UK vs China

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In timp ce scriam acest topic Folosesti produse Apple? mi-am adus aminte de ce voiam sa scriu acum cateva zile.

Un barbat care munceste la o fabrica apple din china a murit de epuizare dupa ce a lucrat 12 ore pe zi 7 zile din 7.

Acesta castiga 265$ pe luna, din care trebuie sa isi hraneasca familia, plateasca utilitati, chirie, adica tot ce trebuie platit atunci cand ai familie si casa sau loc unde sa locuiesti.

In uk 265$ inseamna 165£, care e nimica toata. Un muncitor in china care munceste 12 ore pe zi , 7 zile din 7 primeste 265$ din care trebuie sa plateasca tot.

Cum sta treaba in uk.
Primesti de la stat 72£ pe saptamana, adica 288£ (460$) pe luna, pe langa asta statul iti plateste chiria, facturile si mancarea de la Food factory. Toate astea fara sa faca nimic toata ziua. de fapt fac ceva, se drogheaza, bea, fumeaza, orgii sexuale, etc.

Va las pe voi sa judecati ....
 
ON TOPIC:
Intradevar nu este corect, dar nici in Romania traiul nu e mai mare :(

OFF TOPIC:
£72 pw sunt benefits ? Ai idee cum functioneaza sistemul?

Sincer sa fiu, sa ii *** pe cei care stau pe benefits, fiindca nu toti merita, dar folosesc aceasta optiune in mod nesimtit, iar pe urma tot ei striga in gura mare ca "strainii/romanii" le fura locurile de munca. Eu in fiecare luna platesc intre £800-£1000 doar taxe, gen National Insurance si Other Taxes, iar daca merg la GP (doctorul de familie) imi da paracetamol pentru orice boala am findca NHSul nu acopera alte costuri.
 
£72 pw sunt benefits ? Ai idee cum functioneaza sistemul?
Este chiar usor. Prima data aplici online si apoi mergi la JCP unde spui ca suferi de ceva. te doare spatele, iti este frica sa mergi pe strada, esti intr-o mare depresie, etc. Spui orice vrei tu acolo care sa arate ca esti stresta si ca nu poti duce activitati normale de zi cu zi.
Apoi la One Stop Shop aplici pentru a plati statul pentru casa si facturile. Mai sunt si alte servicii care iti permite sa primesti si mai multi bani.
Cunosc englezi care in ultimii 20 de ani nu au muncit macar o zi. Stau doar pe benficii de la stat . Cred ca stii si emisiunea aia de la Tv cu oamenii care stau pe beneficii.

Majoritatea englezilor stau pe beneficii, ei sunt cei care sug statul de bani si nu strainii. Anul trecu prin decembrie un ONG a dat publicitatii o statistica preluat de la statul UK, unde se arata ca englezii mananca statul de bani iar strainii nu primesc nici macar 1% din banii care ii varsa catre stat.
Doar 2% din romanii din uk stau pe beneficii.

Eu in acest moment platesc 410£ chirie + 120£ apa si curent + 25£ internet + 150£ pe an taxa Tv si 110£ lunar taxa catre comunitara si muncesc foarte multe ore pe zi.
In acelasi timp un englez care il cunosc sta pe beneficii si primeste asa:
72£pw bani de cheltuit, 86£pw pentru plata chiriei, Bonuri de masa pentru Food factory, Transport Gratis, servicii medicale gratis si multe altele. Ce face acesta toata ziua?
Se drogheaza si bea de rupe.
 
Eu nu am socotit cheltuieli, cat doar taxele ce sunt obligatorii la stat din salar fara utilitati si chirie fiindca asta sunt inca 1.5-1.7k per luna.
 
Eu pentru moment nu platesc taxe, pentru ca nu sunt angajat, lucrez de acasa pentru mine.
Insa am primit anul trecut 275£ returnare taxe de la stat. Nu stiu cum si de ce.
Viat e scumpa aici, aviz pentru cei care viseaza la #uk.
 
Loading...
Back
Sus