Vrei sa donezi sange?

AlexHD

Active Member
Registered
Full Member
Buna ziua/seara, fac un apel la voi pentru un caz mai spacial. Este vorba de mama mea, are nevoie de sange...dupa cum stiti, spitalele noastre duc lupsa de sange.
Nu cred ca este nevoie sa intru in polemici, asa ca fac un apel la voi si va implor, cei care vor sa doneze sange(nu conteaza grupa si orasul), va rog sa o faceti specificand la centru de donatie numele Florea Lili.

Va multumesc frumos si cei care au donat, pot lasa un reply aici.
 
Cred ca ar trebui sa spui grupa de sange care o are mama ta si orice alte detalii care pot ajuta.
Daca mama ta are 01 si cineva merge sa doneze cu AB4* nu ajuta cu nimic.
 
nu conteaza grupa
Cum sa nu conteze grupa de sange? Sa spunem ca se gasesc 1000 donatori de sange si toti sunt dintr-o grupa sanguina care nu o poate primi. Atunci ajutorul este egal cu zero.
Mai multe detalii despre grupe sanguine aici
https://ro.wikipedia.org/wiki/Grupă_sanguină

Parerea mea este ca ar putea fi un plus si ar primi mai mult ajutor daca am stii grupa sanguina.
Eu as dona dar nu sunt in Romania.
 
au ei rezerva fii serios, numai ca la orice operatie iti trebuie donatori, probabil din lipsa de donatori incearca si alte caii, stiu ce vorbesc pentru ca sunt trecut prin ele
 
stiu ce vorbesc pentru ca sunt trecut prin ele
Nu am spus ca nu stii, doar ca metoda doctorilor de a forta lumea sa doneze mi se pare ciudata si poate ilegala.
Sa inteleg din asta ca desi au grupa de sange in stoc pentru transfuzie, nu fac nimic pana TU nu aduni un numar de donatori indiferent de grupa sanguiana.
 
Din ce am vorbit cu doctorul, a spus ca orice grupa de sange este bine-venita...deoarece spitalele pot face un fel de schimb intre grupe... mi-a spus doctorul ca macar sa aiba ea o baza de date cu sange, ca stiu ei cum o sa rezolve cu grupa ei. Are ab4.
 
Loading...
Back
Sus