Twitter si copyright-ul ...

kLande.

Active Member
Registered
Full Member
Salut. In ultimele 2 luni m-am ocupat de un cont de twitter in limita timpului disponibil si am reusit sa ajung la peste 1000 de urmaritori (70-80% tier 1, peste 40% americani) si lucrurile mergeau din ce in ce mai bine. In ritmult asta anticipam sa trec usor de 10.000 de urmaritori in primul an si eventual sa ma apuc si pe facebook si instagram de treaba ...

Ideea e ca pe parcurs am intampinat ceva probleme, tot timpul contul fiind nou imi cereau verificare email, verificare telefon, etc, Iar dupa ce a mai crescut si a trecut de 1000 de urmaritori au aparut si copyright-urile. Initial nu le bagam in seama, pur si simlu stergeam poza care primea report si atat, dar azi am primit un email care pare asa un fel de "ultimul advertisment" si m-a demoralizat umpic ...

Ce imi recomandati sa fac ? Sa sterg repede tot continutul de pe cont sau sa il las in continuare ?
Si pe langa asta, cum sa continui treaba ? De unde sa iau poze in continuare fara pic de copyright ? Eu am crescut pt. ca analizam foarte bine pozele, de pe un intreg profil alegeam cea mai buna poza ca sa o postez ...

P.S. Contul creste destul de frumos. La tweet impressions aveam zile cu 20k, unele postari cu peste 20 de retweet-uri (share-uri cum ar veni). Pt. un cont la inceput chiar ma motivau lucrurile astea ...
 
Nu are nimeni nicio parere ? As vrea sa iau o decizie destul de repede daca sa sterg sau nu tot continutul. E vorba de cateva sute de poze ...

P.S. Daca nu utilizati twitter, va puteti raporta la un cont de instagram sau o pagina de facebook. Ce ati face in situatia asta ? Mersi ... :)
 
Depinde de nisa si noroc.
Iti poti lua suspend la cont imediat sau poți continua fara probleme.
Recomandarea mea este sa faci putina pauza si apoi continuă.
Cred ca ai pe cineva care iti da raport la postări.
 
Iti pot spune ca am primit chiar de la conturile oficiale. Am vazut chiar eu un raport de pe contul oficial de twitter al lui Allison Parker, care are 200-250k urmaritori. Iar pe instagram are 2 conturi, unul cu 8.1 milioane si altul cu 2,2 milioane ... :))

Plus ca momentan nu am de ce sa primesc genul ala de flag de il faceau unii pe youtube, pt. ca nu promovez absolut nimic, doar pun poze si incerc sa cresc ... :)
 
Am facut acum un mic test si am postat continut cu un model mai la inceput, 9,8k followeri. Am ales o poza care sa atraga mai mult, o descriere si i-am dat si tag. Nu au trecut 10 minute ca am primit like, comment si retweet (share) de pe acel cont. Cred ca asa e cel mai bine, nu doar sa dai tag, dar sa postezi continut cu persoane care au putini urmaritori si care chiar apreciaza orice mic share. Vedetele cred ca iti dau raport cu tot cu tag daca ai 1000-2000 de urmaritori si ele cateva milioane ...

Alta greseala pe care o faceam era ca luam continutul de pe instagram, imi era cred mai comod, dar apoi nu aveam cui sa dau tag pe twitter. Mai dadeam, dar foarte rar ...

Pt. un moment urmeaza sa testez asta cu aceste conturi mai mici, dar totusi ramane dilema asta. Sa sterg sau nu vechiul continut, mi-e frica sa nu raman fara cont ... :)
 
Dupa nici 10 postari in care am inceput sa dau tag, inca de la prima postare like-urile si "angajamentul" pt. fiecare postare au scazut vizibil. Am inceput sa am postari care nu ajung la 20 de like-uri, unele de abia trec de 10. Adica de 10 ori mai putin ca inainte sa dau tag in postari ...

O singura postare a mers bine, 3-4 au mers decent, restul foarte slab ...

Cei drept nu am mai primit copyright de atunci, dar asta e singurul semn bun pana acum. Faptul ca am primit follow inapoi sau retweet de la modele cu 10-20k nu m-a ajutat prea mult ...

P.S. Ar mai fi o idee, cu poze fara copyright (si fara sa dau tag), da sa fie in zona asta gen modele instagram, daca stiti vreun site ... :)
 
De cand am vazut noua versiune, m-am uitat putin prin setari, nu am gasit si mi-am luat aplicatie twitter pe telefon, ca e mai comod. Dar totusi cum se schimba ? :)
 
Am mai postat din cand in cand pe twitter, contul se apropie de 2500 de urmaritori, iar ca numar de afisari ajunge spre 1 milion / luna. Intrebarea mea este : inseamna ceva acest milion de afisari ? Sau e foarte putin ?
 

Atașamente

  • 1.png
    1.png
    20,5 KB · Vizualizări: 12
Posteaza cineva pe twitter in ultima perioada ? Imi tot dispar din statistici. Mai intai mi-au luat statisticile pe o zi, apoi pe 2, apoi iar pe una si acum pe 3 ... Ideea e ca pe mine ma ajuta mult graficul asta, si twitter-ul afiseaza ce vrea vad ...

P.S. Am 2 conturi si pe ambele au disparut fix in zilele alea. Sunt curios daca si la voi e la fel sau doar cu mine au ceva. Mersi !
 

Atașamente

  • 8247187.png
    8247187.png
    12,3 KB · Vizualizări: 9
Loading...
Back
Sus