Webserver

Eduard E

Active Member
Registered
Banned
Salut. Nu prea am fost interesat de subiectul asta, dar din necesitate am nevoie de o varianta de webserver. Problema e ca toate tutorialele de pe net sunt atat de diferite. Practic ce am eu nevoie este un webserver cu interfata pentru a usura munca, o configuratie gen exim + dovecot + spamassasin + clamav ... Momentan rulez un centos 7... In teorie stiu cate ceva despre ele dar niciodata nu am reusit sa le fac pe toate functionale (am lucrat cu orice in afara de email) , iar cea mai mare problema ar fi semnaturile pentru a nu fi catalogat drept spam de marile servicii de email. Stiu ca este o cerere cam mare, dar poate cineva se pricepe intr-adevar sa poata faca un tutorial in detaliu despre astea.
PS: fara panel-uri ...

PS2: titlul a vrut sa fie Mailserver ... se poate schimba pls @AlexH ?
 
Ultima editare:
Sa inteleg ca vrei sa iti fie acceptate mesajele de catre yahoo si gmail nu?
Eu am facut pentru mine ca aveam problema asta inainte. Daca gasesc unde am salvat totul, atasez aici.
Intre timp am gasit:
Cod:
http://www.krizna.com/centos/setup-mail-server-centos-7/
 
Sa inteleg ca vrei sa iti fie acceptate mesajele de catre yahoo si gmail nu?
Eu am facut pentru mine ca aveam problema asta inainte. Daca gasesc unde am salvat totul, atasez aici.
Intre timp am gasit:
Cod:
http://www.krizna.com/centos/setup-mail-server-centos-7/
FIX tutorialul asta l-am urmat si eu si nu a mers sub nici o forma .. nu a vrut absolut deloc, au fost o gramada de erori si dupa vreo 2 zile de debug si schimbat setari pentru a-l face functional nu am reusit sa trimit cu succes un email pe gmail fara sa fiu catalogat spammer. A se nota ca nu am ip-ul flagged ca spam, am verificat. Am la dispozitie si alte ipuri la o adica, dar clar tutorialul ala nu merge. Instaleaza tu centos7 vanilla si urmeaza pas cu pas ce scrie acolo, daca tu ii dai de cap fara sa schimbi setari, eu ma impusc. Plus eu a trebuit sau dau reinstall OS ca sa nu am de a face cu toate save-urile ce aveam sa le iau daca urmam un alt tutorial ....

PS: am incercat de curiozitate default cu vestacp pe un alt server de teste si nici acolo nu a mers, crezi ca degeaba am cerut ajutor ?
 
Eu asta am facut pentru roforum care inainte nu avea mesajele acceptate pe gmail si yahoo si functioneaza. Nu mai retin daca am mai facut si alte lucrur. Mai poti face verificari dns pentru email si iti spune exact ce lipseste, apoi le instalezi si configurezi.
Vezi ca trebuie facut setarea pe domeniu si ip la server. Apoi mergi in setarile dns la domeniu care trimiti, sectiunea TXT adaugi:
Cod:
1. google-site-verification=SGRgdfdgxwY_fHdssdgfh__F0zLaggfhhgfh7CREYpzmrWkbl8
2. v=spf1 a mx ip4:1.1.1.1.1 -all
Schimba 1.1.1.1 cu ip la serverul tau.
La final trimiti un mesaj de pe serverul tau pe un cont yahoo sau gmail si vezi daca iti apare criptat si semnat.

Daca contul tau de email este pe gmail sau yahoo aici pe forum, mergi in sursa la mesajul notificarea primita de la roforum sa vezi cum apare.
 
O sa vad maine cand am timp daca reusesc sa ii dau de cap .. sper sa nu imi bulesc iar serverul ...
singura problema pe care o am eu aici este ca sunt hostate mai multe adrese, sa zicem ca printr-un miracol ar merge acum asta ... dar cum il setez sa plece de de pe multiple domain ... gen daca primesc pe site-ul X un mail de pe pagina de contact sa mearga de pe acel site automat ... e o probleme cu namehosturile si acolo se complica lucrurile cred, poate gresesc ...
 
Pai faci setarea pe server si apoi autorizezi fiecare domeniu sa trimita mesaje.
Cel mai bine este sa iti faci un server smtp configurat bine si in script la site/domeniu in loc de send mail ca forma de trimitere alegi smtp.
Acum depinde si de volumul de mesaje care le trimiti, ca de sunt putine poti folosi direct smtp de la google cu contul tau gmail si ai scapat de problema.
 
Acum intelegi de ce am cerut un tutorial deep pentru asa ceva ? E usor sa vorbesti in teorie, dar uite cat am discutat pe tema asta fara macar sa deschid putty...
 
E usor sa vorbesti in teorie
Eu le-am facut si functioneaza pentru mine. Nu iti pot spune exact, ca doar tu stii la ce vei folosi, sau iti trebuie.
Daca vrei pentru mass email atunci e nevoie sa faci balance pe mai multe ip si domenii, iar acestea, in special ip sa nu existe deja in lista neagra.
Mult noroc in setari.
 
Eu le-am facut si functioneaza pentru mine. Nu iti pot spune exact, ca doar tu stii la ce vei folosi, sau iti trebuie.
Daca vrei pentru mass email atunci e nevoie sa faci balance pe mai multe ip si domenii, iar acestea, in special ip sa nu existe deja in lista neagra.
Mult noroc in setari.
Nu boss, vreau sa imi setez mailurile pentru site-uri , atata tot. Diferite site-uri cu diferite mailuri. Daca primesc un "report" sau un "contact" sa pot contacta acea persoana ... nu stiu ce invartiti voi pe net si nici nu ma intereseaza, eu ma refer strict la normal usage ... sa se trimita si sa vina mailurile .. ca la clasa 1 :)))
 
eu ma refer strict la normal usage ... sa se trimita si sa vina mailurile .. ca la clasa 1
Atunci raspunsul este mai sus.
Config pe server dupa tutorialul de mai sus si apoi autorizare fiecare domeniu prin inregistrare dns. Poti folosi si cloudflare pentru a face asta.
 
Problema e ca nu ma pricep :) Cam toate tutorialele sunt pentru a seta un singur site ... daca nu am reusit la unul singur, iti dai seama ca nu am trecut la nivelul urmator ...
 
Loading...
Back
Sus