Scam Vanzatorii de aplicatii promit multe si ofera putine ''It does not require programming skills''

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Dupa ce acest topic Cum faci aplicatie pentru site sau afacerea ta online a fost adus in discutie iar mi-am adus aminte de o experienta mai putin placuta cu aceasta nisa.
Platforma app Romania


Ce iti promit?
1. It does not require programming skills
2. No trebuie sa scrii nici macar o linie de code
3. Aplicatia ta va fi gata in 10-20 minute
4. Codul este usor de configurat si customizat, dar aici intervine un paradox, daca nu este nevoie sa stii programe sau sa scrii macar o linie de code



La ce trebuie sa te astepti?
1. Multa munca
2. Cunostinte cel putin medii de Android Studio
3. Instalat Android Studio si toate dependetele care poate dura si o zi, daca calculatorul este mai slab si nu stii pe unde sa umbli pentru a le face toate de la inceput
4. Majoritatea aplicatiilor care se vand pe https://codecanyon.net/category/mobile/android sunt Template, adica trebuie sa stii cum sa adaugi tu in code toate optiunile, sursele, etc. Pentru majoritatea acest lucru este pur si simplu imposibil daca nu stii java si sa lucrezi cu android studio
5. Compilare la aplicatie in Studio pentru a genera fisierul apk care va fi urcat in google play
6. Multe din aplicatii inca nu au facut update sau chiar daca sunt noi nu respecta ultimele reguli google play, deci sanse de 90% sa iti fie respinsa aplicatia
7. Multe din aplicatii pur si simplu sunt pline de bug si nu vor functiona
8. Generare de keys si certificate ssl care la prima vedere iti vei pune maninele in cap si vei spune WTF este asta.
9. Cele care ofera cms trebuie tinut cont ca aplicatia nu va functiona daca cms-ul unde l-ai instalat nu este online sau hostul este slab
10. Ai sau nu CMS la ''aplicatia'' cumparata trebuie sa compilezi in Studio la unele de fiecare data cand faci schiimbari, la altele care contin cms nu trebuie ca se actualizeaza automat.



Daca vrei neaparat o aplicatite pentru nevoile tale, atunci cauta ceva ce are inclus un CMS, altfel nu vei putea face nimic. Indiferent ce ai alege este de munca si parerea mea pentru un site normal nu se merita cum spune si @WPMT aici Cum faci aplicatie pentru site sau afacerea ta online

In opinia mea toata nisa asta este o mare teapa care duce lumea in eroare.
 
ohhhh, de curand am patit eu exact ceea ce zici tu :))) inca suntem in dispute si totusi el afirma ca mi-a oferit exact totul, chiar daca aplicatia nu funtioneaza si chiar daca google play si amazon n-o accepta :))
 
Pai ca template sau cms functioneaza insa cand faci app sau vrei sa o pui pe play sau amazon nu, pentru ca fie are erori, facuta intr-un limbaj/program care este vechi, permisiuni si multe altele.
Nu o vei scoate la capat cu ei.
Probleme care apar in general:
1. plina de bug
2. probleme la permisiuni in special la make call si call log, send sms si read sms, permisiunea audio in background sau over app.

La tine ce motive ti-a dat amazon si play?
 
Pai ca template sau cms functioneaza insa cand faci app sau vrei sa o pui pe play sau amazon nu, pentru ca fie are erori, facuta intr-un limbaj/program care este vechi, permisiuni si multe altele.
Nu o vei scoate la capat cu ei.
Probleme care apar in general:
1. plina de bug
2. probleme la permisiuni in special la make call si call log, send sms si read sms, permisiunea audio in background sau over app.


La tine ce motive ti-a dat amazon si play?
Nu corespunde tos-ului lor :))
 
Un alt lucru care am descoperit in special la unele platforme, este ca desi prezentarea arata bine si iti spune ca poti folosi facebook, google maps si multe altele, in final vezi ca nu le poti folosi.
1. e nevoie de permisiuni speciale la facebook unde trebuie sa faci cerere si nu aproba toate cererile, asa ca teapa
2. la unele permisiuni google functioneaza doar cu pay api, lucru care iar nu te ajuta, deci teapa.
3. permisiuni instagram, le fel ca la facebook deci teapa iar
4. trebuie sa ai grija ce versiune de android suporta. Daca tu in calculator ai ultima versiune si platforma, template, app suporta o versiune anterioara nu vei putea folosi. Patit eu.
5. soundcloud a inchis procesul de api asa ca nu iti va folosi la nimic aceasta facilitate
6. atentie la versiunea minim de android care o suporta, cu cat este mai apropiata de ultima cu atat numarul celor care pot folosi aplicatia scade
7. atentie pe ce device functioneaza. Unele functioneaza doar pe mobil, iar tableta, tv nu vor functiona, sau daca merge instalat nu va functiona bine.
8. daca aplicatia este noua vedeti daca are suport sau implementat exoplayer de la google care poate rula orice
9. unele cer niste api de care nu stiai ca exista si nici nu le vei gasi sau daca le gasesti nu spune nimeni unde si cum sa le schimbi cu ale tale.
10. atentie la cms ca in 99% din cazuri api e public si poate fi accesat via browser desktop si iti poate fura oricine munca si resursele la server.
 
Loading...
Back
Sus