Top 5 pluginuri optimizare wordpress .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Acum ca tot am vorbit de theme gratis wordpress , revin si cu intrebarea :
Care credeti ca sunt cele mai bune pluginuri pentru optimizare wordpress care sa urce scorul peste minim 80 ?
( atat pe destkop cat si pe mobil )
Multumesc anticipat .
 
La fel cum am spus aici Top 10 Theme wordpress gratuite 2018 . depinde de la site la site, nisa, etc.
Exemplu:
Pentru un site de prezentare nu iti trebuie nici un plugin, decat daca thema care o ai cere unele anume, in rest gol pusca si vei avea un scor bun cu thema default.

Pentru optimizare wordpress iti recomand sa citesti acest topic Optimizare wordpress unde explic cum se poate face optimizarea fara pluginuri.
Asa cum am explicat mai sus, incerca sa faci un test la site fara nici un code extern, plugin, ads, etc. Apoi repeta cand ai totul pus sa vezi diferenta.
Ce folositi pentru optimizarea imaginilor ?
Tutorial - Optimizare site speed - Tot ce trebuie sa stii.
Plugin wordpress care reduce marimea la imagini pentru a creste performanta
HTML Compression/GZIP

Recomandarile din acest topic + cloudflare si vei avea un scor bun, insa nu tot timpul, asa cum am explicat in unele postari.
Cloudflare nu ajuta peste tot sa ai un scor bun, ba din contra il face mult mai rau.

Aici Optimizare page insights 90+ sa vorbit de un plugin care muta toate codurile js in footer, lucru care duce la un scor mai bun, insa nu merge chiar pe orice thema.

Pentru seo recomand acest plugin https://www.roforum.net/threads/seo-rank-math-plugin-in-premiera-pe-roforum.6632/ care este chiar bun in comparatie cu multe altele.

Sper sa te ajute cele scrise mai sus.

 
Eu nu sunt fan wordpress, dar parerea mea este ca nici un plugin nu este bun, ia o tema simpla gasesti foarte multe direct din admin wordpress foarte faine si esti mult mai castigata, iar optimizarea seo sau alte chestii le poti face manual fara 5 pluginuri care ingreuneaza siteu la randul lor
 
plugin cache - wp fastest cache cu toate setarile activate, varianta free
jetpack - photon activat ptr cdn poze
cloudflare - la speed cele 3 optiuni de minify activate
plugin - "Scripts-To-Footer " instalat si activat

Ar trebui cu astea 4 sa fii peste 80+ la orice tema. Restul de probleme "Rezolvabile" (multe tin de surse externe si nu ai ce face, gen GA), iti ofera pageinshigts arhiva cu fisierele modificate. Trebuie doar sa le dai replace la tine pe server.
 
plugin cache - wp fastest cache cu toate setarile activate, varianta free
jetpack - photon activat ptr cdn poze
cloudflare - la speed cele 3 optiuni de minify activate
plugin - "Scripts-To-Footer " instalat si activat

Ar trebui cu astea 4 sa fii peste 80+ la orice tema. Restul de probleme "Rezolvabile" (multe tin de surse externe si nu ai ce face, gen GA), iti ofera pageinshigts arhiva cu fisierele modificate. Trebuie doar sa le dai replace la tine pe server.

Tnks asta chiar a fost super si functioneaza fara probleme .
 
Loading...
Back
Sus