Virus CryptoWall

mincu

Member
Registered
Full Member
Salutare,

Am o problema la un laptop ce are un virus CryptoWall, i-a criptat omului toate fisierele ? ce este de facut ?
 
Poate un tool de la BitDefender? Download link here.
Mai exista si un ghid (Ca sa ajungi la cum sa rezolvi problema, cauta "CryptoWall virus removal:" in pagina).
Mai exista un tool de la MalwareBytes.

Sper sa reusesti sa decriptezi fisierele.
 
De asta e bine sa aveti grija pe unde umblati, ce instalati, etc.
http://www.roforum.net/threads/solu...sierele-criptate-ori-calculatorul-blocat.729/
1. Majoritatea incarca un program sau url odata cu deschiderea windows. Pentru asta intri in safe mode si apoi cmd> msconfig si dezactivati totul . Puteti vedea calea la fisier/program si sterge.
Poti banna acel ip sau domeniu sa acceseze sau sa trimita info din calculatorul tau.
Vezi aici cum http://www.roforum.net/threads/cum-poti-opri-microsoft-sa-te-spioneze.991/ Punctul 2 si 3

Eu recomand aceste programe:
AVG
SpyBot
Anti malware bytes
 
Din experienta mea eset este unul dintre cele mai naspa antivirusi. Stiu ca multi il folosesc si este alegerea lor, dar mai bine fara decat cu acesta.
Multe persoane care veneau la mine pentru curatare, reparare pc, erau pline cu virusi cu eset instalat.
 
faptul ca tu insuti esti un antivirus mai bun
Asta a fost tare. M-ai facut sa zambesc.
Dar sa stii ca este adevarat. Poti avea cel mai tare, cel mai scump program de securitate, dar daca tu esti .... si instalezi, accesezi orice, atunci....
 
Nu eu am instalat :) ci un prieten :) ..omul are nevoie de ajutor pentru ca are ceva pe hdd ..licenta pentru facultate! :)
 
Daca nu iti permite sa intri in safe mode indiferent ce ai incerca mai exista o solutie folosita de mine.
1. Scoti HDD din calculator/laptop.
2. Conectezi HDD la un alt pc. Recomandat unul care nu ai chestii importante. E posibil sa iti infecteze si pe acesta. In cazul meu nu s-a intamplat acest lucru
3. Scanezi cu antivirusul nou HDD si stergi manual tot ce pare suspect.

A functionat la mine.
 
macar pe Drive-ul de la google/microsoft sau pe un USB, PC-ul parintilor, etc.
De asta e bine sa ai back-up la datele importate pe google drive. Asta folosesc eu pentru cazuri exceptionale.
 
Mda, materialele pentru facultate au doar 7.60 GB, in cazul meu... ar trebui sa le pun pe un drive... Pardon, mai am un folder de 6.16 GB, in alta parte... deci 13.76 GB...

Daca tot veni vorba, poti adauga umpic de extra content cu drive-uri care permit acces prin link, in caz ca vrei sa faci site-uri prin github, google drive, dropbox, etc. Sunt sigur ca sunt persoane carora astfel de informatii le-a fi folositoare. Cu atat mai mult daca au doar client-side HTML&CSS&JS...
 
asta i-am zis si eu sa foloseasca google drive pe viitor! si eul il folosesc si personal si la serviciu, mai nou cei de la google ofera acum 17 gb free in loc de 15 :D
 
Loading...
Back
Sus