Top Free Antivirus 2015

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert

Nu stiu pe ce baza a fost facut acest top, pentru ca unele locuri nu corespund cu realitatea.

1. AVG Antivirus - Recomand acest antivirus pe care il folosesc de multi ani.
2. Avast Free Antivirus - greu de sters daca vreti sa renuntati. Nu recomand.
3. Avira Free Antivirus - Indem punctul 2
4. Panda Cloud Antivirus - bun dar consuma multe resurse
5. BitDefender Antivirus - Foarte bun, comsuma ceva resurse mai multe. Ma mir ca nu este in top 3.
6. MalwareBytes Free Antivirus - Bun, consuma putine resurse, daca este activata protectia live blocheaza unele site-uri din cauza la reclame sau alte link care sunt prezente pe acestea. Recomand ca acesta sa ruleze impreuna cu AVG.
7. Comodo Antivirus - NU am auzit de acesta.
8. Qihoo 360 Total Security - Idem 7
9. FortiClient Free Antivirus - Idem 7


Ce ma mira este ca in acest top nu apare eset antivirus, care in opiniea mea este cel mai panarama antivirus.
 
Ce ma mira este ca in acest top nu apare eset antivirus, care in opiniea mea este cel mai panarama antivirus.
Argumenteaza te rog.

Eu am 8-10 ani, nici nu mai stiu, de cand folosesc pachetul Eset Smart Security si nu mi-amintesc sa fi avut o singura problema cu vreun virus. L-am avut cu licenta expirata luni de zile la rand si tot si-a facut treaba. Asta e experienta mea cel putin. Intr-adevar, daca nu gresesc pe xp acum multi ani in urma cu o versiune de atunci, imi tinea procesorul din cand in cand la 99-100% dar a fost o problema ce s-a remediat, in rest nici o problema majora.
 
Eset Smart Security si nu mi-amintesc sa fi avut o singura problema cu vreun virus
Daca vrei sa faci un test, dezinstall Eset Smart Security si apoi install AVG. Sa imi spui rezultatul.
Inainte cat si acum, vin la mine multe persoane sa le fac calculatoarele.
La scanare cu Eset Smart Security, avast, avira arata ca este clean, dupa ce instalam avg + spybot +MalwareBytes arata ca calculatorul este full.
Eu folosesc combinatia asta de 3 programe si stau linistit de foarte multi ani.
 
In top-ul meu personal:
1. Avast Free Antivirus - protectie buna, gratis, setari avansate
2. Bitdefender Free - protectie buna, gratis, pilot automat (nu umblii la setari pentru ca nu are prea multe, face el toata treaba de capu lui)
3. COMODO Antivirus - nu l-am mai folosit de mult dar e cam la fel ca avast, dar presupun ca COMODO a ramas putin mai in urma cu detectia virusilor

Eu personal nu folosesc niciun antivus in afara de protectia standard din windows 8.1 (Windows Defender), de cateva luni bune, pentru ca nu descarc chestii de pe net si nu am nevoie de protectie. Am incredere ca nu ma virusez.
 
pentru ca nu descarc chestii de pe net si nu am nevoie de protectie. Am incredere ca nu ma virusez.
Aici gresesti. Nu trebuie sa descarci sau sa instalezi ceva pentru a fi virusat. Ma tin de ceva timp sa scriu un articol de abuzul unor site mari cat si firme de publicitate, care la simpla accesare a unui site, acceseaza alte 200-500 domenii in acelasi timp si de pe fiecare incarca continut pe care nu il vezi.

Sa spunem ca din greseala accesezi un site care a fost postat pe facebook de un amic prin metoda autotag. Ultimul care l-am vazut era un virus destul de naspa.
Nu mai spun ca prin simppla citire a unui e-mail iti poate fura toate datele din calculator. Si asta e ceva usor care o poate face oricine.
Zilele trecute am raportat virus pe stirileprotv.ro. Fara un antivirus esti infectat imediat. Vad ca windows 10 vine cu propriul sistem de protectie mult mai avansat fata de celelalte versiuni de windows.
iG2YoiI.png
 
Aici gresesti. Nu trebuie sa descarci sau sa instalezi ceva pentru a fi virusat.
Am tot auzit de asta, dar n-am patito niciodata. Pana nu patesc asta nu cred :p

Windows Defender pe Win 8.1 arata asa:
defender.png
Din poza care ai puso vad ca e exact la fel.
PS: Alt + Print Screen face screenshot doar la fereastra activa.
 
Asa de teste instaleaza cele 3 programe si fa un scan. Apoi postezi aici rezultatul. Sunt tare curios.
Ar dura mult la cate fisiere am in pc (600GB ocupati din HDD de 1TB). Chiar mai devreme cand am facut screenshot la windows defender mi-a sters crackurile de la photoshop si premiere pro, si a trebuit sa le caut iar. Deci nu le voi instala si nu voi face scanare pentru ca sunt convins ca imi va detecta multe crackuri de la programe si jocuri, mai mult ma incurca. ;)

Cand am o suspiciune de virus ma uit la procesele din startup, la procesele care ruleaza in task manager si mai folosesc si un process explorer ca sa fiu sigur ca vad toate procesele care ruleaza. Caut procesele pe google si imi dau seama imediat daca este vreun virus.

Oricum, asa procedez eu, nu va recomand sa procedati ca mine pentru ca nu e o metoda sigura, cel mai sigur e sa ai un antivirus si sa ai ceva cunostiinte de baza in ceea ce proveste virusii, cat sa te feresti de siteurile/programele care pot contine virusi.
 
  • Like
Reactions: All
Loading...
Back
Sus