Update Chrome din 10 Februarie

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
Cum am discutat putin si in topicul netu din 10 februarie chrome va lansa noul update ce va bloca toate reclamele de tip pop.

Se vor face scanari pe toate siteurile si o sa primiti un email de genul primit de mine, daca aveti site de filme:
Google systems have detected abusive experiences on your site. To protect your site’s visitors, on Feb 10, 2018 Google Chrome will prevent the site from opening new windows or tabs unless the issues are fixed.

Am revizuit si "botul" ce face scanari se plimba pe site, pe diferite pagini, nu 1-2-3 secunde ci mai mult si da pana si click pe playere sa vada daca se deschid reclame.
Deci mai pe scurt , din 10 februarie nisa de filme va avea profit 0 si probabil se va sfarsii.

Nu era o pierdere totala ca renuntam la retelele de pop, problema este ca botul scaneaza si videourile si nu vom putea trece peste asta decat sa scoatem toate playerele. Deci suntem intr-o situatie de rahat in care va bloca absolut tot, inclusiv bannerele, etc.

Mai pe scurt nu se va mai putea deschide o noua fereastra pe site si chiar nu vad cum vom putea ocolii chestia asta vreodata.
Sunt curios daca mai exista lume care foloseste internet explorer, macar sa ne putem platii hosturile in viitor.

Stie cineva ceva ce ne-ar putea ajuta pe viitor?
 
Raspuns oficial astazi de la popads:
The end is not here yet. There are lots of good news(for us) in regards to upcoming google changes. Google is not the company it was few years ago, the way they implement and manage whole reviewing/blocking process looks like made by students. I will be providing more details in coming days, but in general you can relax about it, at least for now :)

Dar trebuie sa facem ceva legat de videouri pana una alta, daca popads gaseste o modalitate de a sari peste verificarile google.
Botul de google da play pe videouri si imi arata ca deschide video embed reclama.

Putem face un script care sa ascunde videourile, cu un captcha ceva, ca google sa nu poata intra? Idei cineva ceva?
 
Putem face un script care sa ascunde videourile, cu un captcha ceva, ca google sa nu poata intra? Idei cineva ceva?
Nu ai cum. Orice ai face, google bot-ul le identifică. De aia și primim dmca-uri și toate cele.
toate reclamele popup le va bloca?si pe cele normale care deschid doar odata la 24 ore popup pe site?
Toate. Tot ce e pop sau pop-under!
 
Nu ai cum. Orice ai face, google bot-ul le identifică. De aia și primim dmca-uri și toate cele.

Toate. Tot ce e pop sau pop-under!

nu prea e corect ceea ce fac,alea popup care se deschid odata pe zi nu trebuia sa le blocheze,dar daca e cel mai folosit din lume browserul fac ce vor
 
gabriel55 Va bloca absolut tot daca nu esti "passed". Chiar si bannerele de pe site nu se vor mai deschide. Adica nu se va mai putea deschide nici un nou tab pe site-ul tau. Game over. Credeati ca glumesc si vorbesc prostii acum cateva saptamani.

Naruto9 Nu ma intereseaza sa nu le identifice. Ma intereseaza ca botul de la google abusive experiences sa nu dea play la videouri cand testeaza websiteul. Trebuie sa existe o modalitate.
 
Pai sa vanda doar google reclama si nimeni altcineva. Au anuntat ca vor lansa propriul pop, dar restul planetei nu are voie.

Update: tomksoft popads mi-a raspuns personal si a zis asa:
I spent last few months nearly exclusively on working on this problem (that's why I've been less active on PopAds side). And boy I have results. All I will say for now is Google is not the company it used to be few years ago. Till now I was saying that Google is best at tech and there is no way not to play by their rules. Yet seems like theor race-based and sex-based hiring model (instead of skill-based) brings its fruits. And those fruits are very sweet for us :)

For now, if your site got flagged, wait till 20th/21st January then ask for re-review. From there, I will take care of the issue.

Deci vom putea lucra cu popads in continuare din 10 februarie, cel putin pana nu gaseste google altceva nou sa blocheze.
-----------------------------------------
Problema ramane: cum fraierim botul google sa nu dea click pe play la videouri cand testeaza pentru popuri?
Mai nou imi ofera si clipuri sa imi arate cum ii se deschide popurile.
 
Ultima editare:
Problema ramane: cum fraierim botul google sa nu dea click pe play la videouri cand testeaza pentru popuri?
Ascuns player cu javascript sau rulat pe alt domeniu si incarcat cu iframe si disable la bot sa-l vada.
Sau Hide embed http://www.roforum.net/threads/hide-embed-plugin-wordpress.3997/ care atunci cand google da click pe play, asta daca isi da seama ca este video si nu imagine, ii va aparea normal. Dar numai daca tine de bot si nu are alte chestii in chrome.
 
americani astia is nemernici, facebook face ce vrea cenzureaza intruna, google la fel .BIne le fac chinezi ca iau blocat si pe google si pe facebook

..raspuns legat de problema asta de la o firma de popup
---
With regards to your query, please note that there is nothing you should worry about, because together with our partners, we are ready to face any update Google is going to implement to the new Chrome's version. Our Technical Team has evaluated the potential scenarios and they are ready to take any necessary actions in order to make sure our business is not jeopardized in any way. Once Google will release the new Chrome version, we will share the bypassing solution to all our users, so the business will be performed as usual.
We will keep you updated with the news.
 
Nu m-a prea interesat subiectul dar pana nu se va vedea exact in ce mod si cat de agresiv va actiona chrome sunt doar supozitii.
Firemele de pop ads normal ca incearca sa linisteasca userii, dar daca google chiar vrea chiar o sa opreasca popurile. :)
O face adblock care e un addon...
 
Nu m-a prea interesat subiectul dar pana nu se va vedea exact in ce mod si cat de agresiv va actiona chrome sunt doar supozitii.
Firemele de pop ads normal ca incearca sa linisteasca userii, dar daca google chiar vrea chiar o sa opreasca popurile. :)
O face adblock care e un addon...

evident,daca vor sa opreasca de tot o vor face la cati propgramatori au reusesc sa depaseasca s
Nu m-a prea interesat subiectul dar pana nu se va vedea exact in ce mod si cat de agresiv va actiona chrome sunt doar supozitii.
Firemele de pop ads normal ca incearca sa linisteasca userii, dar daca google chiar vrea chiar o sa opreasca popurile. :)
O face adblock care e un addon...

pt adblock anumite firme au facut scripturi ce pacaleste adblock cum e adnow de ex ...asa ca sigur se va putea si pt asta ce vrea google sa faca
 
Ascuns player cu javascript sau rulat pe alt domeniu si incarcat cu iframe si disable la bot sa-l vada.
Sau Hide embed http://www.roforum.net/threads/hide-embed-plugin-wordpress.3997/ care atunci cand google da click pe play, asta daca isi da seama ca este video si nu imagine, ii va aparea normal. Dar numai daca tine de bot si nu are alte chestii in chrome.
Pluginul acela nu ajută. Google trece de el și ajunge la sursă. Sunt boți creați ce execută și ”funționează” ca o persoană reală. Javascript nu e o problemă pentru botul google. Am pe un site indexul și categoriile în javascript iar până și cache-ul nu le vede ( ăla de scrieți sus în bară cache:http://url ). Și cu toate astea, botul google le vede perfect și le indexează.

PS: Dacă aș fi google mi-aș face și propriul sistem de pop. Google Adsense pentru bannere și Google Pop pentru site-uri ilegale :D monopol
 
Pluginul acela nu ajută. Google trece de el și ajunge la sursă. Sunt boți creați ce execută și ”funționează” ca o persoană reală
Pai el vede url la o imagine si nu are rost sa dea click, ca asta apare in sursa.
 
Pai el vede url la o imagine si nu are rost sa dea click, ca asta apare in sursa.
păi probabil depinde de cum au programat noul bot. Din câte am citit, nici bannerele nu or să mai fie ok..și probabil o să dea click pe imagini să vadă dacă deschide sau nu tab nou/fereastră nouă..deci nu ajută
eu din cate stiu merg criptate codurile , le vede si criptate?
DA. Doar e google, nu? Atâta timp cât browserul le vede(Inspect Element) nu văd de ce nu le-ar vedea și ei. Rețineți că ei au acces la toate funcțiile browserului la care un programator nu are acces(restricții și alte drăcii)..deci avantaj GOOGLE. Cum a zis și @WPMT, dacă google vrea să elimine pop-urile/pop-underele și bannerele o poate face. S-or găsi soluții să fentezi ”sistemul”, că orice merge fentat până la urmă dar după o perioadă nu o să mai meargă și tot așa.

Dacă blochează toate pop-urile o să fie nașpa pentru cei cu site-uri de filme/seriale. Deci M..E GOOGLE. Atâta timp cât nu mă lași să pun adsense pe site-uri de filme/seriale acum mai vii și vrei să nu mă lași să folosesc nici pop-uri și playere cu pop. Păi încă odată M..E GOOGLE că munca și serverele trebuiesc plătite de undeva...
 
Problema poate fi rezolvata zic eu prin implementarea unor playere care sa mearga pe orice altceva dar nu si chrome iar useri sa fie avertizati inainte de a accesa...Incompatibil etc etc etc..Instalati Internet explorer.....Indiferent de ce face google se vor gasi solutii...
 
O face adblock care e un addon...
Pentru Adblok si Adblok plus sunt scripturi special facute care anuleaza aceste addon-uri deci sunt = 0.Eu unul nu imi fac griji ca nu mai folosesc pop :))) decat bannere,mai am pe un site atat si voi scoate pop si de pe ala ca injumatateste traficul pop astea.Oricum care folositi pop nu cred ca e cazul sa va faceti griji,sunt astia de la site-urile mari ''Propeller,Exoclick,Popads,Ero-Advertising,etc'' care sa isi bata capul cu asta cu updatele google si sa il fenteze ca e in interesul lor...up si nu uitati google asta nu e cel mai destept...
 
Loading...
Back
Sus