainte am primit pe abonament apeluri cu intenti rele si am zis la Vodafone aceasta problema si au zis sa nu imi fac griji ca se ocupa iei sa nu fiu taxat abuziv insa sotia mea primeste zilnic apeluri cu denumire malicious spam
 
eu inainte am primit pe abonament apeluri cu intenti rele si am zis la Vodafone aceasta problema si au zis sa nu imi fac griji ca se ocupa iei sa nu fiu taxat abuziv insa sotia mea primeste zilnic apeluri cu denumire malicious spam
primesc si eu des apeluri de la numere din alte tari ,unele aplicatii publica numerele de telefon ale utilizatorilor pe internet si asa fac rost aia de numere ca sa le spameze,aplicatii tip blocare apeluri aia publica numerele desi nu e ok
 
Pare ceva sf, doar un apel la care nici nu raspunzi si esti infectat ?! Nu am inteles 2 chestii :

  1. La ce te referi cand spui numar necunoscut ? Numar pe care nu-l ai in agenda sau numar ascuns ?
  2. Apelul trebuie sa fie pe wapp sau apel normal ?
 
Ma gandeam ca se poate cu numar ascuns/apel normal. Ca am primit recent cateva si imi luasem panica ... :))
Exista si aceasta metoda la unele când răspundeai te taxa.
 
Loading...
Back
Sus