Transfer fisiere mari prin ftp

adamas

Well-Known Member
Registered
Full Member
Incerc sa urc o baza de date de aproape 300 mb prin ftp si dupa ce imi urca aproximativ 80 mb se intrerupe. Folosesc Filezilla.
Am urmarit tutoriale pe net, am folosit Bigdump, dar nu functioneaza pt mine ceea ce spun ei. Am setat si din php.ini de pe vps sa pot urca fisiere mari prin File Manager dar se intrerupe si prin metoda asta.
Aveti alte idei? Multumesc anticipat.
 
Ce anume are VPS-ul tau ca server FTP? In serverul FTP ar trebui sa gasesti in configuratie cate conexiuni sa tina deschise simultan precum si cat timp sa tina deschisa o conexiune. Sunt optiuni de configurare si tin de securitatea sistemului unele mai restrictive.
Ai doar un VPS? Mai ai si un alt loc unde ai putea sa urci acest fisier?
Personal am mai multe si cand ma lovesc de astfel de limite de la clientii mei (de la serverele lor cu configuratiile lor) urc la mine intr-un public_html ceea ce doresc sa preiau si apoi in ssh folosesc un wget pentru a copia fisierul pe masina dorita.
De asemenea, poti incerca sa spargi baza de date in mai multe bucati, sau sa o importi cu un phpmyadmin.
De asemenea poti incerca cu filezilla in mod activ si in mod pasiv ... Am intalnit diferente si cu modalitatile acestea ...
 
E posibil sa ti cada de la net sau conxiunea dintre tine si vps.
In setari ar trebui sa ai o optiune send ping sau keep alive si pui sa trimita semnal la 1-3 secunde, in acest fel nu mai cade. Eu folosesc total commander de care sunt foarte multumit, plus are si resume upload.
Recomand pasiv.
 
vad ca a mers pana la urma cu WinScp si s-au transferat bine.
am cautat pe net cum sa setezi filezilla pt transfer fisiere mari cum a spus si xenno dar la mine nu au avut efect.
o sa trec acuma pe WinScp.
@xenno, am setat pe vps maxim sa pot importa o baza de date de 64 MB. nu am gasit pe nicaieri sa pot seta sa pot importa o baza de date de 200-300 mb. daca stii cum sa fac sa setez sa fac import la baze de date mari, te rog sa imi spui.
multumesc.
 
Import din browser mergi in php.ini si modifici cat ai nevoie, apoi la final restart apache.
Cu Bigdump treci de aceasta limita insa te lovești de execution time care le fel trebuie editat.
Aici pw forum ai un topic cum sa urci cu Bigdump si ce trebuie editat.
WinScp este bun insa ai grija cand urci ca ca le pune sub userul care esti logat si panelul tau este setat ca fiecare domeniu sa ruleze sub propriul user.
 
Import din browser mergi in php.ini si modifici cat ai nevoie, apoi la final restart apache.
Cu Bigdump treci de aceasta limita insa te lovești de execution time care le fel trebuie editat.
Aici pw forum ai un topic cum sa urci cu Bigdump si ce trebuie editat.
WinScp este bun insa ai grija cand urci ca ca le pune sub userul care esti logat si panelul tau este setat ca fiecare domeniu sa ruleze sub propriul user.
eu nu am mai dat restart la apache, doar am modificat si am salvat. o sa mai incerc cind am timp si sa fac faza cu restartu.
 
Ar trebui sa dai restart la apache dupa orice modificare, in general. Obisnuieste-te sa dai restart dupa fiecare modificare cum a spus @AlexH.
Cand vei face mai multe lucruri si strici ceva, dupa restart/reboot nu mai stii care dintre ele a stricat ceva. Si nu cred ca ai chef sa refaci tot serverul pentru un singur bug.

Da restart cu sudo service apache2 restart dupa modificari si verifica mereu sa fie totul ok apoi. Resetezi doar apache, nu tot serverul, iar resetarea se face in maxim 5 secunde.
 
@xenno, am setat pe vps maxim sa pot importa o baza de date de 64 MB. nu am gasit pe nicaieri sa pot seta sa pot importa o baza de date de 200-300 mb. daca stii cum sa fac sa setez sa fac import la baze de date mari, te rog sa imi spui.
multumesc.

Eu sunt mai mult om de consola ... nu ma pricep la panouri administrative decat intuitiv cand deschid unul.
Sa spunem ca ai proFTPd ca si server FTP. Fisierul de configurare pentru el este undeva in /etc/proftpd.conf (http://www.proftpd.org/docs/howto/ConfigFile.html)
Acolo sunt liniile lui de configurare si scrie in "limbaj citibil" care sunt instructiunile din el si la ce folosesc.
Acum ... de aceea am intrebat de server FTP ai pe VPS... :)
Daca ai acces la fisierele de configurare si le modifici trebuie sa restartezi procesul (serverul/daemonul) respectiv pentru a intra in functiune cu noile setari.
 
sudo service apache2 restart
El are centos si comanda este service httpd restart.
Insa poti modifica totul din panel, mergi la secțiunea php edit simple si save, el va da automat restart. Dar daca vrei sa fi sigur mergi in homepage in panel si click reatart la apache si nginx.
 
Loading...
Back
Sus