Update mare pe linux

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cei care aveti servere sau vps ati observat ultimul update cat de mare este?
Eu fac update regulat la toate servere si un update de genul il vezi cand nu a mai facut de mult tip, insa cum eu eram la zi, imi arata aproape 700 update plus ca dureaza ceva, ca unele fisiere sutn cam mari.
Stie cineva de ce este un update asa mare?
Eu rulez:
Centos 7.X
CWP
Php 7.X
 
Vezi sa nu fi fortat ceva ... sa fi spart ceva dependinte recent si sa fi trecut la o alta versiune :)
Sau ... sa nu fi editat cumva sursele ...
Eu folosesc multe Debian dar am si Centos care insa nu spun mare lucru ... nimic neobisnuit. Am versiune de PHP7.2 pe unele si au facut update ...
De asemenea, sa verifici daca recent ai facut vreun update care ti-a schimbat kernelul in server ... asta ar putea fi o cauza :) de fiecare data cand schimbi un kernel sunt deja pachete construite special pentru el ... si ... incepe sa le ceara ...
 
Nu este doar la mine ci la multi altii acest update mare.
De securitate ma ocup bine, sursele sunt cele oficiale.
Plus nu e vorba doar de centos ci si ubuntu.
 
Am monitorizat activitatea pe servere si dupa acest update consumul de resurse a scăzut cu cel puțin 40% fata de normal. Deci a fost ceva bun, sau e pura coincidenta acest lucru. :)
 
si cum faci update ? :)) Sa fac si eu la ale mele ?
 
Centos: yum update -y
ubuntu : apt get update -y

parca la distributiile debian/ubuntu este
Cod:
sudo su
pentru trecere la root daca autentificarea pe server nu se face cu root si se face cu alt user
si apoi comenzile fara sudo in fata :
Cod:
apt-get update && apt-get upgrade -y

Daca nu:

Cod:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade -y

De mentionat - distributiile debian/ubuntu efectueaza mai intai un update pentru a actualiza pachetele in functie de surse si apoi efectueaza un upgrade, acel -y vine de la confirmarea cu yes atunci cand intreaba daca intr-adevar vrei sa faci acel upgrade si daca este mentionat se trece peste intrebare ...
 
Loading...
Back
Sus