Vanzare website

GoldMember

Active Member
Registered
Full Member
Salut, am si eu cateva intrebari. Niciodata nu am vandut un website sau sa fi cumparat de la cineva, tot ce am facut a fost facut solo percutia, cap coada. De curand am observa postul Leonei ca vinde un website cu 2k Euro, il puteti vedea aici. Pentru 1,5-2k useri pe zi mi se pare foarte mult, e doar parerea mea si atat, e dreptul ei sa ceara cat vrea. Dar ca idee nu stiu preturile si e posibil sa ma insel, Evident se vor amortiza investitiile daca as investi in acel website, cu timpul.

Acum ca introducerea este facuta, am o intrebare absolut sincera, si anume, daca as vrea eu sa vand un domeniu, cu statisticile atasate mai jos, ce pret as cere ? Considerand oferta doamnei Leona, ar fi exagerat de mult mai mare, dar sunt constient ca sunt limitari si nu ar trebui sa compar. Totusi, tu care citesti acest mesaj si ai acest website cu cat l-ai vinde ? De considerat e ca e site filme/seriale si nu merge adsense, dar scoate destul .... dar sunt curios totusi ce cum si cat ... care ar fi pretul unui site de acest gen ?

PS: Move daca nu l-am bagat in categoria care trebuie.
PSS: Va rog fiti sinceri ..
 

Atașamente

  • 11.jpg
    11.jpg
    215,6 KB · Vizualizări: 58
  • 22.jpg
    22.jpg
    30 KB · Vizualizări: 57
  • 33.jpg
    33.jpg
    55,8 KB · Vizualizări: 45
Foarte bun topicul.
  1. Am facut un topic aici daca te ajuta. [Tutorial]Cum sa vinzi un website pe bani multi
  2. Valoarea la un site pentru mine este in funcție de cat produce. Multi vor spune " pai vezi ca am munci mult la el , etc ,etc ,etc" insa daca nu produce e egal cu zero, insa nu e valabil pentru orice site.
  3. La site dat in statistici fa o medie cat iti contorizează sistemele de popads apoi aceasta o imultesti cu media cpm data apoi X 30 x 6 sau X 12 si afli valoarea minimă la site.
  4. La valoarea data mai sus poti adauga daca vrei customizari realizate, munca ta, valoare domeniu daca este unul premium (nu in viziunea ta ci dupa datele oficiale primite online pentru domenii premium).
  5. Se calculează minim si maxim sau media (cum iti vine mai bine) la veniturile totale generate de site in ultimile 3 luni.

Parerea mea este ca cine vinde un site care produce 500-2000€ pe luna sigur e ceva putred la mijloc (nu in toate cazurile), chiar daca muncești mult la el.

Sper ca raspunsul meu sa te ajute.
 
Merci @AlexH pentru raspuns, stiu deja acel topic unde vorbesti de preturi si raspunsul tau e practic copy paste. Nu ma deranjeaza ... ideea era ca e nu am primit un raspuns ... efectiv la problema mea. Sa zicem ca scoate 2k pe luna (sa zicem pe bune) cu tot cu sursele si toate cele, poate ar scoate mai mult daca ar fi optimizate reclamele, etc. Este ipotetic. Deci, ipotetic, cu 2k pe luna, tu pui doar numere ? Gen cum zic toate siteurile venitul x 24 ? adica 48k ? Asta e valoarea ? Daca vreau sa vand site-ul asta cu 50k sa zicem, cine dracu il cumpara ? Baubau sau cum ? Adevarul e ca in 2 ani scoti investitia fara probleme, daca creste site-ul chiar mai repede, dar chiar si asa, mi se pare putin cam dubios cum oamenii pun preturi pe site-urile lor.

A se nota ca nu am ceva cu postul Leonei, ci a fost doar ceva ce mi-a atras atentia. Daca ea vinde site cu 2k viziatori pe zi cu 2k$, de ce nu as vinde si eu siteul cu 2x5=10 adica 10k site-ul ? Ca am cel putin 10k pe zi useri.. Cine ar da banii astia ? Clar si-ar scoate investitia in 2 ani dar SINCER cine ar da banii astia deodata doar pentru un site ?
 
Nu iti pot da un răspuns concret pentru ca nu sunt interesat sa cumpăr plus depinde mult si de client plus abilitatea ta vanzator.
In mode normal daca site produce 2k pe luna atunci pretul lui ar fi un minim 12k si daca esti multumit de acest pret sa unul mai mic atunci e ok.
Cine va cumpăra un site cu atatia bani????
Pai sunt destui care ar putea dar cum am spus mai sus depinde mult de abilitățile tale de vânzător.
Pe Romania e putin mai dificil insa pe extern daca ai observat se vand potențialul la un site pe 6-12-36 luni unde procentul la acesta ca importanta este mult mai mare decât veniturile realizate de site.
 
Daca arunci un ochi pe marketplace-ul de la empireflippers, poate iti va da mai multa incredere (s-au vandut si site-uri in romana la X36 venituri).

Pretul cerut de Leona mi se pare unul real.

Daca ar fi sa cumpar un site de filme, m-ar interesa exclusiv veniturile. Nu vorbesc de potential, daca ar mai creste si etc. Pentru un astfel de site as plati cel mult veniturile pe 12 luni. Alta ar fi oferta pentru un blog de tehnologie.

Ca idee, tu vinzi, tu ceri pretul care il consideri ok.
 
Salut, am si eu cateva intrebari. Niciodata nu am vandut un website sau sa fi cumparat de la cineva, tot ce am facut a fost facut solo percutia, cap coada. De curand am observa postul Leonei ca vinde un website cu 2k Euro, il puteti vedea aici. Pentru 1,5-2k useri pe zi mi se pare foarte mult, e doar parerea mea si atat, e dreptul ei sa ceara cat vrea. Dar ca idee nu stiu preturile si e posibil sa ma insel, Evident se vor amortiza investitiile daca as investi in acel website, cu timpul.

Acum ca introducerea este facuta, am o intrebare absolut sincera, si anume, daca as vrea eu sa vand un domeniu, cu statisticile atasate mai jos, ce pret as cere ? Considerand oferta doamnei Leona, ar fi exagerat de mult mai mare, dar sunt constient ca sunt limitari si nu ar trebui sa compar. Totusi, tu care citesti acest mesaj si ai acest website cu cat l-ai vinde ? De considerat e ca e site filme/seriale si nu merge adsense, dar scoate destul .... dar sunt curios totusi ce cum si cat ... care ar fi pretul unui site de acest gen ?

PS: Move daca nu l-am bagat in categoria care trebuie.
PSS: Va rog fiti sinceri ..
Analizand site-ul eu unul nu as da nici 500 euro indiferent cate postari are sau cat de munca a fost la el mai ales ca nu are nici adsense macar.In viziunea mea un site care nu produce = 0. PS: repet e strict parerea mea mai ales ca stiu ca un site cazut greu il mai aduci inapoi cum era odata.Pe al tau care lai prezentat iar mai mult de 500 euro iar nu as da deoarece e site de filme si stiu riscul la asa ceva...Azi am trafic..maine poate sa dea un update ceva si sa nu mai am.
 
Loading...
Back
Sus