VPS Digitalocean

La digitalocean, la droplet, am sectiunea domain si atunci cand am adaugat domeniul, s-au facut automat recorduri automat printre care si nameservere, 3 mai exact (ns1.digitalocean.com, etc). Toate aceste 3 nameservere sunt automat setate cu ip la droplet. La asta te refereai?

La domeniu, nu am decat optiunea de modificare nameservere. In rest absolut nimic.
Acum pun backup nou si incerc cu modificarea in cloudflare sa vad daca merge. Te tin maine la curent, ca probabil pana maine la 9 cand sunt la birou ar trebui sa mearga.
 
ns1.digitalocean.com
Daca este de forma aceasta, atunci doar schimbi ip, dar daca domeniul utiliza inainte aceste dns nu trebuie sa mai schimbi nimic.
Sper ca am inteles bine.
In mod normal ar trebui sa vezi modificarea in maxim 30 minute.
Poti testa cu acest proxy:
Cod:
http://anonymouse.org/anonwww.html
sau din consola dai ping catre domeniu sa vezi daca punteaza pe noul ip.
 
merge.am scos automatic din cloudflare ca sa vad ip real.si s-a mutat fix in 300 de secunde 5 minute adica, cum scrie la cei de la cloudflare.
totul e perfect. am intrat si cu site tau si cu newipnow, am dat flush dns , ping tot arata ip nou si site-ul merge.

mai trebuie sa fac vreo modificare la cei la care am cumparat domeniul?
 
mai trebuie sa fac vreo modificare la cei la care am cumparat domeniul?
Daca iti merge, atunci nu mai trebuie.
Pentru linistea ta mai poti testa de pe cateva proxy diferite din locatii diferite sa vezi unde punteaza.
Da in privat url la domeniu sa dau ping din root sa vad ce ip punteaza.
 
Multumesc pentru tot ajutorul oferit. In timp voi invata si sa lucrez bine si pe unbuntu acum ca am trecut pe vps. Important este ca am reusit sa mut tot si sa mearga ca inainte fara probleme.
 
Loading...
Back
Sus