[Tutorial]Cum sa vinzi un website pe bani multi

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Vanzare unui website nu este usoara asa cum se crede. Daca vanzarea este gandita bine poate aduce de 100 de ori mai multi bani decat o vanzare normala de genul de mai jos:
####
Vand site x de stiri. pret 50 euro
####

Ca in orice alta vanzare trebuie sa convingi clientul ca site-uo tau merita bani si efortul, plus ii va aduce un profit in viitor.

Mai jos voi incerca sa va explic pas cu pas cum se poate face o vanzare de succes.

1. Prezentare site.
Nu va grabiti si nici nu aruncati acolo cateva cuvinte la intamplare. Scrie despre ce este vorba la site, cui se adreseaza, de ce l-ai facut, unde ar putea ajunge, punctele tari cat si cele slabe, etc.
Descrierea sa nu fie nici foarte mare, dar nici foarte mica. Un 350 cuvinte cred ca este de ajuns.
2. Prezentare video la site.
Ajuta clientul sa se decida mai repede si un video face cat 10000 de cuvinte. Acum pe net gasiti foarte multe programe de inregistrare a desktop-ului si editare. Video sa fie intre 60 secunde si maxim 180 secunde.
3. Venituri si costuri site
Nu incercati sa mintiti ca site face 1000 euro pe luna daca nu puteti dovedi.
Prezentati veniturile pentru:
- venituri in ultimile 30 zile xxx euro
- venituri in ultimile 60 zile xxx euro
- venituri in ultimile 90 zile xxx euro

Venituri brute medii pe luna xxx euro
Costuri lunare de xxx euro - incudeti aici toate costurile care le are acest site
Venituri nete medii pe luna xxx euro


Atasati orice dovada care dispuneti la veniturile care le realizeaza site-ul. Google adsense si alte retele de gen, ofera posibilitatea sa exportati statisticile in format pdf.
Fiti sinceri si e posibil sa castigati de 100 de ori mai mult daca mintiti sau prezentati informatii eronate.

4. Retele de reclame sau afiliere care lucrati.
La acest punct prezentati toate retelele de reclame care colaborati si orice sursa de venit pentru acest site.

5. Trafic site.
Prezentati traficul cu dovezi pe ultimile 30/90/120 zile.
Plus orice alte statistici care cosiderati ca sunt necesare. Gen: numar backlink, pozitie in google pe unele keyword, etc.

Prezentati dovezi la statistici, screen cu poztia din google, etc.

6. Ce include pachetul sau ce primeste clientul care cumpara.
Includeti toate datele necesare:
- website care ruleaza pe platforma x
- domeniu care este inregistrat la firma x si expira pe data de x
- gazduire care este la firma x si expira pe data de x
- daca inlude module, template, aditionale sa le scriti pe toate. Gen aplicatie android care este publicata in google play, aplicatie iOS pentru iPhone, conturile de pe sociale media, etc

7. Oportunitati si riscuri.
O parte din ele le-ati scris in prezentarea de la punctul 1. Aici puteti fi mai expliciti legat de ce oportunitati are site in viitor si ce riscuri include.

8. Munca si experienta necesara.
Aici scrieti tot ce trebuie sa faca zi de zi clientul pentru a mentine site-ul la traficul cel putin actual.
Daca e nevoie de anumite cunostinte si daca nu le are cam cat ar costa acestea, etc.
Este o parte importanta a vanzarii acest punct. Pentru ca clientul isi poate face o idee daca este de el acest proiect sau nu.

9. Motivul petru care vinzi site-ul.
Pe extern cand cineva vinde un site care produce 1000 euro pe luna nu este nimic iesit din comun. In Romania cand se intampla asta, lumea se uita putin cu neincredere. La veniturile care sunt in romania, daca ai un site care produce 1000 euro curat pe luna, este o nebunie sa-l vinzi. Cel putin asa gandeste majoritatea celor care vad anutul.
Asa ca mesaj de genul NU MAI AM TIMP DE EL,nu cred ca este ok.

10. Supportul care il va primi clientul.
Aici scrie cum vei ajuta clientul.
Il ajuti sa transfere site pe hostul lui, consultanta pe skype pentru a intelege cum functioneaza site-ul, cum sa faca bani, etc.
Orice vrei tu scrii aici.

11. Metoda de plata
- paypal
- transfer bancar
- cash - banii in mana

Pentru sume mari e recomandat sa folositi un sistem de escrow sau o persona de incredere in mediul online. Cred ca se merita sa platesti acel procent de 3-5% pentru ca ambele parti sa fie sigure ca primesc ceea ce sau inteles.

Mai sus aveti un template. Cum il puneti in aplicare, modificati este problema voastra. Daca vreti sa vindeti site pe bani multi acorati timp si atentie si nu uitati sa fiti isteti.

Am vazut site care produce 500$ net pe luna, vandut cu peste 90.000$.

Cum stabiliti pretul la site?

Conteaza foarte mult de tipul la site. In general se calculeaza de genul:
1. media venituri nete pe luna. Aceasta valoarea o calculati pe ultimile 3 sau 6 luni.
exe: luna1 300 euro, luna2 275 euro, luna3 435 euro. Media ar fi 336 euro. eu am facut un exemplu doar pentru 3 luni ca sa intelegeti.
2. media pe luna (336 euro) o multiplicati cu 12 luni.
3. acum aveti pretul de vanzare la site care in cazul nostru este de 4040 euro.

In cazul unor site-uri valoarea medie pe luna se multiplica cu 20 si in cazul nostru pretu de vanzare este de 6720 euro.

Sper sa va fie de ajutor acest tutorial si sa vindeti site-uri pe bani foarte multi.
 
1. media venituri nete pe luna. Aceasta valoarea o calculati pe ultimile 3 sau 6 luni.
exe: luna1 300 euro, luna2 275 euro, luna3 435 euro. Media ar fi 336 euro. eu am facut un exemplu doar pentru 3 luni ca sa intelegeti.
2. media pe luna (336 euro) o multiplicati cu 12 luni.
3. acum aveti pretul de vanzare la site care in cazul nostru este de 4040 euro.

Nu sunt de acord. Depinde foarte mult si de nisa si de alti multi factori. 12 luni de exemplu pentru un site de filme ce produce suma aceea nu este ok pentru ca azi esti in top, maine nu mai esti. Depinde foarte mult de trafic, de nisa site-ului si alti factori. Sunt site-uri care merita 32 de luni X valoarea sa dar si site-uri care merita doar 2-3 luni X valoarea sa

PS: O spun din experienta. In trecut am cumparat un site de jocuri pe 2.000 de ron si s-a dovedit a nu fi cea mai desteapta mutare a mea. Era pe primul loc la keywordul lui (avea si trafic peste 2k pe zi) dar uite ca dupa o luna si jumatate s-a dus la fund atat in serp cat si traficul(la maxim 200 pe zi). Mi-am invatat lectia de atunci ;)
 
Templatul de mai sus este unul general si poate fi modificat dupa situatie si nevoie.
Am oferit cateva detalii pentru a ajuta pe cel care vinde cat si cel care cumpara.

La tranzactia ta daca cereai dovezi la trafic pe ultimile 3/6luni , la venituri la fel nu iti luai teapa asa tare.
Plus sunt site-uri online care te ajuta sa vezi unde este un site pe un anume keyword si daca va exista pe acesta in urmatoarea luna.

ti-am explicat odata o metoda simpla cum sa verifici daca site merita si are traficul care spune.
 
Loading...
Back
Sus