Un pic de ajutor cu o problema ivita in webmaster tools .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Mai exact am un site de filme care imi face astfel de lucruri odata la o luna sau doua .
Imi apare mesaj in webmaster tools precum ca este blocat si apare sigla site cu probleme malware pe diferite browsere .
Prima oara mi-au dat cateva linkuri , le-am eliminat , acum mi-au trimis altele , si asa sunt convinsa ca voi sterge tot site :) .
Am scos toate reclamele ce existau pe site , am sters aproape toate pluginurile , am lasat doar jetpack si cel care impiedica spamul la comentarii .
Am verificat site de sucuri este ok , ce ma mai sfatuiti ca nu as mai vrea sa dau cerere pana nu rezolv , acum s-a facut la 72 de ore si te pune sa astepti un 5 ore intre cereri .
 
Nu esti singura care are probleme de acest gen.
Eu pe un site mi-a aparut acest mesaj dupa ce am instalat PopUp by Supsystic. Chiar daca l-am scos si am trimis 3 cereri de sa-l scoate tot imi apare.
Din ce am vazut eu in ultima vreme cred ca problema poate fi de la plyerele care le aveti site. Multe folosesc reclame cu virusi, fake player si altele, care google incearca sa le elimine.

Google sanctioneaza site-urile cu reclama inselatoare
La mine de multe ori AVG sare in sus cand vizite un site de filme si fara sa fac o actiune pe site.
La videomega am vazut ca atunci cand dai play, pentru cateva secunde deschide o fereastra mica cu redirect si apoi se inchide singura. Pentru google asta ar insemna ca afisezi continut care ar putea duce in eroare utilizatorul.

O alta problema la majoritatea acestor site-uri este ca afiseaza/incarca reclame prin iframe de pe alte surse pentru a mari veniturile. Lucru la fel pedepsit de google de acum.

Google sanctioneaza Fake Referer

Voi incerca sa mai investighez aceasta problema, poate reusesc sa gasesc o solutie.

Pe sucuri la scan iti daca ceva avertizare sau totul e ok?
La fel pe sucuri sa verifici ce coduri iframe si javascript sunt pe site.

 
verificat pe sucuri net , totul e ok si momentan pe prima pagina am reusit sa scot toate filmele care imi apareau cu probleme , insa nu pot face acelasi lucru pe 5mii de filme cate am
 
insa nu pot face acelasi lucru pe 5mii de filme cate am
Mai bine renunt la site decat sa fac manual pentru toate cerere. :D
Mai devreme sau mai tarziu vei fi obligat de situatie sa elimini aceste reclame sau orice sursa care afiseaza asa ceva. NU prea ai ce face.
 
Nu cred ca se ajunge la asa ceva , cu siguranta este ceva ce ne scapa , nu este prima oara cand se intampla .Vedem peste o ora voi da o noua cerere si va anunt ce mai spun de asta data
 
Nu cred ca se ajunge la asa ceva
Presupun ca nu ai citit cele doua topicuri de mai sus. Google va sanctiona orice site care are reclame de gen. Poate nu se va intampla peste o luna , doua, dar pana la finalul acestui an cu siguranta va fi implementata regula peste tot.
 
Ok alex , de acord cu tine , atunci vor disparea toate reclamele gen pop-up , redirect , etc si odata cu ele si firmele care ofera astfel de servicii , insa banuiesc ca atunci va creste considerabil Ecpm la reclamele statice gen banner .
 
Firmele mari nu vor disparea, ci se vor reorienta catre altceva si mereu se va gasi o metoda de a pacali lumea. Cred ca iti aduci aminte ca acum 2 sau 3 ani au reusit sa bage reclame de gen pe sistemul de la youtube, facebook si alte retele mari.
Ecpm creste in functie de traficul al site.
 
Nu stiu de ce dar parca sincer nu-mi place acest raspuns .
Deci google face ce vrea si scoate pe cine vrea ca sa nu aibe competitie , cel putin asa vad eu .
Intr-un fel e ok , pana la urma e acasa la ei fac ce vor , insa daca nu cumva isi taie singuri craca de sub picioare , pentru ca banuiesc ca odata ce ei vor face doar ce doresc , multi vor incepe sa-si faca motoare de cautare singuri cu reguli ale lor mult mai usoare si vor baga bani grei ca sa ajunga in top .
Adica scoti aea , ca nu-ti convine , scoti pe cealalta ca iar nu iti convine , ce mai ramane ?
 
Eu vad de bine aceasta initiativa. Desigur ca pentru tine care generezi cele mai multe venituri din acest tip de reclame nu iti convine. Vreai sa faci bani si nu conteaza ca infectezi mii sau milioane de utilizatori.
95% din aceste reclame nu fac altceva decat sa distribuie virusi, sa pacaleasca oamenii sa plateasca pentru servicii fictive, care u exista. Atat timp cat tu nu esti afectata nu te intereseaza, dar intr-o zi cand iti vei infecta calculatorul si pierzi toate datele sua iti fura datele stocate in browser si te trezesti fara bani in cont, ori datele tale persoanle sunt folosite la ilegalitati, ori pe mobil iti instaleaza fara sa stii programe care iti mananca tot creditul, iti garantez ca vei face petitie online impotriva la aceste site-uri.

Acum intelegi la ce ma refer?
 
Dap privind din aceasta perspectiva iti dau dreptate , insa nu cred ca toate aceste filme de pop-up au asa ceva , insa cine stie pana la urma sunt prea mica ca sa vad atat de departe .
Totusi imi aduc aminte de ero de la care puneam bannere si care mi-au adus o situatie asemanatoare la fel ca cea de acum , imediat ce am scos bannerele de la ei am scapat de penalitati .
Insa cu siguranta banuiesc ca dupa ce vor termina cu cele probleme , redirect , popup , etc , vor trece la atac intr-un fel si ptr bannere .
 
insa nu cred ca toate aceste filme de pop-up au asa ceva
OK atunci Imi poti da o lista de 2-3 site care afiseaza reclame de gen?
Voi intra de pe un VPS si voi rula acele reclame, chiar voi instala totul, sau ce imi cer acele reclame. Apoi rulez un scan cu AVG, Spybot si Mallwarebite.
Cred ca iti imagineazi care va fi rezultatul.
 
Loading...
Back
Sus