Tu cum iti traiesti viata?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Viata, un lucru, o chestie fara sens, caruia nu`i dam importanta. de fapt nici nu stim ce inseamna, uneori ne complicam prea mult incercat sa o intelegem sa-i gasim sensul, sa ne gasim/intelegem propriul sens in viata, cand de fapt ar trebui sa ne oprim un moment, tragem aer in piept si sa privim in jur.

Sa privim lumea, natura, aerul care ne inconjoara si sa ne relaxam pentru un minut. Sa incercam sa nu ne mai stream atat pentru lucruri fara sens, care sunt foarte simple si de ce nu sa incercam sa traim pur si simplu, ca atunci cand iesi din casa fara o destinatie si doar mergi si mergi pana te opresti sa iei inca o gura de aer.

Mergi in parc, aseaza-te pe o banca sau oriunde pentru ca nu conteaza. Acum cauta o frunza intr-un copac si concetreaza-te asupra ei. Nu zi si face nimic, ba chiar nu gandi nimic, doar te uiti la acea frunza.

Tu, Eu si restul lumii in general traim pentru altii si mai putin pentru noi.

  1. cand ai fost ultima oara sincer cu tine insuti?
  2. ce vrei cu adevarat?
  3. liniștește-ti mintea si apoi spune in gand cuvantul copilarie. Ce iti apare imediat? Concentreaza-te pe acea amintire, acel sentiment, nu conteaza ca e bun sau rau, face parte din viata ta.
  4. esti unde ti-ai fi dorit?
  5. consideri ca ai fi meritat mai mult dar nu ai primit din cauza cuiva sau a unei situatii?
  6. crezi ca nimeni nu te intelege, nu stiu cine esti sau ce vrei?
  7. crezi ca esti mai important decat altii, sau ceea ce faci tu sau vrei sa faci este multe peste restul?

Incearca un mic experiement.

Cu totii avem acel prieten / cunostinta care nu ne place prea mult, care este putin enervant, care esti putin prea mult plin de viata.
Pentru o zi fii el, traiesti o zi din viata ta prin ochii si felul acestuia de a fi. E posibil sa ramai surprins, mai ales daca prin jurul tau exista unul exact ca tine.


Viata trebuie traiata.
Viata nu trebuie analizata
Viata nu are un sens anume, este ceea ce vrei tu sau vrei tu sa fie. Esti stapanul (hai ca suna bine cand auzi acest cuvant nu?) propriei vieti. Nu o irosi pe prostii fara sens.
Viata altora nu e treaba ta
Ce are si cum isi f*** altii viata e problema lor si nu a ta.

Stiti povestea pestelui si oceanul?

Un peste ii spune altui peste:
Vreau sa ajung in ocean.
Imediat oceanul ii raspunde: Dar esti in ocean
Pestele: Dar asta e doar apa, eu vreau in ocean.

 
asa, hai s-o iau pe puncte, din perspectiva mea:
a. viata are sens, daca tu ii dai un sens.
b. da, mai trebuiesc puse lucrurile si in perspectiva, de fapt, macar o data pe saptamana, sau hai o data pe luna, sa vezi pe ce drum te afli si sa sesizezi ce lucrule nu au descurs cum ai dorit/planuit si sa te redresezi.
c. da, natura e foarte misto, pentru ca noi, ca si "homo sapiens sapiens" reprezentam si facem parte din natura.
d. asa este, chiar si eu uneori, ma observ ca fac unele lucruri doar ca sa impresionez, dar asta se intampla destul de rar, ceea ce imi e ok. totusi in romania, e mult mai mult fake si lauda cu ce nu se detine, e o lauda as numi-o, "de c@c@t", si contraproductiva din multe puncte de vedere.

-----------
acum sa trec la intrebarile tale:
1.oho, de prea multe ori, chiar am si intrat in depresie de vreo 2 ori, in ultimii 6 ani. (dar totusi, e foarte bine, pe termen lung, sa fi sincer cu tine)
  1. am deja ceea ce vreau, de aici ramane doar sa imbunatatesc ce am si sa imi ajut familia si comunitatea. (dar nu in mod fortat, si nu pe toata lumea, e suficient sa te ajuti pe tine, pe sotia/prietena ta, copiii tai + parintii tai - Iar daca reusesti sa te ajuti pe tine si acele persoane, pai "bos", esti super smecher, bravo pentru o asa realizare.)
  2. joaca cu alti copii,fara a lua in considerent daca sunt saraci sau bogati, asta imi vine prima data in minte.
  3. pe acolo sunt, aproximativ.
  4. nahhhhh, am primit, in mare parte, ceea ce am meritat. (uneori mai putin sau deloc, dar nu are importanta, am invatat si din acele experiente)
  5. in anumite cazuri, nu foarte multe, posibil ca da, dar e ok si asa.
  6. nahhhhh x2, sunt ok, oricum fiecare intelege ce vrea. "cate capete, atatea pareri."
  7. nu neaparat mai important, ci mai util.
acum, hai si raspunde si tu la propriile tale intrebari, @AlexH ! :)
 
Loading...
Back
Sus