Top 10 Theme wordpress gratuite 2018 .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Dupa cum mai toti deja ati observat dupa ce au fost facute diverse modificari la update google momentan se pune foarte mare accent pe theme responsive , care se incarca foarte repede .
Asa ca va rog atat pentru mine cat si pentru cei care inca incearca sa-si faca o idee ce le trebuie sa facem un top 10 cu theme wordpress gratuite care au tot ce le trebuie pentru a raspunde cerintelor celor de la google .
 
Trebuie sa stii mai intai cateva chestii inainte sa schimi temele la toate siteurile in ideea ca vei fi nr 1 sau vei castiga rank ca tema va incarca mai bine.

Oficial google: a spus ca vor fi DEPUNCTATI la rank in special pe mobile cei care sunt pe rosu la optimizare si viteza conform testului pageinsight test. Adica cele mai slabe siteuri din lume la incarcat si optimizare. Iar ceilalti ce nu se afla in categoria asta "rosie" nu se schimba nimic pentru ei conform google. Sunt ignorati de google privind ideea asta.

Neoficial google: s-au facut teste clare. S-au trecut siteuri slabe pe teme si optimizari peste 90 si viteza la fel peste 90. Nu s-a castigat absolut nimic la rank. Nu castigi nici un rank cu o tema mai rapida.

O tema buna, optimizata cu viteza buna, INTRADEVAR face bounce rate mai mic si tine lumea putin mai mult la tine pe site. Dar o schimbare de 5% la astea, nu inseamna nimic, decat in vazari etc.

Acum intrebarea este: vinzi produse de peste 5000euro pe luna, viteza este slaba, iar pe cumparatori ii pierzi din cauza vitezei slabe? Daca DA, atunci schimba tema.

PESTE 80% din teme cu un plugin de cache, un cloudflare si 1-2 pluginuri de optimizare, sta peste 70% la testele de viteza si optimizare. Iar majoritatea temelor de acum 5 ani incoace sunt responsive.

Esti singura ca vrei sa schimbi o tema si schiar sa strici ceva la site?

Uite fapt real pe site meu: mi-am scazut bounce rate de la 65% la 30% de 3 luni de zile. Average session de la 2 minute jumate, la 6 minute tot in 3 luni. Am urcat viteza si optimizarea de la 60-70 la 90+ ambele varianta mobile/desktop (doar viteza la mobile e putin mai slaba de 90+).
Stii ce s-a schimbat la rank sau statistici dupa modificarile astea? TINE MINTE de 3 luni am imbunatatit toate statisticile. NIMIC nu s-a schimbat!

Si tine minte: oficial GOOGLE a zis clar ca bounce rate, average page session time si return visitor e un factor important de rank!!

Uite cum sta cinemagia la optimizare si viteza:
PageSpeed Insights
Si vezi ce rank au. Crezi ca mai conteaza asa mult acesti factori de care vorbesti?
Defapt fa testul pe cate siteuri renumite vrei, si vezi cu ochii tai.
 
Ultima editare:
Tot ce ai spus pana aici este foarte adevarat , insa eu nu faceam aluzie la asa ceva .
De mai bine de un an am stat in vacanta si mai toate siteurile care le-am avut merg in continuare destule de binisor , ideea este ca vreau sa mai fac inca fro 5 noi si cred ca este de apreciat sa plec bine de prima data cu theme bune si cu scor bun , de asta am deschis acest topic .
Banuiesc ca la fel ca si mine sunt destui care isi fac site noi lunar sau odata la 6 luni deci un top zece nu ar strica , oricum multumesc pentru raspuns, sunt lucrui foarte interesante in ceea ce ai spus pe care multi nu le stiu .
 
Ce spui tu, din pacate o spun 90% din persoane si cunostinte. Este o metoda de a te mintii singur in care zici ca da nu conteaza tema ca "asta mi-a zis fapte cu teste reale", dar incep proiecte noi si vreau totusi "teme rapide".

Am prieteni care nu dorm noaptea daca nu au o tema frumoasa noua pe site. Vrei tema de top? Tema cu care vine wordpress este probabil cea mai folosita.

INTELEGE si tu si TOTI ca orice tema recenta, cu download ok si free de pe wordpress, cu cloudflare, photon de la jetpack, plugin de cache si 1-2 pluginuri de optimizare este rapida si optimizata 80+ in toate testele. Doar ca fiecare tema are design pentru o anumita nisa.

Multi lucreaza cu divi si isi fac tema proprie dupa necesitati. Asta este prezentul si viitorul. Ca raspuns specific la intrebarea ta. Cumpara divi si nu te va mai interesa cuvantul tema vreodata pe wordpress.

Ai inceput subiectul cu "Dupa cum mai toti deja ati observat dupa ce au fost facute diverse modificari la update google momentan se pune foarte mare accent pe theme responsive , care se incarca foarte repede . "

Daca vrei top 10, mergi pe themeforest si vezi cele mai vandute:
https://themeforest.net/category/wordpress?sort=sales

O sa vezi cele mai vandute 10 teme premium. Le cumperi sau gasesti n u lled si gata.
Apoi dupa 3 ani, vei realiza ca ai instalat o tema cu 10 pluginuri, 100 demo, 1000 de scripturi iar tu vei folosii 5 chestii. "Dar ai tema premium noua, rapida si optimizata."

--------------------------------------------------

NU am zis nimic in topicul asta cu atac la persoana, cu rautate si nu "te-am certat". Incerc sa va fac sa intelegeti ca tema, optimizarile astea perfecte si multe alte chestii sunt degeaba. Pierdeti timp degeaba cu chestile astea cand puteti face ceva cu conteaza cu adevarat pentru rank.

Am zis atatea, ca niciodata nu inteleg de ce lumea este asa incapatanata si nu pot intelege anumite lucruri. Ma uit mereu pe forum si vad cum @AlexH, eu si altii dupa n posturi totul este degeaba. Aceleasi lucru zi de zi, aceleasi intrebari, toti fac aceleasi lucruri indiferent de ce zic altii.

--------------------------------------------------
90% din toti "webmasterii" de aici nici nu stiu unde sa gaseasca backlinkurile in webmastertools. Ai folosit monitorbacklink free 30 zile sa vezi defapt ce se intampla cu site tau si rank?
--------------------------------------------------
 
Acum pentru majoritatea care nu dau 2 bani pe ce am scris (cum se intampla adesea), va raspund fix la intrebarea topicului, aici, mai jos. Am scris sus in speranta ca macar 1 persoana va baga ceva la cap.

--------------------------------------------------

Multi lucreaza cu divi si isi fac tema proprie dupa necesitati. Asta este prezentul si viitorul.

Daca vrei top 10, mergi pe themeforest si vezi cele mai vandute:
https://themeforest.net/category/wordpress?sort=sales
 
nici nu ma-m gandit ca este atac la persoana , chiar mi-a placut ce ai scris , insa din pacate tu deja ai cunostinte vaste ca si multi alti webmasteri de pe acest forum .
Insa trebuie sa intelegi ca sunt foarte multi care azi incep pentru prima oara sa-si faca un site dupa ce a invata cum sa foloseasca wordpress si prefer sa fie un astfel de topic in prima pagina pe google care sa-i ajute si pe ei .
Nu toti au bani sa cumpere theme sau nu vor pentru ca sunt la inceput .
Fol thema Twenty Fourteen pe site adult si merge foarte bine .
Bineinteles poti sa dezbati cat doresti punctul tau de vedere si 99 % de pe acest forum or sa fie de acord cu tine poate sau poti spune aceasta thema am folosit-o si este foarte bine optimizata .
 
Mersi, ca ai inteles.

Cei care sunt incepatori si vor sa invete, au tema standard wordpress SAU wordpress/blogger/etc unde au totul free preinstalat.

Sa zici ca nu ai 30-100lei pentru o tema cu licenta si updateuri pe viata, in 2018, inseamna ca mananci paine goala si nu ai bani nici de factura de curent. Totusi...
 
top 10 cu theme wordpress gratuite
Teme pentru vreo nisa anume sau la general zici ? Sunt chiar multe teme bune free fast,etc.
Sa zici ca nu ai 30-100lei pentru o tema cu licenta si updateuri pe viata, in 2018
Adevarat.Sunt multe teme bune si free dar eu unul personal nu as face pe free la urma urmei acum gasesti teme pe toata mana pentru orice buzunar
 
Multi lucreaza cu divi si isi fac tema proprie dupa necesitati
Am divi, chiar voiam sa testez pentru ca tot este recomandat peste tot si am vazut un video demo care ma consins sa spun asa.

Daca facem o cautare pe google la top 10 theme wordpress gratuite 2018 gasim destule rezultate si 8/10 articole sunt copiate de la aceiasi sursa.

1. themele default de la wordpress cu putina modificare pentru a arata cum doresti
2. alege exact pe nisa care ai nevoie si doar ce ai nevoie, adica pluginuri, coduri, etc.
3. poti avea thema super fast din lumea insa odata ce adaugi pluginuri, coduri custom, reclame, statistici, etc scorul la aceasta scade. Sa gandit cineva sa faca un test la o thema goala, fara nimic sa vada ce scor are si apoi sa repede cand este full content?
4. in aceste zile ce conteaza mai mult la o thema si ajuta la rank este formatul acesteia, cum e scris codul, ratia text/code sa fie cat mai mare, sa respecte standardul goole format, etc.
5. aceasta thema este foarte apreciata din ce vad online November Zero responsive multipurpose WordPress theme gratis
6. XTRA - Multipurpose WordPress Theme
7. ToroPlay theme wordpress Gratis

 
Alex tu sigur poti mult mai bine de atat pentru ca stiu ca mereu verifici theme , asa ca te rog da un exemplu de thema concis , multumesc .
Pai pot :))) dar spune-mi macar un exemplu de nisa macar in pm ca nu pot sa iti spun tema/teme de news pentru un site de filme sau video de exemplu ca asta ar insemna sa modifici structura temei,sau daca nu,deseara cand revin voi face un top 10 teme free la general cele mai bune pe testate.PS: cum spunea si @AlexH mai sus odata modificata tema sau adaugat pulginuri etc oricat de default sau fast ar fi nu o mai aduci la scor mare (ma refer la speed aici,etc) decat prin putine cunostinte de optimizare,etc.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus