Vreau sa invat un limbaj de programare

kLande.

Active Member
Registered
Full Member
Salutare. De azi as vrea sa ma apuc sa invat unul sau mai multe limbaje de programare si nu stiu ce sa aleg. Scopul ar fi sa ajung la un nivel avansat pe viitor si eventual chiar sa castig bani din asta, daca ma tin de treaba ...

Eu m-am oprit la 2 lucruri total diferite si nu stiu ce sa aleg :

  1. Font End Developer (HTML + CSS + JavaScript)
  2. Python

Puteti sa-mi recomandati si site-uri care sunt utile. Eu momentan m-am oprit la W3schools, site pe care m-am mai uitat in trecut ...

P.S. Din trecut am doar notiuni de HTML. Deci de care sa ma apuc ? Se poate invata Python direct, fara sa stiu prea multe limbaje inainte sa ma apuc ? Astept pareri, mersi ...
 
Site-uri sunt multe unde poti invata. Pe rovideo am urcat eu cateva cursuri complete si cred ca am pus link si pe aici.
Părerea mea daca vrei sa înveți fast este sa faci task-uri pentu userii de aici. Doar facand stii exact ce trebuie sa cauți ai vei gasi mai repede.
Pe Python cat si restul iti dau eu task sa te tina ocupat cateva luni.
Eu mereu asa am învățat ce am avut nevoie.
Putem incep cu chestii simple, urmând cu unele mai complicate.
Plus la final vei avea si un portofoliu care il poți prezenta la clienți.
 
La inceput vreau sa citesc si sa acumulez informatii. Task-urile cred ca ma depasesc momentan ...

Dupa ce citesc, fac si acele "Try it yourself" de pe w3schools unde exersezi fiecare chestie in parte ...

Dar ideea e ca nu stiu de care sa ma apuc, pt. ca nu o sa ma apuc de ambele de o data, asta e clar. Vreau sa aleg una si sa invat cat mai mult. Parca tind spre prima varianta pt. ca stiu deja putin HTML ...
 
Și eu sunt interesat de programare HTML + CSS + Javascript , foarte interesante cursurile de pe rovideo + am sa fiu prezent și la cursurile online oferite de @Ovidiu Bokar .
 
Pt. prima varianta: Front End Developer (HTML + CSS + JavaScript), am gasit cursul gratuit oferit de google pe Udacity care costa atunci vreo 300$ cred. Acum am intrat si vad ca cel de Front End Developer e 999$, nu stiu daca e fix la fel, sau e mai complet asta, dar ideea e ca inca il pot folosi pe acela primit gratuit.

Pe langa asta ma pot folosi si de continutul de pe W3schools in paralel, care iarasi e gratuit. Am intrat si pe rovideo, video-urile seamana cu cele de pe Udacity, probabil de acolo sunt nu ? :)

Deci pana la urma ramane HTML, CSS si Javascript, renunt la Python pt. inceput. Sper sa ma tin de treaba, bafta si celorlalti daca va apucati ...

P.S. Poate deschid si un jurnal, sa vad cum si daca evoluez ... :))
 
video-urile seamana cu cele de pe Udacity, probabil de acolo sunt nu
Nu, acele sunt de pe LinkedIn si toate sunt cu plată.
O o colecție mare dar sa am timp sa le urc. Sa ma anunți daca ai nevoie de ceva anume si ma uit sa vad daca le am in comp sa le urc.
 
Cu Python este recomandat sa incepi pentru ca mai toate limbajele de programare sunt oarecum similare la "fundatie"
HTML/CSS nu sunt limbaje de programare, doar markup dar da, e bine sa cunosti si HTML/CSS.
Personal, ma opresc la C# pentru ca e folosit de Unity Game engine si nu numai.
Deci cine are C# for dummies let me know! :D
 
Da, stiam ca HTML si CSS sunt de markup, nu programare, doar ca era vorba de front end developer vs Python. Ca front end developer trebuie sa stii si javascript (eventual si cateva framework-uri si librarii), iar cu tot pachetul poti fi numit programator ...

Topicul e vechi, cand l-am deschis stiam doar HTML, intre timp am mai evoluat cat de cat si la CSS, dar mi-am dat seama ca nu imi place si am renuntat. Nu pot spune ca am renuntat definitiv, dar pe termen scurt vreau sa fac altceva ...

O sa-i acord din nou 2-3 ore pe saptamana dupa ce termin ceea ce fac acum ...
 
Vrei să te angajezi în domeniul ăsta?
Învață Angular atunci..2-3 ore pe zi timp de 1-2 luni , parcurgi cursul ăsta de pe udemy și apoi te poți angaja lejer.

bine..nu-ți închipui că ajungi la Microsoft și pe poziții super bine plătite din prima dar pe domeniul ăsta dacă ai dorință de învățare poți fi angajat și apoi depinde doar de tine dacă te plafonezi la un nivel sau evoluezi..
 
Udemy este plin de cursuri. Ideea este ca tu ai de ales dintre un limbaj de programare si alte limbaje de markup.
Daca ai nevoie de cursuri de pe udemy ma poti contacta in privat(te ajut eu). Parerea mea este sa inveti python, poate fi folosit la AI, software si multe altele. Dar eu recomand sa incepi cu un limbaj de baza cum ar fi C sau C++ (daca inveti un limbaj din astea doua, restul sunt foarte usor de invatat).
 
Poți lua în calcul și sql. Cunosc personal tipi ce câștigă foarte bine. Sunt multe domenii în care se aplică. Poți lucra pe mysql workbench, dar mai ales pe transact sql. Diferențele nu sunt mari, dar sunt.
 
Loading...
Back
Sus