Truc Install Windows fara sa pierzi datele

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Indiferent cat de bun esti, cata grija ai de calculatorul tau, oricand se poate intampla ceva, care duce la pierderea datelor din calculator. Exista un mic truc care il folosesc eu la instalare care ma ajuta sa pastrez toat datele, indiferent ce se intampla.

Nu salveaza 100% din date, dar salveaza ce este mai important zic eu.

Majoritatea cand instalati windows, faceti o singura partitie sau in unele cazuri doua, unde stocati filme, muzica, etc.

Eu cand instalez windows fac minim 3 partitii, depinde de ce fac, marime la hdd, etc.

Metoda mea pentru install windows pe un hdd de 1TB.

1. Partia C care este doar pentru windows si aloc 100 - 150 GB
2. Partia D este pentru toate programele care le instalez. Marimea acesteia este in functie de programele rulate, jocuri, etc. Daca aveti programe mici, normale sa zic asa, atunci puteti aloca 50-100GB la partitie. Daca jucati jocuri sau instalati programe care necesita spatiu mare de stocare atunci recomand un 200GB pentru partia D.
Cand instalati un program, alegeti custom install si cand ajungeti la calea unde este instalat, schimbati litera C cu literea D si continuati instalarea normala.
Toate fisierele necesare rularii programului se duc pe partitia D iar pe C se stocheaza doar registrii si alte cateva info.
3. Paritia E este pentru stocare alte date care le aveti. Filme, muzica, scripturi, programe, poze, etc.

Explicatii:

1. partia C trebuie sa fie cat mai libera ca windows sa poata rula in voie si daca are spatiu de stocare mai mare, are loc mai mult de joaca, mai ales daca setati memoria virtuala ca nelimitat.
2. in caz ca aveti probleme cu windows , trebuie sa faceti fresh install la windows, toate datele din programe sunt salvate in partia D si pozele, filme in partia E. In acest fel nu pierdeti nimic si totul poate fi refolosit dupa install la windows.

O alta metoda este sa cumparati un hdd extern de 1Tb unde sa executati un install sau chiars a copiati intreg calculatorul. In acest fel aveti datele oriunde ati merge fara sa fie nevoie sa purtati laptop, sau desktop cu voi.

Daca aveti hdd extern la instalare cand ajungeti la calea unde se stocheaza datele, schimbati C cu litera care este hdd-ul extern. In acest fel sunteti siguri ca totul este in singuranta si poate fi accesat de oriunde.


Sper sa va ajute.
 
Loading...
Back
Sus