[Truc] Cum poti face bani online si din orice situație

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ieri la un pahar de vin roșu am avut o discuție (mai bine spus, o dezbatere) cu cativa amici despre cum sa faci bani online si in orice situație.

Discuția a fost una constructiva pentru toti si in special pentru mine, care mi-a dovedit inca odata teoria ca in orice domeniu/activitate este nevoie de un "prost" pentru a avea o perspectivă noua, de a vedea lucruri care in mod normal nu le-ai vedea.

Cand spun prost mă refer la acea persoană care nu acționează În același domeniu ca si tine, adica este pur si simplu afon in ceea ce faci dar bun in activitatea lui.

Eram 6 persoane din care doar una nu activa in domeniul online, restul avem diverse activități online de unde scoatem mai mult sau mai puțin ceva banuti.

Tipul spunea ca de ar avea cunoștințele noastre in domeniul online si-ar lasa locul de munca unde castiga 1400 euro pe luna.

Desigur ca noi ceilalți am sări repede sa ne aparam ca nu e asa usor, ca include costuri, munca migăloasă si multe altele.

Omul smart de felul lui si a început sa ia la întrebări directe si concrete.

A ales categoria dropshiping pentru că văzuse pe Facebook o reclamă si nu stia ce este si cum funcționează.

Ne-a întrebat care sunt costurile pentru a începe si cum funcționează.

Dupa ce i-am explicat (desigur ca noi am folosit tot felul de termeni ca sa-l bagam in ceata insa el a rezistat pe pozitii) am ajuns lq costuri.

Ii spun pentru inceput iti trebuie 29$ pe luna pentru un magazin online, plus domeniu 10$ pe luna și un buget de publicitate intre 50-100 euro pe luna.

Deci in afara de domeniu as putea avea un cost de 125 euro pe luna nu???

Da, insa trebuie sa știi ca e posibil sa nu scoti nimic prima luna, plus crezi ca e putin sa arunci 125 euro pe luna fara garanția ca vei scoate ceva???

Ok înțeleg ca e posible si 6 luni sa nu scot nimic si ca trebuie sa munceasc mult pentru a genera profit.

Noi am continuat sa bagam oarecum bete in roate ca e complicat si costuri mari pentru a ne ascunde rușinea si incapacitatea noastra de a valorifica potențialul informațiilor care le detinem.

Acum urmează partea tare care pe mine cel puțin m-a făcut sa ma simt mic si un mare prost.

Ma întreba:

Ai spus ca ar putea fi un cost de 125 euro pe luna nu??
Tu cat plătești pe luna pentru telefonul tau Alex?? Din cate imi amintesc aproximativ aceiași suma nu???

Daca nu avea acest telefon ce faceai cu cei 125 euro???

Din cate stiu bei intre 7 si 10 cafele pe zi, adică un cost adițional de 12 euro, fara sa pun un calcul cand iesi cu gasca si cheltui mai mult.

Deci din cate vad eu este ca nu vreti, sunteți leneși sau nu va duce capul sa valorificați cunoștințele care le aveti, pentru ca eu nu vad absolut nici un impediment pentru a începe.

Diferența dintre mine și voi este ca eu trebuie sa o iau de la zero pe când voi aveți ani si ani de cunoștințe si experienta.

Omul a avut un discurs si raspunsuri atat de bune si motivaționale incat simțeai cum creste nivelul de adrenalină din tine si iti oferea o incredere ca poti face absolut orice atat timp cat vrei, stii ce vrei, ramai concentrat pe task si desigur multa munca.

Cu umilință mi-am recunoscut vina si prostia, apoi i-am promis ca voi pune mana pe treaba si voi face acest lucru.

La fel au făcut si restul, dar stiti cuma fost răspunsul nostru, asa mai cu juma de gura.

Apoi el arunca bomba care ne-a făcut sa ne simțim si mai mici decat eram in acest moment.

Uite cum facem.
Pun eu cei 125 euro pe lună si facem toți împreună, plus imi spuneti ce trebuie sa fac si in fiecare zi dupa munca voi aloca tot timpul meu pentru acest proiect.

Ca niște prosti și profitori ce suntem am răspuns toti într-un glas Da, Da, Da.

De reținut ca omul nu e un bogat, are familie cu 3 copiii, doar un singur salariu in casa si totusi este dispus sa rupa din putinii bani pentru o sansa de asi mari veniturile si o independență financiară.

Omul ne-a dat o lecție foarte buna și dura. Suntem niste leneși, lași care cautam/gasim doar motive pentru a nu face ce a in plus.

Atat timp cat vrei cu adevărat, ramai conectat pe task si nu te dai batut vei reuși 100%.

Sunt o grămadă de oameni inteligenți in lumea asta, insa le lipsește istețimea pentru a stii ce face cu informațiile deținute.
 
eu tot timpul am considerat ca totul depinde de idee. faci dropshipping? vino cu ceva "wow" si ai sa vezi cum vinzi.

prin 2012-2013 aveam un site de jocuri cu tractoare. am pus un baiat sa-mi bage joculete, luate prin embed de pe alte site-uri. baiatul era absolut 0 in mediul online. nu stia ce inseamna link sau ce face ctrl+c/v, deci a trebuit sa-l invat absolut tot pana la momentul cand da publish in wordpress.

ii plateam 10 centi/joc. pentru el insemna o avere.

pe parcurs urma sa ma extind si pe alte jocuri (biliard, masinute, etc). tot el posta si pe alea. dupa 3 luni, cica a prins si el cate ceva, despre cum sa faci un site.

dupa fix alte 3 luni, baiatul castiga 20.000 de dolari lunar, dintr-un site cu hack-uri pentru jocuri si content locker/cpa.

deci nu doar ca nu stia ce inseamna un link, dar in 3 luni isi facea deja site-ul lui, avea content, stia seo si etc.

TREI LUNI! Eu aveam deja ani in spate si nu ajunsesem la astfel de sume din site-uri.

ca idee, baiatul de care vorbeai zicea de dropshipping? de unde stii ca are vreo idee de produs care se vinde chiar si singur, fara promovare din partea ta? totul e posibil.
 
Loading...
Back
Sus