Update google 3 iulie si se pare ca e de rau

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Stiti ca a fost update google pe 3 iulie???
Google nu a confirmat insa lumea a văzut schimbări majore si multi au pierdut pana la 90% din trafic.
La voi cum este??
 
Pe 3 si 17 parca a fost. Cel de pe 3 nu m-a afectat, chiar ma ridicase cu 20-30% circa traffic. Celalalt m-a lovit: al 3-lea strike in 10 luni negativ si m-a scazut bineinteles 40+%. Nici o sansa sa iti revii, orice ai face dupa update.

Voi schimba domeniul cum platesc hostul lunar si gata. Totul este o bataie de joc si nu mai merita nimic.
 
Ultima editare:
Tocmai ce am citit si eu despre ultimul core update major al Google care a avut loc recent. Odata ce ai fost afectat, nu mai ai sanse in niciun chip sa te mai ridici, mai ales daca se intampla atunci cand are loc actualizare la algoritm. Cel mai bun exemplu pe care l-am citit chiar pe blogul google si care consider ca ar merita sa-l explic si eu, asa cum l-am inteles, este cel pe care-l voi scrie mai jos.

Cred ca oricare persoana se uita la un film, nu? Ei bine mai suntem si pretentiosi, nu stam sa pierdem 2+ ore la orice prostie realizata pe low budget. Alegem ce e mai bun, citim, cautam si la urma ne facem un top personal. Sa zicem ca e o lista cu cele mai bune 15 filme 2018. Pe parcurs le vedem cate unul pana le terminam. Ei bine, treaba sta in felul urmator, daca apare ceva nou si pe care-l consideram mai bun decat de ex filmul de pe locul 5, il inlocuim si il eliminam pe cel vechi ori il mutam mai jos... Tot asa cu fiecare, zi de zi, saptamana, luna de luna, de la an la an, etc. Insa treaba e ca alegem doar filmele despre care se face mult tam-tam! Iar dupa un timp ele devin egale cu zero fata de cele noi care sunt mult mai intrigante si fascinante.

Cam asa este si cu dl Google. Daca vii cu un site nou, continut original, faci tam-tam pe toate retelele sociale si site-urile posibile cu backlink do-follow, no-follow sau chiar plain text s-ar putea... s-ar putea sa realizezi ceva. Smecheria este ca toata zarva pe care o faci ca site-ul tau exista, e necesar sa fie constanta + multa rabdare. Odata ce nu mai ai backlinkuri bune, mentionari din partea oricui... oriunde sau daca algoritmul te vede cu un ochi mai rau si considera ca ai facut ceva artificial/blackhat, direct la colț te trimite si acolo ramai pe vecie.

Sa faci un site asa cum ar vrea motorul acesta de cautare, cu tema codata de la zero, continut super intrigant, original si ca el sa-si dea seama ca lumea te baga in seama si te mentioneaza singura, cu timpul... ti s-ar face parul alb + sunt sanse foarte mari sa nu reusesti ca si cum ai fi doar tu in desert si urli de nebun. Desigur, cel mai bine este sa contribui tu cat poti de mult si sa ai rabdare, multa, multaa... multaaaa... care poate fi in zadar. Daca esti smecher poti ridica un site foarte rapid dar asa cum ai ajuns in varf ai sanse sa si cazi.

Treaba asta cu SEO este un proces constant de invatare pentru ca se fac schimbari de la o zi la alta iar azi esti si maine nu. Habar n-am ce sa mai cred si sa fac, de altfel, ca tot altii. Consider ca asa cum dorim sa fim independeti din punct de vedere finanaciar ar trebui sa fim si de Google... ori alte motoare de cautare sau surse (retele sociale, etc). Traficul direct e sfant si acela va ramane constant daca reusesti sa-l tii in priza si multumit + sa te adaptezi exact la trenduri (dar nu la oricare).

In prezent daca nu vii cu ceva nou / wow care sa dea bine si nu stii cum sa il invarti pe Google cat de cat pe degete... poti deschide tu cel mai bun si frumos site de tehnologie, sanantate, filme/seriale, adult, etc. Te pui si in cap dar degeaba ca pe nimeni nu intereseaza.

E o confuzie totala dar intr-un fel e mai bine... De ce? Concurenta mai putina! Nu toti incepatorii care citesc doua, trei ponturi pe forumuri mai pot sa ridice un site! Si expertii intampina dificultati insa e mai bine asa. In plus, probabil ajungi sa te intrebi: "Pai si eu ce ma fac? Inseamna ca nu are rost sa ma mai zbat de prost...?" NU! Orice e posibil... Esuezi si inveti doar ca nu e bine, daca stii vorba aia, ''sa-ti tii toate ouale intr-un singur cos''. Faci aia, si aia, bagi la cap. Ai esuat? Perfect! Ce ai facut si nu a mers? Aia e gresit, incearca altceva, stoarce-ti creierul! Becul nu a fost inventat din prima incercare, au fost sute (daca nu gresesc). 100% daca cineva gaseste o cale sa se strecoare si sa ridice un site care greu mai poate fii dat jos, nu va spune la nimeni. Si chiar daca ar spune, vor fi doar cateva firimituri.
 
Simplu, au 'cazut' unele si au urcat altele in schimb. Unele site-uri mai revin daca continui munca, daca pui continutul fresh printre primii + continut unic. Nu au cum sa scada toate site-urile, unele scad, altele urca, ceea ce e ok. Site-urile noi care ajung rapid sus de obicei nu cresc natural si dupa 2-3 luni se duc in jos rau, fara vreo legatura cu update.
La mine nu este nici o schimbare la trafficul din google :)
 
La mine nu este nici o schimbare la trafficul din google
Nici la mine. Afisari, clicuri, pozitie medie, pe ultima luna. Raportat la ultimele 3 luni, am crestere in iulie fata de lunile precedente. Cred sincer ca totul depinde si de ce intelege fiecare prin SEO. Cunosc un alt forum romanesc unde piata de vanzari backlinkuri si advertoriale este in floare. Sunt site-uri de pe care in marea majoritate eu as plati sa mi se scoata backlink sau as folosi disavow links fara nici o rezerva. Cred ca aici umbla algoritmii google cand penalizeaza si bineinteles la continut
 
Este exact cum a zis @Titann

Odata lovit de update nu iti mai revii. Am incercat 10 luni toate tacticile de seo posibile. NICI UN REZULTAT, nici 20% nu si-a revenit in 10 luni.
Cine zice altfel, nu a fost cu adevarat lovit de update.

Una e sa pierzi un backlink si alta este ca la 12 noaptea sa dispara rankul si traficul sa scada cu 80% fara absolut nici un motiv, decat cel de update anuntat oficial.

Cand vb de updateuri google acum, vb de cei care sunt sandbox din cauza lor (penalizati fara sa aiba ceva la manual action)

---------------------

Dar legat de originalitate si "noutate", din pacate nu e asa. Vezi filmeonline . biz care e nr 1 in google la filme online de cel putin 1 an si zi-mi daca are mai mult de 3 randuri pe vreo pagina, sau ceva care merita rank, ceva original, design inovator, etc. Nu are nici macar un search box.
Din pacate rank sta in backlinkuri, reclama si vechime.
 
Ultima editare:
Este exact cum a zis @Titann

Odata lovit de update nu iti mai revii. Am incercat 10 luni toate tacticile de seo posibile. NICI UN REZULTAT, nici 20% nu si-a revenit in 10 luni.
Cine zice altfel, nu a fost cu adevarat lovit de update.

Una e sa pierzi un backlink si alta este ca la 12 noaptea sa dispara rankul si traficul sa scada cu 80% fara absolut nici un motiv, decat cel de update anuntat oficial.

Cand vb de updateuri google acum, vb de cei care sunt sandbox din cauza lor (penalizati fara sa aiba ceva la manual action)

---------------------

Dar legat de originalitate si "noutate", din pacate nu e asa. Vezi filmeonline . biz care e nr 1 in google la filme online de cel putin 1 an si zi-mi daca are mai mult de 3 randuri pe vreo pagina, sau ceva care merita rank, ceva original, design inovator, etc. Nu are nici macar un search box.
Din pacate rank sta in backlinkuri, reclama si vechime.

Din propia experienta tin sa te contrazic putin. Da, daca ai backlink-uri puternice si un domeniu cu da 20+ ai un avantaj, dar nu tine numai de asta. Cu un domeniu nou, fara niciun backlink am adus site pe keyword uri cu concurenta mare pe primul loc sau pe prima pagina. De asemenea, pentru ca se vorbeste de site-urile de filme in topic, nu stiu daca in 2019 mai conteaza asa mult "unicitatea" de care spuneti. Cred ca e un termen invechit. M am rankat cu zeci de filme si seriale prin primelele pagini cu descrieri in engleza default, deci daca chestia cu unicitatea era valabila nu pateam asta. Si mereu caut constant sa vad ce site-uri mai apar si sunt o groaza care au descrieri default, titluri/keyword uri aruncate in viteza si totusi prospera. Cred ca e timpul sa trecem peste vechii termeni care erau considerati buni pentru rankare si e timpul sa realizam ca google isi modifica algoritmul de prea multe ori ca sa tinem pasul cu el. Parerea mea e, dupa anul asta, ca totul tine foarte mult de noroc si de cat de mult efort depui (in cazul site urilor de filme, repet). Si legat de backlink-uri ca te penalizeaza la unele si nu stiu ce, eu nu mai cred ca trebuie discutat de asta. De ce? Daca ar fi asa as putea plati lejer 20-25$ pentru fiecare site de filme sa le creeze cate 100-150k backlink-uri de tip tier 3, considerate spam in general. Crezi ca google o sa penalizeze toate site urile alea? Manual eu zic ca n-ai cum sa le faci fata si sunt sigur ca si ei s-au gandit la asta. Aici sunt sigur ca se bazeaza tot pe noroc toata treaba asta. Noroc in sensul ca nu ai ce sa faci ca sa te mai lupti "impotriva" motorului de cautare google care evolueaza/se transforma pe zi ce trece.

Ca o concluzie, sunt de parere ca trebuie sa atragi oamenii sa vina direct pe site dupa ce te-au descoperit si usor usor sa nu te mai bazezi pe google. Cel mai bun exemplu e fsonline, care e top in romania si nici 15-20% din trafic nu e din search si cred ca e cam singurul asa si ii admir pentru asta. Daca nu ma insel sunt de prin 2015-2016 pe piata si le utilizez site-ul de atunci si au stiut sa isi tina userii aproape prin postatul constant si punerea subtitrarilor la timp, variante bune la playere, actualizate mereu cand se poate (parerea mea, ma pot contrazice daca am gresit cu ceva ca stiu ca au cont pe aici).
 
Loading...
Back
Sus